Informatyka News

Jak wygląda praca zdalna i jak uczynić ją efektywną?

Praca zdalna stała się elementem znacznie popularniejszym w dobie pandemii koronawirusa. Jednakże w przypadku wielu zawodów jak chociażby grafik komputerowy czy też copywriter, taki rodzaj pracy był stosowany od dawna.

Praca zdalna to praca zarówno z własnego domu jak i z każdego innego miejsca, w którym dany pracownik aktualnie się znajduje. Są osoby, którym taki rodzaj pracy odpowiada, ale nie dotyczy to każdego. Można jednak tę pracę odpowiednio zorganizować i sprawić, że będzie ona bardziej efektywna.

Sposoby na zwiększenie efektywności pracy zdalnej

Praca zdalna to wykonywanie swoich obowiązków przez komputer, tablet czy też inne urządzenie z dostępem do internetu. Aby móc mówić o zwiększeniu jej efektywności, należy wdrożyć kilka podstawowych zasad. Chodzi mianowicie o:

  • wyznaczenie konkretnego miejsca do pracy i jego odpowiednie zaaranżowanie
  • odpowiednie przygotowanie do pracy
  • ustalenie godzin pracy
  • zaplanowanie przerw
  • wyznaczenie konkretnych zadań do wykonania oraz narzędzi, z których będzie się korzystać

Do pracy zdalnej przeznaczone powinno być konkretne miejsce w domu (jeśli mowa o pracy w domu). Nie powinno być to zatem dowolne miejsce, ale takie w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał i w którym będzie nam wygodnie. Miejsce powinno być odpowiednio zaaranżowane. Odpowiednio wygodny fotel, warunki wilgotności, pomieszczenie przewietrzone. To elementy, które spowodują, że człowiek nie będzie szybko znużony, a tym samym będzie można mówić o lepszej koncentracji utrzymującej się przez dłuższy czas. Praca zdalna to nie taka wykonywana w piżamie i w łóżku.

Efektywność wymaga tego, aby człowiek wykonywał ją przy biurku. Nie trzeba zakładać krawatu, ale warto nie zasiadać do swoich obowiązków w piżamie. Praca powinna być bardzo dobrze zaplanowana jeśli chodzi o godziny, w tym również istotne są dokładnie ustalone godziny przerw. Siadając do pracy zdalnej, człowiek powinien mieć dostęp do wszystkich niezbędnych narzędzi i powinien mieć jasno określone zadania do wykonania. W tej pracy nie ma miejsca na żaden przypadek, na chaos, ponieważ taka praca na pewno nie będzie efektywna.

Czytaj  Jak ustawić limit FPS w Apex Legends

Wyposażenie w dobre narzędzia

Rozproszenie, włączony telewizor, bezpośredni kontakt z rodziną to elementy, które stanowią przeszkodę w uzyskaniu efektywności pracy w domu, pracy zdalnej. Brak dostępu do odpowiednich narzędzi to kolejny z elementów, który może powodować, że owa praca nie będzie przynosiła takich rezultatów, jakie są wymagane. Dlatego też niezwykle istotne jest wyposażenie się w odpowiednie narzędzia pracy. Takim wręcz idealnym narzędziem na pewno jest oprogramowanie Microsoft 365, które zastąpiło pakiet Microsoft Office.

Tenże pakiet biurowy daje takie korzyści jak znacznie większa wydajność pracy w dowolnym miejscu, znacznie mniej formalności niezbędnych do zrealizowania jak również daje on znacznie większy stopień bezpieczeństwa danych i bezpieczeństwa pracy. W zakresie zwiększonej wydajności pracy można wskazywać na takie udogodnienia jak:

  • łatwy dostęp do poczty e-mail oraz funkcji kalendarza
  • czat, połączenia i spotkania w jednym miejscu
  • obszerny magazyn w chmurze

Microsoft 365 to łatwy w obsłudze pakiet biurowy, w którym między innymi użytkownik ma dostęp do Outlook czy też Exchange. Poza tym również znacznie większe możliwości w odniesieniu do możliwości spotkań, telekonferencji i czatów daje usługa Microsoft Teams. Poza tym także nie można nie wskazać na taki element, jakim jest bardzo obszerny magazyn w chmurze, którego objętość wynosi aż 1 TB. Jest to praca z aplikacjami biurowymi, które de facto są użytkownikowi już znane, a zatem tutaj nie ma niczego nowego i skomplikowanego. Microsoft 365 to poza tym również pełne bezpieczeństwo pracy nawet na urządzeniu prywatnym. W aspekcie zawodowym jest to jedna z najbardziej istotnych kwestii, do których należy przywiązać szczególną uwagę, której nie można zaniedbać.

Praca zdalna może być bardzo efektywna pod warunkiem zastosowania profesjonalnych narzędzi oraz odpowiedniego podejścia.

Polecane wpisy
Zmiany w polityce aktualizacji systemu Windows
Zmiany w polityce aktualizacji systemu Windows

Microsoft wprowadził kilka istotnych zmian w polityce aktualizacji systemu Windows w celu zapewnienia użytkownikom większej elastyczności i wygody. Oto kilka Czytaj dalej