Dobra widoczność strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania to dla wielu firm sektora MŚP kwestia “być albo nie być”. Nic dziwnego. Pierwsza dziesiątka wyników to miejsce generujące największą liczbę konwersji, głównie takich jak dokonanie zakupu czy wysłanie zapytania ofertowego.
Osiągnięcie “topów” to najczęściej efekt wielomiesięcznej, a znacznie częściej wieloletniej pracy wykonanej przez specjalistów w zakresie SEO. Jednak zanim powierzysz działania wyspecjalizowanej w tym agencji, pierwsze kroki w kierunku lepszej widoczności możesz podjąć sam.
Dwoma filarami dobrej widoczności są: działania optymalizacyjne (on-site) oraz wszelkiego rodzaju działania poza stroną (off-site), jak choćby link building, czyli proces pozyskiwania wartościowych linków zewnętrznych do strony. W przypadku tych drugich na efekt trzeba najczęściej poczekać. Rezultaty tych pierwszy widać znacznie szybciej i to na nich chciałbym się skupić.
Title – czyli dobry tytuł to podstawa
Title to jeden z pierwszych elementów, na który powinno się zwracać uwagę podczas optymalizacji. Na przestrzeni lat stracił on nieco na znaczeniu i nie ma już samodzielnie aż tak wyraźnego wpływu na pozycję strony w wynikach wyszukiwarki. W połączeniu z prawidłowo zoptymalizowanymi innymi elementami na stronie potrafi jednak znacząco wpłynąć na widoczność.
Title to tytuł danej podstrony w kodzie strony widoczny pomiędzy znacznikami <title></title>, natomiast dla użytkownika widoczny w górnej belce przeglądarki oraz w wynikach organicznych wyszukiwarki.
Większość CMS-ów (systemów do zarządzania treściami na stronach www, jak np. WordPress) pozwala na edycję tego elementu w standardzie bądź też po zainstalowaniu odpowiednich wtyczek.
W jaki sposób możesz samodzielnie poprawić ten element? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy każda z podstron posiada unikalny tytuł. Stosowanie tych samych title w obrębie całej strony często przynosi efekt odwrotny do zamierzonego.
Zwróć również uwagę na długość title. Google wyświetla jedynie ok. 60-65 znaków ze spacjami. Wszystkie dłuższe title są ucinane. Z racji limitu warto dobrze wykorzystać tę liczbę w jak najlepszy sposób. Nie umieszczaj w tytule takich elementów jak CTA, hasła reklamowe i slogany, numer telefonu, adres ani innych zapychaczy jak choćby przywitania na stronie. Nie marnuj tego elementu jako nośnika informacji. Nie ma nic gorszego jak title strony głównej o treści … “Strona główna”.
Jeżeli są słowa kluczowe pod którymi chciałbyś zaistnieć w wyszukiwarce, to wykorzystaj je w title z zachowaniem zasad:
- najważniejsze słowo kluczowe warto umieścić na początku danego tytułu,
- title danej podstrony powinien być zoptymalizowany pod maksymalnie 2-3 – upychanie wielu słów kluczowych w title nie pozwoli Ci uzyskać dobrej widoczności pod każdym z nich.
Tak przygotowane title będą stanowiły pierwszy krok do poprawy widoczności strony w wynikach organicznych. Z marketingowego punktu widzenia warto w title uwzględnić również nazwę swojej firmy. Najlepiej dodać ją na końcu title.
Content is King
Content, czyli treść Twojej strony, to drugi element nad którym samodzielnie powinieneś popracować w zakresie optymalizacji. Zawartość podstron można podzielić na dwa rodzaje:
- content stały, taki jak opisy produktów/usług i kategorii produktów, strony informacyjne itp.
- content stale rozbudowywany – poradniki, wpisy na blogu, aktualności.
Treści to z punktu widzenia wyszukiwarki jeden z najważniejszych elementów wpływających na widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Google lubi dużo treści odpowiadających na problemy i pytania użytkowników. Warto więc poświęcić im odpowiednią uwagę.
W jaki sposób poprawić samodzielnie ten element? Przede wszystkim sprawdź na czym stoisz. Czy żadna z podstron nie została pominięta w procesie przygotowywania treści?
Czy treści nie są zduplikowane (zarówno wewnątrz Twojej strony, jak i na innych stronach)? Czy zostały przygotowane z myślą o użytkowniku? Jeżeli prowadzisz bloga, to czy przygotowywane artykuły rozwiązują najczęstsze problemy twoich klientów?
