Jak najlepiej dobrać prawidłowe oświetlenie kuchni?
Inne

Jak najlepiej dobrać prawidłowe oświetlenie kuchni?

Dobrze wyposażona kuchnia to nie tylko meble, sprzęt AGD czy zastawa. Równie ważnym elementem jest oświetlenie, które powinno umożliwiać przyjemną i łatwą pracę w tym pomieszczeniu. Istotne jest przy tym nie tylko światło główne, ale także to, czy przygotujemy sobie odpowiednią przestrzeń roboczą z blatem kuchennym. Jak najlepiej dobrać oświetlenie do kuchni i dlaczego jest to ważne? O czym warto pamiętać podczas projektowania oświetlenia w tym pomieszczeniu?

Jak najlepiej dobrać prawidłowe oświetlenie kuchni?
Jak najlepiej dobrać prawidłowe oświetlenie kuchni?

 

  1. Właściwe oświetlenie kuchni – dlaczego jest ważne?
  2. Lampy sufitowe do kuchni – jakie wybrać?
  3. Dodatkowe oświetlenie kuchenne – gdzie je umieścić?
  4. O czym jeszcze pamiętać przy instalacji oświetlenia w kuchni?

 

Właściwe oświetlenie kuchni – dlaczego jest ważne?

Kuchnia to miejsce, które nie tylko powinno dobrze się prezentować, ale też pełnić określoną funkcję. Z tego powodu zastosowanie właściwego wyposażenia i oświetlenia jest bardzo ważne dla naszej wygody w codziennym przygotowywaniu posiłków. Dobrze dobrane oświetlenie kuchni powinno umożliwić nam swobodną pracę przy blacie, kuchence czy zlewie, a jednocześnie nie może być zbyt ostre ani umieszczone w miejscu, w którym mogłoby nas oślepiać. Do ważnych rodzajów oświetlenia kuchennego zaliczymy na pewno światło ogólne (na przykład lampy wiszące) oraz precyzyjne (na przykład listwa LED nad blatem roboczym).

 

Lampy sufitowe do kuchni – jakie wybrać?

Podstawową formą oświetlenia w każdym pomieszczeniu jest lampa wisząca. W przypadku kuchni zapewnia ona dostatecznie dużą jasność, abyśmy mogli wykonać większość zwykłych prac, jak przygotowanie lub podgrzanie posiłku, pozmywanie czy przełożenie suchych naczyń do szafek. Oświetlenie główne powinno mieć naturalną, żółtą barwę, możliwie jak najbardziej zbliżoną do barwy promieni słonecznych. Dzięki temu nie będzie męczyć naszego wzroku ani też powodować wypaczenia kolorów, co czasami może się zdarzyć przy bardzo intensywnym i białym źródle światła. Wiszące lampy kuchenne nie powinny też być umieszczone na tyle nisko, aby utrudniać nam otwieranie szafek czy poruszanie się po pomieszczeniu – ta ostatnia kwestia dotyczy szczególnie osób bardzo wysokich.

Czytaj  „Szeptacz”, „Kasztanowy ludzik”, „Noc kiedy umarła” - 3 doskonałe thrillery na długie jesienne wieczory

 

Dodatkowe oświetlenie kuchenne – gdzie je umieścić?

Dodatkowe źródło światła o charakterze punktowym pozwoli nam na wykonanie bardziej precyzyjnych prac, jak na przykład krojenie czy siekanie produktów podczas gotowania. Powinno być skierowane na blat kuchenny i może mieć postać między innymi listwy czy lampy LED. Bardzo często okapy kuchenne również posiadają dodatkowe oświetlenie, dzięki czemu możemy wygodniej gotować i pracować w kuchni po zmroku. Oświetlenie dodatkowe ze względu na swoje przeznaczenie powinno być silniejsze od tego głównego, jednak z drugiej strony nadal warto zadbać, aby miało jak najbardziej naturalną barwę.

 

O czym jeszcze pamiętać przy instalacji oświetlenia w kuchni?

Dobrze oświetlona kuchnia to nie tylko kwestia estetyki, ale również naszego bezpieczeństwa podczas gotowania i operowania gorącymi naczyniami, nożami i innymi elementami wyposażenia. Z tego powodu warto dobrze zaprojektować rozmieszczenie poszczególnych elementów oświetlenia tak, aby z jednej strony nam nie przeszkadzały, a z drugiej spełniały swoje zadanie. Oczywiście, warto pamiętać również o kwestiach estetycznych. Nowoczesne lampy do kuchni świetnie sprawdzą się w wielu różnych stylach aranżacji, jak na przykład minimalizm, styl skandynawski czy retro. Dobrym pomysłem jest również zadbanie o to, aby klosze lamp wiszących i tym podobne elementy było nam łatwo wyczyścić, jeżeli ulegną zabrudzeniu.

Polecane wpisy
Najlepsze filmy na Player

Lubisz dobre kino i szukasz filmowej rozrywki? Przedstawiamy listę najciekawszych produkcji dostępnych na player.pl. Ten polski serwis internetowy wideo na Czytaj dalej

Ubezpieczenie domu od kradzieży – co warto wiedzieć?
Ubezpieczenie domu od kradzieży - co warto wiedzieć?

Bezpieczeństwo domu i dobytku to jeden z podstawowych priorytetów każdego właściciela nieruchomości. Ubezpieczenie od kradzieży może zapewnić spokój ducha i Czytaj dalej