Pomiary rezystywności i rezystancji gruntu – podstawy.
Pomiary elektryczne wykonywane są w przypadku każdego budynku. Na początkowym etapie – gdy budynek po zakończeniu prac ma zostać oddany do użytku oraz w kolejnych latach wykonuje się okresowe pomiary elektryczne. Jest to proces, który składa się z kilku kroków. Na finalnym etapie wykonuje się pomiary rezystywności i rezystancji gruntu. Co to jest? Dlaczego takie pomiary się wykonuje?
Rezystywność gruntu
Czy gleba jest w stanie przewodzić energię elektryczną? Okazuje się, że tak. W jakim zakresie? O tym właśnie mówi rezystywność gruntu. Warto zawsze wyrażana jest w omometrach. Im mniejsza będzie wartość omometrów, tym gleba będzie lepiej przewodzić prąd. Mowa tu nie tylko o prądzie zwarciowym. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że energia elektryczna znajduje się także w wyładowaniach atmosferycznych i innych zakłóceniach.
Wykonanie tego pomiaru jest ważne, ponieważ w ten sposób będzie można zaplanować zastosowany układ uziemienia, który ma na celu zabezpieczać budynki powstające w danym miejscu. Mówiąc wprost – w ten sposób nie trzeba będzie się obawiać, że piorun, który uderzy w ziemię nie spowoduje pożaru w budynku znajdującym się w sąsiedztwie. W przypadku tej wartości, pomiary wykonuje się jeszcze przed rozpoczęciem budowy.
Rezystywność gruntu vs. rezystancja
Prace związane z instalacjami elektrycznymi nie należą do najłatwiejszych. To m.in. nauka pewnych pojęć, które odnoszą się do różnych kwestii. Na ogół tylko elektrycy zdają sobie sprawę z tego, że rezystancja i rezystywność to dwie odmienne kwestie, które są jednak bardzo ważne dla wykonywania pomiarów elektrycznych.
Rezystancja to wartość, która określa uziemienie. Obydwa parametry są ze sobą ściśle powiązane. Aczkolwiek należy mieć w świadomości, że informują one o dwóch różnych kwestiach. Z drugiej jednak strony należy także pamiętać o tym, że wartość rezystancji uziemienia jest wprost proporcjonalna do rezystywności gruntu. Jak już było mówione, kwestie związane z elektryką są skomplikowane i do łatwych nie należą.
Najważniejsza jest rzeczywista wartość rezystywności grunt. W ten sposób będzie można bowiem oszacować spodziewane koszty inwestycji. Tak, aby mieć pewność, jakie materiały dokładnie trzeba będzie zaangażować, a także czas pracy.
Pomiary rezystywności gruntu
Nie brakuje elektryków, którzy do wykonania pomiarów podchodzą w błędny sposób. Tzn.nie kwapią się oni do wykonania realnych pomiarów, swoją wiedzę opierając na danych statystycznych, które zawarte są w tabelkach. Stanowi to dla nich punkt odniesienia, który pozwala oszacować wartość rezystywności gruntu. Jest to błędne postępowanie, które może doprowadzić m.in. do konieczności przeprowadzenia w przyszłości rozbudowy układów uziomów. Będzie to generowało dodatkowe koszty, których inwestorzy starają się unikać.
Aby uniknąć błędów projektowych, należy pojawić się w wyznaczonym miejscu ze specjalistycznym sprzętem, aby wykonać pomiar. W ten sposób będzie można określić prawidłowe wartości, które mają ogromny wpływ na podejmowanie kolejnych kroków.
O czym nie można zapomnieć?
W zdecydowanej większości przypadków wykonanie takich badań nie powinno oznaczać żadnych problemów.
Są jednak takie sytuacje, które mogą na elektrykach wymusić pewne ograniczenia. Jednym z nich jest ogromna przestrzeń do zbadania. W tym przypadku trzeba sondy umieścić na sporej głębokości, co też nie zawsze jest możliwe. Tym bardziej że pomiędzy sondami należy utrzymać odpowiednie odległości, aby móc dokonać właściwego pomiaru. Inne ograniczenia mogą stanowić obiekty znajdujące się w pobliżu, które już zostały wyposażone w układy uziemiające.
Jednak z wieloma trudnościami spotykają się elektrycy w przestrzeniach, które są mocno zurbanizowane. W takich przypadkach często rezygnuje się z wykonaniem pomiarów, ponieważ istnieje duże ryzyko wystąpienia błędów. Czasem bywa nawet tak, że badania w ogóle nie są możliwe. Pomimo tego, że ich wykonanie wpływać będzie na to, co dalej będzie działo się z daną inwestycją.
Jak wykonuje się pomiary?
Dokonanie pomiarów możliwe jest na trzy sposoby:
- metoda Wennera – w ziemię wbija się cztery jednakowe sondy. Muszą być one rozmieszczone w różnych odstępach w linii prostej. Sondy muszą zostać podłączone do napięcia, aby wymusić przepływ prądu w samej ziemi.
- sondowanie geoelektryczne – w ten sposób bada się rezystywność gruntu w funkcji głębokości. Badanie to nazywane jest również elektrooporowym.
- rozszerzone badania rezystywności gruntu – stosowane bardzo często w miejscach, które są zróżnicowane pod względem gruntu. Badanie zalecane jest wtedy, kiedy należy zaprojektować i wykonać rozległe układy uziemiające.
Zawsze potrzebne są lokalne pomiary, dzięki czemu wykonanie układu uziemienia dla budynku, będzie wykonane w sposób prawidłowy. Pomoże to uniknąć wielu błędów, które mogą generować niepotrzebne koszta. Pomiary oporu gruntu powinny być wykonane przez zaufanych specjalistów od elektryki, którzy mają doświadczenie w tej kwestii. Pomoże to inwestorowi zapewnić pewność co do otrzymanych wyników. Po więcej informacji zapraszamy do odwiedzenia www.twoj-elektrykwroclaw.pl