Czym charakteryzują się żarówki LED?
Żarówki LED, określane również potocznie jako lampy lub diody LED-owe, działają w oparciu o diody elektroluminescencyjne. Zbudowane są zwykle z niebieskiej diody ledowej oraz luminoforu. Mimo że żarówki LED-owe są droższe od tych tradycyjnych, ich zakup w perspektywie czasu jest znacznie bardziej opłacalny. Co również ważne, diody LED tworzone są z bezpiecznych dla zdrowia i środowiska materiałów w porównaniu do klasycznych rozwiązań zawierających rtęć.
Żarówka LED jest najbardziej energooszczędna. Wydziela mniej ciepła, co oznacza, że nagrzewa się w mniejszym stopniu. Przykładowo żarówka LED o mocy 10W jest zamiennikiem tradycyjnej żarówki 75-watowej. Jest to prawie 8-krotnie mniejszy pobór mocy. Dzięki znacznie mniejszemu zużyciu prądu gwarantuje większą oszczędność pieniędzy – a w perspektywie czasu możemy zaobserwować znacznie niższe rachunki za prąd. Kolejną zaletą żarówek LED jest ich długa żywotność. Raz zamontowane żarówki mogą świecić nawet przez kilkanaście lat. Warto dodać również, że częste wyłącznie i włącznie LED-ów nie powoduje ich przepalenia.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie żarówek LED-owych?
Ponieważ żarówki LED to względna nowość na rynku, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że tak naprawdę dioda LED diodzie nierówna. Mimo że na opakowaniu znajdziemy nazwę ,,żarówka LED”, produkt może okazać się niskiej jakości, co w efekcie przełoży się na zdecydowanie krótszą żywotność. Z tego względu wybór żarówek LED nie powinien być przypadkowy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem żarówek LED:
#1 Moc żarówki LED-owej
Kupując żarówkę LED-ową, należy kierować się przede wszystkim wartością lumenów. Moc wyrażona w watach też jest istotnym parametrem, ale nie można wyłącznie na niej opierać swojej decyzji zakupowej. Przykładowa żarówka LED o mocy 8-10 W jest odpowiednikiem klasycznej żarówki o mocy 75W. Zwykle na opakowaniu żarówek LED-owych widnieje jeszcze jedna informacja – o lumenach. W przypadku wyżej opisanej żarówki będzie to około 800-1100 lumenów. Ten parametr określa wielkość strumienia światła emitowanego przez żarówkę. W skrócie, im więcej lumenów, tym więcej światła dostarcza żarówka LED.
#2 Barwa żarówek LED i wskaźnik oddawania barw
Wybór barwy żarówki powinien być uzależniony od rodzaju pomieszczenia. Przyjęło się stosować ogólny podział barw na:
- barwę ciepłą – od około 2200-3500K;
- barwę neutralną – od około 3500K do 4500K;
- barwę zimną- od około 4500-6000K.
W zależności od producenta wartości te mogą się od siebie nieco różnić. Jednak należy pamiętać, że im wartość ta jest niższa, tym światło będzie cieplejsze (żółte).
Światło zimne pobudza nasz organizm do działania, sprzyja pracy i koncentracji, dlatego takie światło najlepiej sprawdzi się w biurze, domowym gabinecie – wszędzie tam, gdzie zależy nam na efektywności. Zimną barwą światła (około 6000K i powyżej) można wykorzystać również do wyeksponowania różnych miejsc. Często stosowana jest w sklepach, muzeach, szpitalach, w domu sprawdzi się jako światło punktowe, na przykład w kuchni nad blatem.
Światło neutralne jest najbardziej zbliżone do światła dziennego. Obecnie jest najczęściej wybierane, ponieważ pasuje w zasadzie do każdego pomieszczenia. Otoczenie oświetlone barwą neutralną wygląda świeżo, a kolory nie są przekłamane.
Światło o barwie ciepłej wprowadza do pomieszczeń atmosferę sprzyjającą wyciszeniu i relaksowi. Tego typu oświetlenie nadaje się do pokojów dziennych oraz sypialni.
Przy okazji barwy żarówki LED należy zwrócić uwagę również na wskaźnik oddawania barw. Im wyższy, tym bardziej naturalne są kolory przedmiotów oświetlonych żarówką LED.
#3 Rodzaj gwintu
Rodzaj gwintu musi pasować do rodzaju lamp, który posiadamy. Standardowym gwintem stosowanym w żarówkach w domowych instalacjach jest E27. Przystosowany jest on do pracy w instalacjach o napięciu 230V. W sklepach znajdziemy również żarówki LED-owe z gwintem E14, GU10, MR16 czy G9.
#4 Klasa energetyczna i zużycie prądu
Klasa energetyczna jest informacją o tym, ile prądu średnio zużywa dana żarówka. Opakowania żarówek zwykle oznaczone są czterema kolorami: czerwony, pomarańczowy, żółty oraz zielony. Im bliżej zielonej części paska, tym żarówka zużywa mniej prądu, co oczywiście przekłada się na większe oszczędności. Kolor czerwony był zarezerwowany głównie dla klasycznych żarówek starego typu. Pomarańczowy i żółty to przede wszystkim halogeny. Z kolei odcienie zieleni to wydajne świetlówki LED, które są energooszczędne i nowoczesne.
Artykuł opracował sklep internetowy z oświetleniem LightHome – nowoczesne i klasyczne lampy do każdego wnętrza od polskiego producenta. |