Jakie rodzaje odpadów klasyfikuje się jako odpady niebezpieczne?
Inne

Jakie rodzaje odpadów klasyfikuje się jako odpady niebezpieczne?

Odpady niebezpieczne to grupa odpadów, które stanowią potencjalne zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia i życia ludzi. Tego rodzaju materiały wymagają więc specjalnego traktowania i zabezpieczenia. Które odpady są klasyfikowane jako niebezpieczne? Jak z nimi postępować i komu powierzyć odbiór odpadów niebezpiecznych oraz ich utylizację?

Jakie rodzaje odpadów klasyfikuje się jako odpady niebezpieczne?
Jakie rodzaje odpadów klasyfikuje się jako odpady niebezpieczne?

Które odpady definiowane są przez przepisy jako odpady niebezpieczne?

Jako odpady niebezpieczne klasyfikowane są przez aktualnie obowiązujące prawo różne grupy odpadów, których cechą wspólną jest to, iż mogą one być groźne dla ludzi oraz środowiska przyrodniczego z powodu swoich właściwości fizycznych, chemicznych lub biologicznych. Ustanowiona przez krajowe przepisy klasyfikacja odpadów niebezpiecznych obejmuje aż 20 różnych grup odpadów, które uznaje się za groźne z powodu m.in. właściwości żrących, toksycznych, drażniących, wybuchowych, łatwopalności, właściwości rakotwórczych czy mutagennych. Za odpady niebezpieczne uważa się przede wszystkim: wszelkiego rodzaju odpady medyczne, pozostałości laboratoryjne, rozpuszczalniki, lakiery, pigmenty, barwniki, emulsje, tusze, kleje, żywice, lateks, materiały wybuchowe, a także żarówki, świetlówki, urządzenia elektryczne i elektroniczne, baterie, akumulatory, tonery, czy przeterminowane leki.

Jak postępować z odpadami niebezpiecznymi?

Odpady niebezpieczne należy poddać unieszkodliwieniu, a postępowanie z nimi charakteryzować powinna szczególna ostrożność. Istnieje cała masa rygorystycznych i szczegółowych przepisów, które określają, w jaki sposób przechowywać i składować groźne odpady, by neutralizować potencjalne niebezpieczeństwa z nimi związane np. ryzyko wybuchu czy skażenia. Również odbiór odpadów niebezpiecznych i ich przewóz do miejsc recyklingu i utylizacji wymaga zastosowania specjalnych środków gwarantujących bezpieczeństwo, np. wykorzystania odpowiednich, odpornych i szczelnych pojemników na odpady. Odbiór odpadów niebezpiecznych jest też czynnością realizowaną przez wyspecjalizowane podmioty, które dysponują odpowiednimi uprawnieniami, ale przede wszystkim infrastrukturą i wiedzą. Transport odpadów niebezpiecznych musi ponadto odbywać się oznakowanym i przystosowanym do tego rodzaju zadań taborem pojazdów, a każda zmiana właściciela, miejsca przechowywania czy ilości odpadów niebezpiecznych jest monitorowana. Również odpady niebezpieczne zgromadzone w domu wymagają właściwego postępowania i nie powinny być mieszane z innymi kategoriami odpadów i wraz z nimi wyrzucane do kosza.

Czytaj  ATH i korekta akcji

Komu można zlecić odbiór odpadów niebezpiecznych lub komu je przekazać?

Duże i małe przedsiębiorstwa powinny zlecać odbiór odpadów niebezpiecznych uprawnionym firmom z branży zarządzania odpadami. Tego typu usługi oferuje w Polsce m.in. działająca na terenie całego kraju firma Stena Recycling, która nie tylko organizuje bezpieczny i zgodny z aktualnymi przepisami transport i odbiór odpadów niebezpiecznych, ale też prowadzi ich odzysk, a także szkoli pracowników zajmujących się odpadami niebezpiecznymi i dostarcza certyfikowane pojemniki na odpady niebezpieczne. Z kolei powstające w domu odpady niebezpieczne należy przekazać do specjalnego punktu zbiórki (PSZOK) wyznaczonego w danej gminie. Zużytą elektronikę, baterie czy leki przyjmą też od nas sklepy i apteki.

Polecane wpisy
Ryflowane fronty meblowe- czym są i czym się cechują?
Ryflowane fronty meblowe- czym są i czym się cechują?

Fronty mebli to ten element, który rzuca się w oczy najbardziej, nadają wnętrzu charakteru i stylu. Czym są fronty ryflowane? Czytaj dalej