Pozycjonowanie lokalne – dla kogo?
Firmy z branży usługowej, takie jak pracownia krawiecka, warsztat mechanika samochodowego czy studio kosmetyczne, zazwyczaj funkcjonują w środowisku lokalnym. Niezależnie od tego czy jest to region/województwo, miasto, a może nawet dzielnica jakiejś dużej aglomeracji, warto zainwestować w usługę pozycjonowania lokalnego – tak, by potencjalny klient mógł w łatwy i szybki sposób znaleźć siedzibę firmy. Wyszukiwarka Google prosi użytkowników o dostęp do ich lokalizacji, dzięki czemu jest w stanie pokazać w wynikach usługi w ścisłym sąsiedztwie (w przypadku urządzeń mobilnych, położenie na mapie jest zwykle włączone domyślnie) – nie muszą wtedy oni nawet wpisywać żadnej nazwy miejsca pobytu, itp.
Czym jest pozycjonowanie lokalne?
Główne działania to oznaczenie firmy na mapie – poza samą wizytówką w Mapach Google, dodatkowo można też stworzyć stronę firmową w Google Plus. Oczywiście to nie wszystko – należy też zoptymalizować witrynę na lokalne frazy kluczowe, czyli dodać nazwę miasta, regionu lub dzielnicy (w ostatnim przypadku, jest to zwykle i miasto, i dzielnica). Tego typu keywords znajdą się następnie w meta danych strony internetowej, a także w tekstach na samej stronie. Trzeba oczywiście znać proporcje zagęszczenia słów kluczowych co do ogólnej objętości tekstu, tak by nazwa miasta czy regionu nie pojawiała się zbyt nachalnie i często.
Zalety pozycjonowania lokalnego
Koszt takiej reklamy jest stosunkowo niewielki, jeśli porównamy to do inwestycji w skuteczne działania na frazy bardziej ogólne. Dzięki temu, można być konkurencyjnym, nawet przy minimalnym budżecie na kampanię SEO. Można też podjąć dodatkowe działania, które zwiększą wyszukiwalność oraz rozpoznawalność. Dobrym rozwiązaniem w promocji takiej firmowej witryny będzie dodanie jej do mocnego katalogu stron, który zwiększy jej widoczność w wynikach wyszukiwania Google. Poleca się też spisy firm lokalnych, lub dodanie strony do kilku różnych kategorii w katalogu – np. może być to dana branża oraz dodatkowo sama lokalizacja (jako miasto lub województwo).