tworzenie i pozycjonowanie stron internetowych
Inne Pozycjonowanie

Dlaczego responsywność strony jest niezbędna w dzisiejszym świecie mobilnym?

Szybkie spojrzenie na nasze działania w dowolnej porze dnia – przed wyjściem z pracy, w trakcie jazdy komunikacją miejską, w krótkich przerwach od pracy czy w kolejce do lekarza obnaży prawdę o naszych nawykach związanych z przeglądaniem stron internetowych. Zdecydowana większość z nas robi to za pośrednictwem smartfonów. Zamiast walczyć z takim przyzwyczajeniem, lepiej wykorzystać ten fakt i przygotować witrynę, która będzie doskonale prezentować się na każdym urządzeniu mobilnym.

Responsywna strona internetowa – czyli jaka?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest responsywna strona internetowa. To rozwiązanie wykonane w metodologii RWD, zgodnie z którym projektowanie stron internetowych bazuje przede wszystkim na komfortowym odbiorze treści na każdym ekranie – monitora, laptopa, ale także tabletu czy smartfona. Jeśli zatem nasza strona jest responsywna, oznacza to, że content dynamicznie dostosowuje się do rozdzielczości i wielkości ekranu, którym akurat dysponujemy, otwierając stronę.

Czy responsywność stron internetowych to element, który możemy zlekceważyć, planując projekt naszej nowej witryny? W żadnym wypadku. Dynamiczna i responsywna strona internetowa nie dość, że wpływa na nasze wyniki SEO, to jeszcze jest jednym z najistotniejszych aspektów dzisiejszej analizy User Experience, badającej wpływ funkcjonalności strony na zadowolenie użytkownika. Sprawdźmy, dlaczego responsywna strona internetowa jest dzisiaj niezbędna.

Trendy w zakresie wykorzystywania urządzeń mobilnych

Dlaczego responsywność jest taka ważna? Przede wszystkim ze względu na sposób, w jaki użytkownicy w dzisiejszych czasach szukają informacji w internecie. W tym zakresie wszystkie statystyki i badania mówią jedno – ruch na stronach jest w zdecydowanej większości generowany przez użytkowników mobilnych. Nie ma w tym oczywiście nic dziwnego, a by przekonać się o zasadności tego stwierdzenia, wystarczy prześledzić nasze własne nawyki związane z robieniem zakupów, poszukiwaniem nowych usług czy komunikacją z innymi.

Czytaj  Skąd bierze się fenomen muzyki disco polo?

Jeśli zatem większość potencjalnych klientów to osoby znajdujące nas na smartfonie, jak możemy zadbać o to, by ich odbiór był pozytywny? Przede wszystkim: stawiając na responsywną stronę internetową, która dopasuje się do rozdzielczości i rozmiarów ekranu. Każdy z nas co jakiś czas doświadcza interakcji z witryną, która nie jest przystosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Niektóre elementy strony musimy przesuwać ręcznie, inne z kolei powiększać. Czy już teraz czujemy rozdrażnienie na samą myśl o korzystaniu z takiej strony? Jeśli tak, wyobraźmy sobie, co czuje większość naszych potencjalnych klientów, którzy musieliby zmagać się z takimi ograniczeniami.

Wpływ responsywności strony na nasze efekty SEO

Tworzenie i pozycjonowanie stron internetowych to procesy, które od zawsze idą ze sobą w parze. Na samym początku witryna być może będzie pięknie wykonana, ale nie jest to gwarancją optymalnej widoczności. Od tego, czy nasza strona pojawi się wysoko w wynikach wyszukiwania, zależy nasze podejście do pozycjonowania – tworzenia unikatowych treści, projektowania odpowiednich słów kluczowych czy strategii link buildingu.

Algorytmy Google’a w procesie analizowania potencjału naszej strony bada kilkaset czynników, na bazie których rankuje stronę w wyszukiwarce. Jednym z tych czynników, który ma najistotniejszą wagę jest właśnie responsywność strony internetowej. Jeśli już na etapie projektu strony nie zadbamy o techniczne kwestie związane z responsywnością, prawdopodobnie okaże się, że na wielu urządzeniach mobilnych strona nie będzie wydajna – długi czas ładowania, trudności z płynnym przechodzeniem do kolejnych podstron czy typowe przycinanie się. To dla Google oznacza jedno – nasza strona nie jest przygotowana dla urządzeń mobilnych, a zatem nie może być wysoko w wynikach wyszukiwania.

Łatwość zaangażowania użytkownika za pomocą urządzenia mobilnego

Mobilna wersja strony internetowej to doskonały sposób na to, by zwiększyć zaangażowanie użytkowników i zachęcić ich do głębszej eksploracji naszej strony. Nowoczesne funkcje dostępne na stronach wykonanych w metodologii RWD pozwalają na błyskawiczne przejście do jakże popularnych social mediów, do pozostawienia strony do przeczytania na później lub do błyskawicznego podzielenia się ofertą ze znajomymi.

Czytaj  Nowe rozszerzenia domen - nowe możliwości

Niby wszystkie te elementy są także dostępne w klasycznej wersji strony, dostępnej na laptopy i tablety, ale użytkownicy znacznie chętniej angażują się w zachęty dostępne za pośrednictwem mobilnej wersji strony. Dowodem na to jest reklama sklepu internetowego w Google, która w przypadku urządzeń mobilnych jest znacznie bardziej skuteczna.

projektowanie stron internetowych
projektowanie stron internetowych

Jak stworzyć responsywną stronę internetową?

Czy stworzenie w pełni responsywnej strony internetowej to duże wyzwanie? Nie, jeśli zapewnimy sobie odpowiednie wsparcie w postaci profesjonalistów, którzy swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem pomogą nam w zaprojektowaniu i stworzeniu takiej przestrzeni – wygodnej i funkcjonalnej dla każdego typu użytkownika.

Eksperci Wertui pomogą nam w stworzeniu w pełni responsywnej stronie internetowej, która będzie wykorzystywać pełen potencjał nowoczesnych technologii i zapewni pozytywne doświadczenia wszystkich użytkowników. Wyższa konwersja? Stabilny przypływ nowych klientów? A może wzrost rozpoznawalności marki? Bez względu na cel, jaki mamy, współpraca z agencją Wertui pozwoli nam zyskać przewagę konkurencyjną w branży.

Polecane wpisy
Jak zwiększyć ruch na stronie
Jak zwiększyć ruch na stronie

Jak zwiększyć ruch na stronie Zwiększenie ruchu na stronie internetowej jest celem wielu właścicieli firm. Ruch na stronie to liczba Czytaj dalej

Co to jest SEO na TikToku
Co to jest SEO na TikToku

Co to jest SEO na TikToku: Optymalizacja Wyszukiwarki w Krótkich Filmach Co to jest SEO na Czytaj dalej