Zadbaj o to, aby unikalny opis znalazł się na każdej podstronie. Niepowtarzalność treści jest kluczowa. Jeżeli na poziomie opisów produktów nie jesteś w stanie zapewnić unikalności, zachęć użytkowników do pozostawienia opinii na ich temat. W ten sposób zyskasz user generated content, który będzie unikalny.
Nie zapomnij o wykorzystaniu w treściach słów kluczowych, pod którymi chciałbyś wysoko rankować. Powtórz w treści keywordy z title, mając na uwadze, że ich użycie w treści musi być logiczne i uzasadnione – stosuj odpowiednie odmiany, synonimy itp. Pamiętaj: treść tworzysz w pierwszej kolejności pod użytkownika, a dopiero w drugiej pod roboty wyszukiwarki.
Jeżeli w obrębie swojej strony prowadzisz bloga – wykorzystaj go. Jeżeli nie, rozważ jego utworzenie. Wpisy blogowe i poradnikowe to idealny sposób na dotarcie do użytkowników mających konkretne problemy, które Twoja oferta jest w stanie rozwiązać. Tworząc wpisy blogowe budujesz swój wizerunek jako eksperta w swojej dziedzinie, ale jednocześnie możesz zbudować swoją widoczność pod frazami z tzw. długiego ogona.
Description – (nie)istotne dla wyszukiwarki
Jeszcze kilka lat temu opisy meta description były obok title i meta keywords must have’em w optymalizacji każdej strony. Zamieszczenie w nich fraz kluczowych pozwalało szybko osiągnąć w wynikach wyszukiwania wysokie pozycje. Obecnie element ten nie ma bezpośrednio żadnego wpływu na widoczność, przez co często jest marginalizowany.
Opis description często wykorzystywany jest przez wyszukiwarkę jako krótkie podsumowanie zawartości danej podstrony i jest wyświetlane pod każdym z wyników wyszukiwania. Atrakcyjny opis description może przyczynić się do zwiększenia współczynnika odwiedzin na stronie (CTR), który uważany jest za element rankingowy.
Podobnie jak w przypadku title, większość CMS-ów pozwala w standardzie na samodzielne uzupełnienie tego elementu. Brak uzupełnienia tego elementu skutkuje wyświetlaniem przez wyszukiwarkę własnego tekstu, najczęściej bazującego na treści znalezionej na danej podstronie. Warto więc zapanować nad tym elementem nie pozostawiając wyszukiwarce wolnej ręki.
Każdy opis powinien być również unikalny dla danej podstrony. Pamiętaj również o odpowiednim CTA takim jak “wejdź”, “sprawdź” czy “dowiedz się więcej”. Opis meta description powinien dostarczać użytkownikowi informację na temat tego, co znajdzie na danej podstronie, ale na tyle zwięzłą, aby był zmuszony ją odwiedzić, żeby poznać szczegóły.
W opisach description warto (w sposób logiczny i poprawny gramatycznie) stosować frazy kluczowe, na których nam zależy. Ich obecność nie ma wpływu na wysokość wyświetlania w wynikach wyszukiwania. Jeżeli jest ona natomiast zbieżna z zapytaniem użytkownika, to zostanie w wynikach pogrubiona, co może stanowić dodatkową zachętę do odwiedzenia danej podstrony.
Nie zapominaj, że opis ma zachęcać do odwiedzenia strony i być angażujący. Unikaj równoważników zdania czy też wymienionych po przecinku fraz kluczowych.
Nagłówki – najważniejsze wyróżniki w treści
Prawidłowo zoptymalizowane nagłówki obok title i contentu od lat stanowią podstawę dla dobrej widoczności strony pod wybranymi frazami kluczowymi. Nagłówki można przyrównać do tytułów i podtytułów sekcji tradycyjnych artykułów.
Istotne jest w ich stosowaniu zachowanie odpowiedniej hierarchii. Każda podstrona powinna zawierać tylko jeden nagłówek H1 (w wyjątkowych przypadkach budowa niektórych stron uzasadnia wielokrotne użycie znacznika <h1></h1> w obrębie jednej podstrony) natomiast następne nagłówki powinny pojawiać się z zachowaniem odpowiedniej kolejności (jeżeli w obrębie danej podstrony nie wykorzystano nagłówków H2 nie powinno stosować się nagłówków H3, H4 itd).
Poprawa hierarchii nagłówków niejednokrotnie wymaga udziału webmastera. Załóżmy więc, że na Twojej stronie ten element jest wykonany prawidłowo i skupmy się na ich treści.
Sprawdź, czy obecnie stosowane nagłówki H1, jak również nagłówki niższego rzędu zawierają interesujące Cię frazy. Jeżeli nie, wykorzystaj w nich te same, które dodane zostały już w title. Inne nieco mniej ważne frazy kluczowe, jak również frazy z długiego ogona możesz wykorzystać w nagłówkach niższego rzędu.
