Inne

Dom jednorodzinny i monitoring

Wiele osób budujących dom zastanawia się czy wykonać system monitoringu i czy takowy system sprawdzi się na ich posesji. W efekcie przemyśleń ze względu na oszczędności i brak fachowego doradztwa w wielu przypadkach zostają rozprowadzone jedynie przewody pod przyszły system.

Jest to oczywiście bardzo mądre posunięcie w przypadku, gdy obecnie nie posiadamy środków na montaż monitoringu lub nie mamy czasu na zajęcie się tym tematem.

Jednak z czasem wiszące bezwładnie kable na wymarzonym domu zaczynają doskwierać i nadchodzi moment doboru i montażu systemu. Poza monitoringiem są oczywiście jeszcze inne systemy zabezpieczeń jednak to monitoring jest najbardziej popularny.

Jaki system monitoringu wybrać?

Systemy monitoringu w zasadzie dzielą się na dwa rodzaje: systemy IP oraz systemy HD analogowe. Pomimo ich nazewnictwa systemy analogowe to nie przestarzałe urządzenia. Wielu osobom kojarzą się z wielkimi kamerami i kasetami VHS do nagrywania obrazu. W rzeczywistości użytkownik monitoringu oglądając nagrania nie zauważy różnicy jakościowej pomiędzy systemem HD analogowym, a systemem IP.

Dla domów jednorodzinnych z doświadczenia polecam systemy HD analog, są one nieco tańsze od IP i znacznie łatwiejsze w ewentualnym przyszłym serwisowaniu.

Monitoring IP wymaga nieco więcej pracy, jest trochę droższy, a każde urządzenie ma przypisaną własną adresację IP. W przypadku błędnej konfiguracji cały system nie będzie działał lub utracimy zdalny podgląd po zmianie np. routera Internetu domowego.

Jakie kamery monitoringu?

Niezależnie od rodzaju wybranego systemu monitoringu najlepiej zainwestować w kamery z oświetlaczem IR, czyli pracujące również w nocy.

W kwestii ich kształtu w warunkach zewnętrznych najlepiej spisują się kamery tubowe, a w warunkach wewnętrznych tzw. kopułki.

Kamery tubowe szczególnie te z daszkiem nad obiektywem są mniej narażone na potencjalne zanieczyszczenia obiektywu przez co obraz z nich jest nieco lepszy.

Kamery kopułowe natomiast są trudniejsze do uszkodzenia dzięki ich kulistemu kształtowi, zatem lepiej sprawują się w pomieszczeniach.

Czytaj  Jak wyznaczyć broadcast, adres sieci i liczbę hostów?

Monitorowanie posesji

Monitoring zazwyczaj działa jako straszak, a potencjalny złodziej woli wybrać posesję bez nadzoru kamerami. Jest to oczywiście potwierdzone statystykami, gdzie niekiedy jasno widać, że posesje bez klamer zostały okradzione, a te z kamerami nie.

Wiele osób mówi mi, że potencjalny złodziej i tak zakryje twarz i do niczego nie przydadzą się kamery. Owszem twarzy nie rozpoznamy, lecz nie ma zbrodni doskonałej i analizując po nagraniach przebieg zdarzenia możemy zauważyć istotne szczegóły prowadzące do ujęcia sprawcy.

Konsultacje techniczne uzyskano od CT Vision – Montaż monitoringu Lublin

 

Polecane wpisy
Jaki wybrać zegarek GPS dla dziecka?

Jaki wybrać zegarek GPS dla dziecka? Dzieci w wieku 3 lat wzwyż, wykazują pierwsze zainteresowanie zegarkami. To właśnie wtedy kierują Czytaj dalej

Najlepsze filmy na Player

Lubisz dobre kino i szukasz filmowej rozrywki? Przedstawiamy listę najciekawszych produkcji dostępnych na player.pl. Ten polski serwis internetowy wideo na Czytaj dalej

Czy drukowane materiały reklamowe odchodzą do lamusa?

Nie bez powodu mówi się, że reklama jest dźwignią handlu. Nawet jeśli istnieje firma, samodzielny fachowiec w danej dziedzinie, sklep, Czytaj dalej

Jakie są rodzaje kamperów?

Kamper kamperowi nierówny! Zagorzali wielbiciele caravaningu doskonale wiedzą, jak bardzo różnorodne są kampery dostępne na polskim rynku. Wielkość, wyposażenie, Dopuszczalna Czytaj dalej

Udostępnij wpis: