Tworząc wyroby ze stali musimy znać wiele parametrów potrzebnych do wytworzenia odpowiednich tworów. Bardzo ważna jest końcowa waga produktu, na którą ma wpływ wiele czynników jak gęstość konkretnego stopu, np. do wykonania pręta lub blachy. Do obliczenia tych parametrów konieczny jest kalkulator mas, który wykona za nas takie obliczenia. Tego typu narzędzia są w dzisiejszych czasach dostępne również online. Kiedy warto z nich skorzystać?
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- jak działa kalkulator mas stali
- gdzie znaleźć kalkulator stali
Łączna masa produktów wykonanych ze stali, stopów brązu, mosiądzu, aluminium i innych metali zależy od wielu czynników. Dlatego przy ich tworzeniu konieczne są odpowiednie narzędzia takie jak kalkulator mas.
Jak działa kalkulator stali?
Kalkulator stali to narzędzie, które pozwala na obliczenie przybliżonej wagi pręta i blachy ze stali. Obliczenia są wykonywane na podstawie gęstości stali, a masa pręta jest liczona według specjalnego wzoru.
Kalkulator mas jest przydatny nie tylko dla profesjonalistów, ale także dla osób, które kupują materiały stalowe na własny użytek. Dzięki niemu można oszacować wagę stali dla większości rodzajów metali, a także poznać masę metra bieżącego, masę profilu oraz jego długość. Te informacje są niezwykle ważne nie tylko podczas transportu, ale również porównywania cen w poszczególnych punktach handlowych.
Warto zauważyć, że ze względu na różne zawartości procentowe pierwiastków charakterystycznych dla różnych gatunków stali, nie można jednoznacznie wyznaczyć wzoru, który by określał dokładną masę stali dla wszystkich gatunków stali. Dlatego kalkulator stali daje tylko przybliżone wyniki, a masa jednostki może się różnić.
Jak wykorzystać kalkulator stali, by wyliczyć masę lub gęstość konkretnego stopu, np. do prętów?
Aby obliczyć ile wynosi masa teoretyczna liczona w kalkulatorze takim jak kalkulatorstali.com potrzebujemy znać gęstość materiału z którego wykonamy dany pręt lub blachę. Może to być np. aluminium, zwykła stal lub stal nierdzewna. Następnie musimy wybrać rodzaj wyrobów wyciskanych lub walcowanych. Masa blach i innych elementów będzie różna dla prętów okrągłych, prętów kwadratowych, prętów sześciokątnych, płaskowników, rur okrągłych czy profili kwadratowych. Podobnie jeśli chodzi o profile prostokątne, kątowniki równoramienne, kątowniki, ceowniki, blachy, dwuteowniki.
W niektórych przypadkach będą konieczne dodatkowe informacje. Pręty okrągłe potrzebują średnicę pręta i długość pręta. Pręty kwadratowe z kolei długość boku pręta i długość pręta. Przy prętach sześciokątnych niezbędna będzie dłuższa przekątna pręta. W przypadku płaskowników potrzebujemy szerokości, grubości i długości płaskownika.
Jeśli chodzi o rury okrągłe, do obliczeń poza średnicą wymagana jest grubość ścianki i długość rury. Profile kwadratowe wymagają szerokości, grubości ścianki i długości profilu, a prostokątne dodatkowo wysokości.
Masę kątowników równoramiennych wyliczymy mając szerokość, grubość ścianki i długość kątownika, a do nierównoramiennych niezbędna będzie również wysokość. Podobnie rzecz się ma w przypadku ceowników i dwuteowników.
Masę blachy obliczymy znając jej szerokość, długość i grubość.
Jak widać obliczenie przybliżonej masy wyrobów ze stali i innych metali nie należy do prostych. Dlatego warto korzystać z dostępnych powszechnie narzędzi, takich jak kalkulatory stali online, aby dokonać potrzebnych obliczeń. Jednak pamiętajmy, że obliczenia te nie są w stu procentach dokładne i powinniśmy je traktować z dystansem.