Jak sprawdzić parametry podzespołów Linux
Baza wiedzy Linux News

Jak sprawdzić parametry podzespołów Linux

Aby sprawdzić parametry podzespołów w systemie Linux, można skorzystać z różnych poleceń i narzędzi. Oto kilka sposobów:

Jak sprawdzić parametry podzespołów Linux
Jak sprawdzić parametry podzespołów Linux
  1. Polecenie lshw: Uruchom terminal i wpisz polecenie “sudo lshw” (bez cudzysłowu), a następnie naciśnij klawisz Enter. Wyświetlą się szczegółowe informacje na temat podzespołów systemu, takich jak procesor, pamięć, karta graficzna, dyski itp.
  2. Polecenie lspci: Uruchom terminal i wpisz polecenie “lspci” (bez cudzysłowu), a następnie naciśnij klawisz Enter. Wyświetli się lista urządzeń podłączonych do magistrali PCI, wraz z informacjami o nich, takimi jak karta graficzna, karta dźwiękowa, kontroler sieci itp.
  3. Polecenie lsusb: Uruchom terminal i wpisz polecenie “lsusb” (bez cudzysłowu), a następnie naciśnij klawisz Enter. Wyświetli się lista urządzeń podłączonych do portów USB, wraz z informacjami o nich.
  4. Polecenie df: Uruchom terminal i wpisz polecenie “df -h” (bez cudzysłowu), a następnie naciśnij klawisz Enter. Wyświetli się informacja o dostępnej przestrzeni na dyskach twardych i partycjach.
  5. Polecenie free: Uruchom terminal i wpisz polecenie “free -h” (bez cudzysłowu), a następnie naciśnij klawisz Enter. Wyświetli się informacja o dostępnej pamięci RAM i swap.
Polecane wpisy
Kto stworzył Bitcoina? Czyli historia Satoshiego Nakamoto
Kto stworzył Bitcoina? Czyli historia Satoshiego Nakamoto

Satoshi Nakamoto to pseudonim osoby lub grupy osób, która stworzyła Bitcoin i opublikowała jego biały papier w 2008 roku. Mimo Czytaj dalej

Czym jest CRM i czy warto z niego korzystać?

Zarządzanie relacjami z klientami (CRM) to połączenie praktyki, strategii i technologii wykorzystywane przez firmy z każdej branży. Systemy CRM (Customer Czytaj dalej

Czytaj  Fedora 38 - najnowsza odsłona popularnego systemu operacyjnego już dostępna!