Gdy ikona baterii na telefonie zmienia kolor na czerwony, a procent jej naładowania spada do 5%, wpadasz w panikę. Zaczynasz gorączkowo poszukiwać ładowarki do telefonu i kabla. Podpinasz i… nic. Telefon się nie ładuje. Dlaczego? Cóż, bardzo prawdopodobne, że kabel do ładowarki jest zepsuty. Teraz stajesz przed decyzją: inwestycja w oryginalny czy wystarczy tańszy zamiennik? Poznaj odpowiedź na to pytanie.
Kabel do ładowarki musi pasować do portu telefonu
Adapter to pierwsza część systemu ładowania, którą nazywa się powszechnie ładowarką. To „głowica”, do której podłączany jest jeden koniec kabla. Z kolei drugi musi trafić do portu telefonu, więc wymagane jest, aby był z nim kompatybilny. Na przykład do najnowszych modeli iPhone’a potrzebny jest kabel ze złączem Lightning , natomiast do większości starszych urządzeń z Androidem potrzebne będzie złącze microUSB. Najnowsze modele telefonów są wyposażone w USB-C i docelowo ma być to jedyny używany rodzaj portu.
Oryginalny kontra zamiennik – na co zwrócić uwagę?
Częstym błędem podczas kupowania kabla do ładowarki jest wybór bezimiennych i najtańszych produktów na rynku. Kabel marki „kabel” będzie miał niewiele do zaoferowania. Wpłynie na brak wydajności ładowania, a w najgorszym przypadku jego wątpliwa jakość doprowadzi do zwarcia lub pożaru. Dlatego podczas wyboru kabla trzeba spojrzeć na jakość materiału, z którego został wykonany oraz jego średnicę.
Zewnętrzna osłona kabli do ładowarek produkowana jest głównie z dwóch rodzajów materiałów: PVC i TPE.
- PVC to tani rodzaj tworzywa stosowany głównie w zamiennikach, niekorzystny dla środowiska. TPE to nowy rodzaj materiału, który charakteryzuje się dużą elastycznością, dużą wytrzymałością i łatwością formowania. Ponadto jest trwały, miękki, bezpieczny i nie podrażnia ludzkiej skóry.
- TPE jest obecnie numerem jeden wśród najpopularniejszych międzynarodowych marek oryginalnych kabli. Jest wyraźnie grubszy, bardziej elastyczny, ma antyrefleksyjną powłokę, a jego ogólny wygląd jest też subtelniejszy.
Oryginalny kabel do ładowarki jest technicznie doskonały nawet na złączach. Jego końcówki produkowane w zintegrowanym procesie prasowania, z gładką teksturą obudowy oraz czystą i błyszczącą metalową wtyczką i ściśle związane z wiązką przewodów. To je znacznie różni od tanich zamienników na rynku, których końcówki często mają niejednolitą, spawaną konstrukcję.
Mocniejszy oryginał od zamiennika
Kable wyższej jakości są zwykle lepsze nie tylko pod względem konstrukcji zewnętrznej, ale i wewnętrznej. Mają grubsze kable miedziane, które zapewniają szybkie ładowanie i wytwarzają mniej ciepła. Po drugie, nie mają folii aluminiowej i metalowej siatki ekranującej, aby uniknąć zakłóceń elektromagnetycznych, umożliwić szybszą i stabilną transmisję danych oraz sprawić, że kable nie będą łatwe do przecięcia.
Warto również zwrócić uwagę na długość kabla. Nie powinna być zbyt krótka, aby nie mieć problemów z podłączeniem ładowarki do gniazdka i móc wygodnie korzystać z telefonu, gdy jest podłączony do zasilania. Nie może być też za długi, bo ten sposób wpadniesz w plątaninę przewodu.
Oryginał czy zamiennik – co wybrać?
Jeśli tylko masz taką możliwość w pierwszej kolejności, wybieraj oryginalne kable do ładowarki. Dzięki nim bateria telefonu będzie bardziej użyteczna i istnieje mniejsze ryzyko uszkodzenia całego obwodu. Na drugim miejscu znajdują się kable wysokiej jakości, które również działają bardzo dobrze, ale muszą pochodzić ze sprawdzonego sklepu, który sprzedaje produkty renomowanych producentów. Jak ognia unikaj bardzo tanich zamienników niewiadomego pochodzenia.