Czym jest leasing konsumencki?
Leasing konsumencki to forma umowy, w ramach której konsument, czyli osoba fizyczna, może korzystać z określonego dobra, przeważnie samochodu, przez określony okres czasu. W zamian za to ponosi regularne opłaty leasingowe, których wysokość jest określona w umowie. Po zakończeniu umowy zwykle istnieje możliwość wykupienia przedmiotu finansowania.
Do niedawna leasing był opcją, z której korzystali niemal wyłącznie przedsiębiorcy. Obecnie jest on również dostępny dla osób prywatnych, czyli nieprowadzących firm. Zasada działania w obu przypadkach jest bardzo zbliżona, jednak dla konsumentów nie mają zastosowania odpisy amortyzacyjne oraz kwestie fiskalne związane z odliczaniem rat od podstawy opodatkowania czy odliczaniem VAT. Pozostałe zasady są niemal identyczne – w zamian za miesięczną ratę można użytkować pojazd przez określony czas. Po zakończeniu umowy można go wykupić lub zwrócić.
Leasing konsumencki może być atrakcyjną opcją dla każdego, kto chce jeździć nowym lub stosunkowo nowym samochodem, a nie chce kupować go za gotówkę ani na kredyt. Skorzystają z niej osoby, które nie prowadzą firm.
Jakie są zalety leasingu konsumenckiego?
Dlaczego warto rozważyć podpisanie umowy leasingu konsumenckiego? Poznaj jego główne zalety.
Nie musisz wydać jednorazowej dużej kwoty na zakup auta
To podstawowa korzyść leasingu konsumenckiego. Nowe auta kosztują dziś nawet kilkaset tysięcy złotych. To spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić „od ręki”. W przypadku leasingu nie musisz go ponosić, ponieważ wartość auta spłacasz stopniowo – w miesięcznych ratach, które mogą zostać dobrane do twoich możliwości finansowych.
Dzięki temu możesz korzystać z nowoczesnego auta bez ponoszenia bardzo dużych kosztów. Nie musisz iść na kompromisy polegające np. na zakupie starszego, mniej wygodnego samochodu – który jako jedyny jest w zasięgu twoich możliwości finansowych.
Leasing wiąże się z wniesieniem opłaty wstępnej. Najczęściej wynosi ona od 10% do 30% wartości samochodu.
Na leasingu konsumenckim mogą więc zyskać osoby zainteresowane użytkowaniem pojazdu bez konieczności kupowania go na własność za gotówkę. To ułatwia zarządzanie domowym budżetem (nie trzeba ponosić jednorazowo dużego wydatku) i nie wymaga gromadzenia oszczędności na wymarzone auto.
Możesz zakończyć umowę tak, jak chcesz
Po zakończeniu trwania umowy leasingowej możesz zwrócić samochód leasingodawcy lub go wykupić. Zwykle już na początku określasz, co masz zamiar zrobić z autem. Jeśli chcesz go zatrzymać, ustalasz z leasingodawcą kwotę wykupu. Im będzie wyższa, tym niższa będzie miesięczna rata.
Możesz również zdecydować się na zwrot auta. Wówczas przez cały czas trwania finansowania, spłacasz tę część wartości pojazdu, która jest proporcjonalna do czasu, przez który go używasz.
Istnieje jeszcze trzecia opcja – możliwość wymiany auta na nowe bez angażowania środków własnych. To zasługa gwarancji odkupu pojazdu przez dealera – pozyskane pieniądze przeznaczasz na wykup i opłatę wstępną kolejnego leasingu konsumenckiego. Tak działa Leasing KINTO ONE dostępny w ofercie Toyota Leasing.
Leasing konsumencki to zatem świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają pewności czy będą chciały jeździć tym samym modelem auta za kilka lat. Jeśli lubisz wymieniać samochody stosunkowo często, taki rodzaj finansowania będzie dla ciebie korzystny.
Dla kogo leasing będzie dobrą opcją?
Jest kilka grup konsumentów, dla których leasing może się okazać korzystnym rozwiązaniem.
- Osoby, którym zależy na tym, by jeździć nowym (lub używanym, ale stosunkowo młodym) autem, a nie chcą kupować go za gotówkę. Dzięki temu mają szansę spełnić marzenie o swoim idealnym samochodzie bez konieczności oszczędzania na ten cel.
- Osoby, które nie przywiązują się zanadto do swoich aut i lubią je często zmieniać. Jak wspomniano, po zakończeniu umowy, auto można zwrócić leasingodawcy i na przykład wziąć w leasing nowy model. To znacznie bardziej elastyczna opcja niż zakup samochodu za gotówkę lub na kredyt. W takim przypadku jedyną możliwością „pozbycia się” pojazdu jest jego odsprzedaż innej osobie. Jest to jak najbardziej możliwe, jednak wymaga nieco zachodu.
- Osoby, które szukają alternatywy dla kredytu samochodowego. Przewagą leasingu jest uproszczona procedura przyznawania (udzielenie kredytu wiąże się ze znacznie dłuższą i bardziej wnikliwą procedurą badania zdolności kredytowej). Kredyt niekiedy może być również droższy od leasingu, choć to zależy od konkretnej oferty i polityki banku.
Leasing konsumencki może być korzystną opcją, jeśli szukasz nowoczesnego auta, ale nie chcesz kupować go za gotówkę. Możesz ustalić z leasingodawcą takie warunki spłaty, które będą dla ciebie wygodne i nie nadwyrężą twojego domowego budżetu.