Nagłówki, w przeciwieństwie do title, nie mają w teorii ograniczenia długości, co można dobrze wykorzystać. Nie zapominaj jednak, że znaczniki H mają pełnić rolę swojego rodzaju tytułów i podtytułów dla treści i nie powinny obejmować całych akapitów treści.
Linkowanie wewnętrzne – podstawa dobrej indeksacji
O linkowaniu wewnętrznym można by napisać (niejeden) osobny artykuł. Znaczenie tego elementu jest niemal tak istotne, jak pozyskanie linków ze źródeł zewnętrznych, powiązanych tematycznie z naszą stroną. Prawidłowo skonstruowane linkowanie wewnętrzne pozwoli robotom wyszukiwarki dotrzeć do wszystkich podstron i prawidłowo je zaindeksować.
Wśród elementów linkowania wewnętrznego należy wymienić :
- prawidłowo skonstruowaną nawigację menu – zarówno głównego, umieszczanego najczęściej w górnej części strony, jak również menu boczne czy menu umieszczane w stopkach strony,
- breadcrumb, czyli okruszki chleba – element nawigacyjny ułatwiający użytkownikowi “określenie” swojego bieżącego położenia w strukturze strony oraz wygodne przejście do lokalizacji nadrzędnych względem bieżącej lokalizacji,
- innego rodzaju elementy, takie jak mapa strony w formacie HTML,
- w stronach typu e-commerce mogą to być sekcje z powiązanymi lub polecanymi produktami na podstronach konkretnych produktów,
- linki śródtekstowe – z artykułów z bloga, sekcji z aktualnościami lub innych sekcji strony.
W związku z tym, że tylko ostatni z wymienionych elementów możliwy jest do samodzielnej poprawy bez udziału webmastera i ingerencji w kod strony, to na nim skupię swoją uwagę.
W tworzeniu linkowania wewnętrznego najistotniejsze jest powiązanie tematyczne pomiędzy dwoma podstronami. Jeżeli na swoim blogu umieszczasz artykuł opisujący wykorzystanie konkretnych produktów ze swojej oferty w praktyce, to podlinkuj z niego podstrony tych produktów. I odwrotnie. Napisałeś o jakimś produkcie artykuł? Podlinkuj go z podstrony tego produktu.
Chcąc wyróżnić konkretne podkategorie bądź podsekcje strony, warto dodać do nich linki w opisach zamieszczonych na podstronach kategorii nadrzędnych. Przykładowo, jeżeli w Kategorii A znajdują się podkategorie A1, A2, A3 i A4, natomiast najważniejsza jest pierwsza i trzecia, wykonaj “skrót” linkując do kategorii A1 i A3 bezpośrednio z opisu kategorii A.
Tworząc linkowanie wewnętrzne zawsze odnoś się do treści, które zostały już wcześniej stworzone. Odniesienie się do podstrony którą dopiero planujesz stworzyć nie ma sensu.
Anchorami linków (tekstem stanowiącym odnośnik do konkretnej podstrony) powinny być raczej dłuższe fragmenty tekstu zawierające daną frazę kluczową niż sama fraza kluczowa. Anchorem nie powinien być również adres URL.
Przy linkowaniu wewnętrznym pamiętaj aby starać się NIE linkować:
- do strony głównej – to z zasady najlepiej podlinkowana wewnętrznie (i zewnętrznie) podstrona, tak więc dodatkowe jej linkowanie raczej nie przyniesie dodatkowego pozytywnego efektu,
- do podstron niskiej jakości – czyli tzw. thin contentu – linkowanie tego typu podstron nie pomoże im, a wręcz może zaszkodzić podstronie linkującej – w pierwszej kolejności lepiej w miarę możliwości poprawić jakość tych podstron,
- do podstron nie posiadających linków do innych podstron – tego typu podstrony są niezwykle rzadkie (każda podstrona powinna posiadać linkowanie w menu) jednak warto unikać takich ślepych zaułków.
Opisane przeze mnie praktyki absolutnie nie zamykają tematu optymalizacji. Są to jednak pierwsze kroki, które możesz podjąć sam, zanim rozpoczniesz współpracę w zakresie pozycjonowania z wyspecjalizowaną agencją. Nie gwarantują one również, że nagle osiągniesz pierwszą dziesiątkę pod najważniejszymi frazami kluczowymi. Po ich wprowadzeniu może się jednak okazać, że sytuacja Twojej strony jest znacznie korzystniejsza, niż mogłoby się wydawać na początku.