Informatyka

Jak wygląda praca zdalna i jak uczynić ją efektywną?

Praca zdalna stała się elementem znacznie popularniejszym w dobie pandemii koronawirusa. Jednakże w przypadku wielu zawodów jak chociażby grafik komputerowy czy też copywriter, taki rodzaj pracy był stosowany od dawna.

Praca zdalna to praca zarówno z własnego domu jak i z każdego innego miejsca, w którym dany pracownik aktualnie się znajduje. Są osoby, którym taki rodzaj pracy odpowiada, ale nie dotyczy to każdego. Można jednak tę pracę odpowiednio zorganizować i sprawić, że będzie ona bardziej efektywna.

Sposoby na zwiększenie efektywności pracy zdalnej

Praca zdalna to wykonywanie swoich obowiązków przez komputer, tablet czy też inne urządzenie z dostępem do internetu. Aby móc mówić o zwiększeniu jej efektywności, należy wdrożyć kilka podstawowych zasad. Chodzi mianowicie o:

  • wyznaczenie konkretnego miejsca do pracy i jego odpowiednie zaaranżowanie
  • odpowiednie przygotowanie do pracy
  • ustalenie godzin pracy
  • zaplanowanie przerw
  • wyznaczenie konkretnych zadań do wykonania oraz narzędzi, z których będzie się korzystać

Do pracy zdalnej przeznaczone powinno być konkretne miejsce w domu (jeśli mowa o pracy w domu). Nie powinno być to zatem dowolne miejsce, ale takie w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał i w którym będzie nam wygodnie. Miejsce powinno być odpowiednio zaaranżowane. Odpowiednio wygodny fotel, warunki wilgotności, pomieszczenie przewietrzone. To elementy, które spowodują, że człowiek nie będzie szybko znużony, a tym samym będzie można mówić o lepszej koncentracji utrzymującej się przez dłuższy czas. Praca zdalna to nie taka wykonywana w piżamie i w łóżku.

Efektywność wymaga tego, aby człowiek wykonywał ją przy biurku. Nie trzeba zakładać krawatu, ale warto nie zasiadać do swoich obowiązków w piżamie. Praca powinna być bardzo dobrze zaplanowana jeśli chodzi o godziny, w tym również istotne są dokładnie ustalone godziny przerw. Siadając do pracy zdalnej, człowiek powinien mieć dostęp do wszystkich niezbędnych narzędzi i powinien mieć jasno określone zadania do wykonania. W tej pracy nie ma miejsca na żaden przypadek, na chaos, ponieważ taka praca na pewno nie będzie efektywna.

Czytaj  Jak pobrać ISO Windows 10

Wyposażenie w dobre narzędzia

Rozproszenie, włączony telewizor, bezpośredni kontakt z rodziną to elementy, które stanowią przeszkodę w uzyskaniu efektywności pracy w domu, pracy zdalnej. Brak dostępu do odpowiednich narzędzi to kolejny z elementów, który może powodować, że owa praca nie będzie przynosiła takich rezultatów, jakie są wymagane. Dlatego też niezwykle istotne jest wyposażenie się w odpowiednie narzędzia pracy. Takim wręcz idealnym narzędziem na pewno jest oprogramowanie Microsoft 365, które zastąpiło pakiet Microsoft Office.

Tenże pakiet biurowy daje takie korzyści jak znacznie większa wydajność pracy w dowolnym miejscu, znacznie mniej formalności niezbędnych do zrealizowania jak również daje on znacznie większy stopień bezpieczeństwa danych i bezpieczeństwa pracy. W zakresie zwiększonej wydajności pracy można wskazywać na takie udogodnienia jak:

  • łatwy dostęp do poczty e-mail oraz funkcji kalendarza
  • czat, połączenia i spotkania w jednym miejscu
  • obszerny magazyn w chmurze

Microsoft 365 to łatwy w obsłudze pakiet biurowy, w którym między innymi użytkownik ma dostęp do Outlook czy też Exchange. Poza tym również znacznie większe możliwości w odniesieniu do możliwości spotkań, telekonferencji i czatów daje usługa Microsoft Teams. Poza tym także nie można nie wskazać na taki element, jakim jest bardzo obszerny magazyn w chmurze, którego objętość wynosi aż 1 TB. Jest to praca z aplikacjami biurowymi, które de facto są użytkownikowi już znane, a zatem tutaj nie ma niczego nowego i skomplikowanego. Microsoft 365 to poza tym również pełne bezpieczeństwo pracy nawet na urządzeniu prywatnym. W aspekcie zawodowym jest to jedna z najbardziej istotnych kwestii, do których należy przywiązać szczególną uwagę, której nie można zaniedbać.

Praca zdalna może być bardzo efektywna pod warunkiem zastosowania profesjonalnych narzędzi oraz odpowiedniego podejścia.

Polecane wpisy
Protokoły składowe TCP/IP

Protokoły składowe TCP/IP Składnik TCP/IP zainstalowany w systemie jest serią połączonych ze sobą protokołów zwanych protokołami składowymi TCP/IP. Wszystkie aplikacje oraz Czytaj dalej

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci – podstawowe zasady

Dane osobowe, numery, hasła oraz płatności internetowe – te tematy dotyczą niemal wszystkich użytkowników Internetu. Mogłoby się więc wydawać, że Czytaj dalej

Aktualizacja zbiorcza dla Windows 7

Microsoft udostępnił duże zbiorcze uaktualnienie KB3125574 dla systemów Windows 7 oraz Windows Server 2008 R2, które zawiera wszystkie aktualizacje wydane Czytaj dalej

Wyłączenie aktualizacji do Windows 10

Jeśli jesteś użytkownikiem Windowsa 7 lub 8.1 i nie chcesz już dłużej otrzymywać denerwujących powiadomień o możliwości darmowej aktualizacji do Czytaj dalej

Nowa partycja po aktualizacji (1803) Windowsa 10, jak ją usunąć lub schować

Po aktualizacji (1803) Windows 10 pokazuje nową partycję i sygnalizuje o braku miejsca, oto szybki patent aby ją schować.   Czytaj dalej

Udostępnij wpis: