Baza wiedzy Informatyka Pozycjonowanie

Co to jest domena internetowa? Jak wybrać domenę internetową?

Domena to unikalny i niepowtarzalny adres każdego serwisu internetowego. Planując tworzenie serwisu internetowego warto zastanowić się jaki adres powinien mieć wasz serwis www. Adres powinien zawierać skondensowaną informacją o firmie, produkcie lub usługach.

Każda strona www może mieć adres z wykorzystaniem domeny krajowej np w Polsce .PL, w Niemczech .DE, na Ukrainie .UA, itd., np nazwa.pl, nazwa.com.pl, domeny globalnej nazwa.com, europejskiej nazwa.eu, ewentualnie domeny regionalnej np. nazwa.elblag.pl.

Ważne jest, aby adres witryny na który składa się unikalny tekst wraz z nazwą domeny głównej nie był długi, wtedy łatwiej będzie go zapamiętać potencjalnym partnerom lub klientom.

Dobrze dobrana nazwa domeny będzie wykorzystywana przez wiele lat i będzie stanowiła swoiste logo firmy, które powinno znaleźć się na wizytówkach, folderach, afiszach itd., dlatego nie należy żałować czasu na zastanowienie się nad jej nazwą i środków na jej rejestrację. Nasze wieloletnie doświadczenie wskazuje, że opłaca się zarejestrować kilka domen dobrze obrazujących produkty lub działalność firmy. Dobrze dobrana nazwa domeny to ważny element skutecznego serwisu www.

Posiadanie własnej domeny wiąże się z zawarciem umowy rejestracyjnej i wnoszeniem opłat za kolejne lata korzystania z niej. Obecnie najdłuższy okres rejestracji domeny wynosi 10 lat, a minimalny to oczywiście 1 rok. (Dla niektórych zagranicznych jest to okres 2 lat)

Domena sama w sobie bez serwera wirtualnego niestety nie będzie pokazywać żadnej zawartości przy jej odwiedzeniu,dlatego konieczne jest wykupienie serwera wirtualnego,  VPS lub serwera dedykowanego (przy większych serwisach). Aby domena poprawnie działała musi zostać oddelegowana na DNSy danego serwera wirtualnego po czym musi zostać zaparkowana na danym serwerze wirtualnym, na którym to będą załadowane pliki mające wyświetlać się pod ów domeną.

Polecane wpisy
Quantum Computing
Quantum Computing

Kwantowe obliczanie - przyszłość obliczania? Kwantowe obliczanie to nowa technologia, która wykorzystuje prawa fizyki kwantowej do wykonywania obliczeń. Komputery kwantowe Czytaj dalej