Baza wiedzy News Uroda Zdrowie

Cała prawda o suplementach na odchudzanie – sprawdź co działa!

Ile razy skusiłaś się na nowy suplement diety, który obiecywała spektakularny efekt? Czy faktycznie suplementy na odchudzanie działają? Co wybrać, aby nie rozczarować się po raz kolejny? Odchudzanie to skomplikowany proces, zanim zdecydujesz się na jego wsparcie, dowiedz się co faktycznie może zadziać.

Czym jest odchudzanie?

Słowo dieta i odchudzanie słyszymy na każdym kroku. Jednak czym faktycznie jest odchudzanie? Z definicji odchudzanie to utrata tkanki tłuszczowej, która została zgromadzona w wyniku nadmiernej podaży kalorii. Mówią wprost – przez dłuższy okres czasu spożywaliśmy więcej kalorii niż potrzebowaliśmy. Odchudzanie to proces. Możemy pozbyć się tkanki tłuszczowej na trzy sposoby: 

  • dieta odchudzająca 
  • zwiększona aktywność fizyczna 
  • suplementy diety 

Ostatni punkt jest dość kontrowersyjny, ponieważ na rynku mamy coraz więcej dostępnych spalaczy tłuszczu i obietnic na zgrabna sylwetkę. Pozna czy faktycznie suplementy diety mogą wspomóc odchudzanie.

Czy istnieje skuteczny suplement diety na odchudzanie? 

Odpowiedź jest jedna. Nie ma jednej tabletki, która nagle sprawi, że bez kiwnięcia palcem schudniesz 5,10 czy 15 kilogramów. Jednak są składniki, które mogą okazać się pomocne. Pozbycie się tkanki tłuszczowej to skomplikowany i złożony proces, wymagający wielu reakcji w naszym organizmie. Jednak podstawowym elementem jest uzyskanie ujemnego deficytu energetycznego. Można to osiągnąć spożywając mniej kalorii lub zwiększając ich wydatkowanie przez aktywność fizyczną. Suplementy diety mogą wspomóc proces odchudzania poprzez trzy mechanizmy: 

  • Zwiększenie termogenezy- czyli temperatury ciała 
  • Zmniejszenie pobierania pokarmu, czyli ograniczenie kaloryczności Poznaj mechanizmy wsparcia odchudzania poprzez sprawdzoną suplementację.
Czytaj  Windows 11 optymalizacja pod gry

Spalacze tłuszczu – jak działają

Do spalaczy tłuszczu zaliczamy wszystkie substancje, które nasilają procesy produkcji ciepła. Do takich substancji zalicza się kofeinę, ekstrakt z gorzkiej pomarańczy czy zielone herbaty, pieprzu czarnego. Te substancje są bezpieczne i dopuszczone przez Główny Inspektor Sanitarny. Działanie odchudzające tych substancji polega na zwiększeniu wydatkowania nadwyżki energetycznej w postaci ciepła oraz pobudzenie, wzrost aktywności fizycznej i wydajności. Wszelkie spalacze tłuszczu będą najefektywniejsze w połączeniu z treningami.

Przed decyzją o suplementacji spalaczami tłuszczu pamiętaj o przeciwwskazaniach do ich stosowania:

  • ciąża i karmienie piersią
  • choroby serca i układu sercowo – naczyniowego
  • problemy z tarczycą
  • choroby neurologiczne
  • stosowanie innych substancji pobudzających w tym picie dużej ilości kawy i napojów energetycznych.

Kofeina – królowa spalaczy tłuszczu

Jedną z najbardziej znanych substancji jest kofeina. Jej działanie pobudzające sprawia, że trening jest wydajniejszy i spalasz więcej kalorii. Kofeina mobilizuje rozpad tkanki tłuszczowej do mniejszych cząstek, które są łatwiej spalane. Zaleca się, aby spożywać maksymalnie 200 mg kofeiny na jedną porcję i maksymalnie 400 mg na dobę. Podczas spożywania suplementu z kofeiną, warto wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje. Każdy ma inny metabolizm tej substancji. Najłatwiej to wyjaśnić na zasadzie działania zwykłej kawy. Jedni po wypiciu małej czarnej dostają palpitacji serca a na innych kawa zupełnie nie działa. Spożywając suplement z kofeiną pamiętaj, aby nie przyjmować suplementu wieczorem, może to spowodować trudność z zasypianiem.

Poznaj trzy korzyści jakich możesz się spodziewać po spożyciu kofeiny:

  • zwiększa spontaniczną aktywność fizyczną, powodując większe spalanie kalorii podczas codziennych aktywności
  • zapobiega efektowi jo-jo
  • spożycie kawy przed posiłkiem zwiększa sytość i finalnie zjesz mniejszy posiłek

Suplementy ograniczające apetyt – czy to faktycznie może działać ?

Zmniejszenie spożycia kalorii to najważniejsza zasada odchudzania. Istnieją pewne składniki, które mogą pomóc po pierwsze zmniejszyć apetyt, a po drugie zmniejszyć wchłanianie tłuszczu – czyli najbardziej kalorycznego składnika pokarmowego.

Czytaj  Windows 11 gry nie działają

Jednym z najbardziej znanym składnikiem ograniczającym zarówno apetyt jak i ochotę na słodycze jest chrom. Ten składnik mineralny reguluje gospodarkę węglowodanową, dzięki czemu nie masz wahań cukru we krwi i potrzeby zjedzenia słodkiego batonika. Badania wykazują, że suplementacja chromem zmniejsza problem wytrzymywania do wyznaczonego posiłku. Jeśli zdecydujesz się na suplementację chromem zadbaj o jego odpowiednią ilość. Zaleca się spożycie od 50 do 200 mcg chromu na dobę.

Bardzo popularnym i naturalnym środkiem zmniejszającym apetyt jest błonnik pokarmowy, Jego spożycie wraz z odpowiednią ilością wody powoduje pęcznienie w żołądku, zapewniając szybkie uczucie sytości i jego dłuższe utrzymanie. Źródłem błonnik a pokarmowego są warzywa i owoce, a zalecana dzienna podaż błonnika to 20-50g. Błonnik pokarmowy ogranicza wchłanianie tłuszczu i zmniejsza tym samym kaloryczność posiłku. Suplementy z błonnikiem pokarmowym są bezpieczne i mają udokumentowane działanie. W połączeniu ze zbilansowaną dietę i aktywnością fizyczna pomogą osiągnąć cel spadku masy ciała.

Mniej znanym, a równie skutecznym jest kwas hydroksycytrynowy. Jego naturalnym źródłem jest garcynia kambodżańska. Suplement z HCA hamuje apetyt. Sprawia, że kontrolujesz ilość spożywanych posiłków. Zalecane dawkowanie HC to 500 mg na posiłek.

Podsumowanie

Decydując się na wsparcie suplementami diety, pamiętaj, że bez poprawy swojej diety, ruchu i odpoczynku suplementacja nie zdziała cudu. Jednak wykładając minimalny wysiłek i stosując naturalne suplementy diety możesz bezboleśnie osiągnąć swój cel. Wybieraj te sprawdzone i przebadane. Pamiętaj zdrowie masz tylko jedno. 

Artykuł powstał przy współpracy z marką Twój Cel To, oferującą naturalne suplementy diety, które pomogą osiągać wyznaczone cele

Polecane wpisy
Monitorowanie stanu baterii w laptopach Linux
Monitorowanie stanu baterii w laptopach Linux

Aby monitorować stan baterii w laptopach Linux, istnieje kilka narzędzi i poleceń, które można wykorzystać. Oto kilka z nich: [caption Czytaj dalej