Dlaczego wybór mebli do pokoju dziecięcego jest ważny?
Pomijając wybór koloru ścian przy urządzaniu pokoiku dziecięcego, zadaniem, któremu należy poświęcić czas, jest zakup odpowiednich mebli. Na pewno nie może być dokonywany pod wpływem impulsu.
Samodzielna aranżacja przestrzeni dla dziecka to zadanie, które powinno być dobrze przemyślane. Podstawową zasadą, jaką należy się kierować, jest świadomość, że projektujemy pomieszczenie nie tylko dla obecnego malucha. Niezależnie od tego, czy preferowany jest gotowy komplet mebli, czy pojedyncze rozwiązania różnych producentów, należy szukać rozwiązań, które teraz sprawdzą się w pokoju kilkulatka, a w przyszłości wygodnie będzie mógł z nich korzystać nastolatek.
Jakimi zasadami kierować się, wybierając meble dla dzieci?
Poznaj cztery zasady ważne przy zakupie mebli, które posłużą od przedszkolaka do starszaka.
#1 Postaw na uniwersalny kolor
Czasy, gdy dziecięcy pokój musiał zawierać wszystkie kolory tęczy, na szczęście już minęły. W nowoczesnych pomieszczeniach coraz częściej dominuje biel i szarość, która połączona jest z pastelowymi kolorami. Kluczowe znacznie ma uniwersalność. Mimo że na wczesnym etapie rodzicielstwa kusząca jest perspektywa wypełnienia pokoju pociech meblami w wyrazistych kolorach lub w postacie z bajek, warto porzucić takie pomysły. Dzieci szybko rosną, a ich upodobania zmieniają się bardzo dynamicznie. Dlatego wybierając umeblowanie, które posłuży przynajmniej do okresu nastoletniego, dobrym pomysłem jest postawienie na biel, szarości lub jasne drewno. Wysokiej jakości klasyczne meble nie wyjdą z mody i będę bez zarzutu spełniać swoje zadania przez lata dorastania malucha. Dodatkowo neutralne kolory idealnie dopasują się do każdego koloru farby na ścianie oraz zmieniających się dodatków i zabawek.
#2 System modułowy dopasowany do potrzeb
Po wyborze koloru mebli przychodzi czas na zastanowienie się, jaki typ najlepiej sprawdzi się w pokoju syna lub córki. Wygodnym rozwiązaniem jest wybór nowoczesnych systemów modułowych, które będą towarzyszyć dziecku przez lata. Na rynku dostępne są propozycje zróżnicowane pod względem koloru, designu, wielkości oraz rodzaju elementów. Największą zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość stworzenia przynajmniej kilku konfiguracji. Pozwala to wspólnie z nastolatkiem zdecydować o finalnym ustawieniu komody, szafy, regału lub biurka. Modułowe systemy mebli tworzą wyposażenia pokoju, które jest dostosowane do zmieniających się potrzeby dziecka. Dodatkowo w przypadku niewielkich i nieustawnych pokoi dziecięcych, rozwiązania modułowe zapewnią efektywne wykorzystanie miejsca.
#3 Białe meble dziecięce – ponadczasowa klasyka
Wiele osób nadal uważa, że biały kolor mebli zarezerwowany jest dla stylowych salonów w stylu skandynawskim, a pokój dziecięcy z meblami o tej barwie straszyć będzie chłodem i nudą. Nic bardziej mylnego. Białe meble do pokoju pociechy to jeden z najlepszych wyborów dla wszystkich, którzy nie przepadają za remontami i zmianami wystroju. Meble w jasnej barwie podkreślą kolorowe ściany lub dodatki. Doskonale współpracują niemal z każdym kolorem, więc jeśli nastolatek zapragnie fioletowej ściany, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tak ją pomalować. Dodatkową korzyścią z zakupu białych szaf, regałów, czy biurka jest optyczne powiększenie pokoju, a także łatwa zmiana wystroju. W pokoju dla malucha wystarczy na białych meblach ustawiać kolorowe pluszaki i zabawki, aby był przytulny. W późniejszych latach można zastąpić je stylowymi dodatkami i uzyskać modny pokój nastolatka.
#4 Trwałość mebli do pokoju dziecka
Przy zakupie mebli dla najmłodszych członków rodziny powinno się zwrócić szczególną uwagę na ich trwałość. Kolor i styl wykonania mają duże znaczenie dekoratorskie, jednak, meble służące przez lata, muszą być wykonane z trwałych materiałów i odpowiednio mocno połączone. Wybór wysokiej jakości produktów to także odpowiedzialne podejście do bezpieczeństwa maluchów. Dzieci trudno upilnować, a pociechy potrafią kreatywnie spędzać czas we własnych pokoju – biegają, skaczą i wspinają się po meblach. Słabe wykonanie może skutkować szybkim zużyciem się mebli oraz stanowić zagrożenia dla zdrowia dziecka.
Artykuł przygotowała Meblowa1 – sklep internetowy polskiego producenta mebli do biura, gabinetu, domu i mieszkania |