Inne

Dom jednorodzinny i monitoring

Wiele osób budujących dom zastanawia się czy wykonać system monitoringu i czy takowy system sprawdzi się na ich posesji. W efekcie przemyśleń ze względu na oszczędności i brak fachowego doradztwa w wielu przypadkach zostają rozprowadzone jedynie przewody pod przyszły system.

Jest to oczywiście bardzo mądre posunięcie w przypadku, gdy obecnie nie posiadamy środków na montaż monitoringu lub nie mamy czasu na zajęcie się tym tematem.

Jednak z czasem wiszące bezwładnie kable na wymarzonym domu zaczynają doskwierać i nadchodzi moment doboru i montażu systemu. Poza monitoringiem są oczywiście jeszcze inne systemy zabezpieczeń jednak to monitoring jest najbardziej popularny.

Jaki system monitoringu wybrać?

Systemy monitoringu w zasadzie dzielą się na dwa rodzaje: systemy IP oraz systemy HD analogowe. Pomimo ich nazewnictwa systemy analogowe to nie przestarzałe urządzenia. Wielu osobom kojarzą się z wielkimi kamerami i kasetami VHS do nagrywania obrazu. W rzeczywistości użytkownik monitoringu oglądając nagrania nie zauważy różnicy jakościowej pomiędzy systemem HD analogowym, a systemem IP.

Dla domów jednorodzinnych z doświadczenia polecam systemy HD analog, są one nieco tańsze od IP i znacznie łatwiejsze w ewentualnym przyszłym serwisowaniu.

Monitoring IP wymaga nieco więcej pracy, jest trochę droższy, a każde urządzenie ma przypisaną własną adresację IP. W przypadku błędnej konfiguracji cały system nie będzie działał lub utracimy zdalny podgląd po zmianie np. routera Internetu domowego.

Jakie kamery monitoringu?

Niezależnie od rodzaju wybranego systemu monitoringu najlepiej zainwestować w kamery z oświetlaczem IR, czyli pracujące również w nocy.

W kwestii ich kształtu w warunkach zewnętrznych najlepiej spisują się kamery tubowe, a w warunkach wewnętrznych tzw. kopułki.

Kamery tubowe szczególnie te z daszkiem nad obiektywem są mniej narażone na potencjalne zanieczyszczenia obiektywu przez co obraz z nich jest nieco lepszy.

Kamery kopułowe natomiast są trudniejsze do uszkodzenia dzięki ich kulistemu kształtowi, zatem lepiej sprawują się w pomieszczeniach.

Czytaj  Naturalne świece woskowe - wszystko, co powinieneś wiedzieć o jednym z najlepszych sposobów na poprawę jakości powietrza w Twoim domu

Monitorowanie posesji

Monitoring zazwyczaj działa jako straszak, a potencjalny złodziej woli wybrać posesję bez nadzoru kamerami. Jest to oczywiście potwierdzone statystykami, gdzie niekiedy jasno widać, że posesje bez klamer zostały okradzione, a te z kamerami nie.

Wiele osób mówi mi, że potencjalny złodziej i tak zakryje twarz i do niczego nie przydadzą się kamery. Owszem twarzy nie rozpoznamy, lecz nie ma zbrodni doskonałej i analizując po nagraniach przebieg zdarzenia możemy zauważyć istotne szczegóły prowadzące do ujęcia sprawcy.

Konsultacje techniczne uzyskano od CT Vision – Montaż monitoringu Lublin

 

Polecane wpisy
Lustro w sypialni – czy warto się na nie zdecydować?
Lustro w sypialni - czy warto się na nie zdecydować?

Aranżując sypialnię często zastanawiamy się, co poza łóżkiem powinno się w niej znaleźć. Wszystko zależy od tego, czy jest to Czytaj dalej

Jak dbać o drewnianą podłogę? Produkty Osmo
Jak dbać o drewnianą podłogę? Produkty Osmo

Jak dbać o drewnianą podłogę? Produkty Osmo Drewniana podłoga wymaga odpowiedniej pielęgnacji i zabezpieczenia materiału. Dzięki temu nie będzie narażona na Czytaj dalej