Czy strach przed ominięciem (FOMO) wpływa na Twoje wyniki inwestycyjne na giełdzie?
Inne

Czy strach przed ominięciem (FOMO) wpływa na Twoje wyniki inwestycyjne na giełdzie?

W dzisiejszych czasach, mając łatwy dostęp do różnorodnych informacji przez media cyfrowe, łatwo jest poczuć, że omijają nas ważne rzeczy. Może nas ogarniać uczucie, że inni prowadzą lepsze życie, podejmują lepsze decyzje, przeżywają lepsze chwile i generalnie żyją pełnią życia. Zjawisko to jest znane jako „FOMO”, czyli Fear Of Missing Out (Strach przed Ominięciem).

FOMO często budzi skomplikowane emocje takie jak zazdrość, niecierpliwość i strach. Nie dotyczy to tylko innych aspektów Twojego życia, ale także Twoich inwestycji i sposobu zarządzania Twoim portfelem. Ten „lęk” może sprawić, że zaczniesz wątpić w swoje własne zyski i prowadzić do myśli, że też powinieneś inwestować w sposób, w jaki robi to pewien kolega, lub że też możesz naśladować rzekome zwroty z inwestycji różnych ekspertów inwestycyjnych.

Czy strach przed ominięciem (FOMO) wpływa na Twoje wyniki inwestycyjne na giełdzie?
Czy strach przed ominięciem (FOMO) wpływa na Twoje wyniki inwestycyjne na giełdzie?

Czy FOMO wpływa na decyzje i wyniki na giełdzie?

Takie złożone emocje mają tendencję do dominowania nad rozsądkiem i często stwarzają bariery na drodze inwestycyjnej, prowadząc do podejmowania decyzji inwestycyjnych, których normalnie byś nie podjął. Na przykład, dokonywanie bardziej ryzykownych inwestycji, które są znacznie powyżej Twojej tolerancji na ryzyko, w pragnieniu osiągnięcia wyższych zysków. Obserwowanie, jak inni zarabiają dużo pieniędzy na pewnych akcjach, może sprawić, że poczujesz się zobowiązany do przyłączenia się i zdobycia zysków, nawet jeśli logiczna część Twojego mózgu mówi Ci, że największe nagrody już zostały zdobyte. Ponadto, słyszenie od osobistości biznesowych i znajomych, że już odnieśli finansowy sukces dzięki pewnemu stylowi inwestowania lub akcji, może dać Ci nieuzasadnione poczucie pewności co do Twojego „wyboru inwestycyjnego”. Mogłoby to skutkować zignorowaniem rad od ekspertów, które normalnie byś przyjął.

Pragnienie dołączenia do innych może być silne. Ale ważne jest, aby Twoje decyzje inwestycyjne były kierowane logiką, badaniami i cierpliwością, a nie przez FOMO. Więc jak sobie z tym poradzić?

Rozumienie trendów i influencerów

Aby móc radzić sobie z FOMO, musisz zrozumieć, dlaczego w ogóle go odczuwasz. Nie twierdzimy, że świat cyfrowy nigdy nie prowadzi do trafnych decyzji inwestycyjnych. Absolutnie nie. W rzeczywistości, zdobywanie informacji nigdy nie było prostsze, mając je na wyciągnięcie ręki. Ale kluczowe jest, abyś potrafił rozróżnić między wartościową okazją inwestycyjną a nowym „hitem” czy aktualnie panującym trendem.

Czytaj  Lampy Azzardo - lamy z wyższej półki!

Na przykład, rok 2021 był okresem, gdy FOMO osiągnęło szczytowy poziom. Wszyscy byli zauroczeni byczym rynkiem, podczas gdy kraj nadal był w lockdownie z powodu 2. i 3. fali wirusa Covid-19. Nawet przeciętny inwestor detaliczny wiedział, które dwie branże były na szczycie: IT i farmaceutyczna. Powodem było to, że sektor IT miał stosunkowo łatwe przejście do pracy zdalnej i aktywnie generował przychody, pomagając innym sektorom i branżom w cyfrowej transformacji. Z kolei branża farmaceutyczna skorzystała na nagłym popycie na leki i opiekę zdrowotną.

W momencie FOMO inwestorzy przyjęli strategię „Kupuj za każdą cenę”. Jednak nie wszystkie akcje z wiodących sektorów były warte ceny, za którą były sprzedawane.

W takich czasach, kiedy FOMO jest na szczycie, ważne jest, abyś potrafił odróżnić prawdziwe okazje inwestycyjne od tych, które są jedynie efektem panującej euforii rynkowej. Nie pozwól, aby strach przed ominięciem skłonił Cię do podejmowania pochopnych i nieprzemyślanych decyzji inwestycyjnych. Zamiast tego, kieruj się logiką, cierpliwością i solidnymi badaniami, aby Twoje decyzje inwestycyjne były dobrze przemyślane i oparte na rzetelnej wiedzy, a nie na emocjach i presji społecznej.

Na co zwrócić szczególną uwagę w przypadku FOMO?

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że dopuszczanie do powiększania się strat to największy błąd, jaki prawie wszyscy inwestorzy popełniają. Jeśli inwestor zwleka i pozwala na zwiększenie jego straty o 20%, będzie potrzebował zysku 25% tylko aby wrócić do punktu wyjścia. Jeśli poczeka, aż strata osiągnie 25%, będzie musiał zarobić 33%, aby zrównoważyć straty. Jeśli strata wyniesie 33%, będzie musiał osiągnąć 50% zysku, aby wrócić do punktu wyjścia. Im dłużej zwlekasz, tym bardziej matematyka jest przeciwko tobie, więc nie bądź niezdecydowany. Szybkie działanie w celu eliminacji potencjalnie złych decyzji to lepsza strategia.

Czytaj  Hokery skórzane jako praktyczne rozwiązanie w kuchni lub jadalni

Również proponujemy, aby mimo że różne strony inwestycyjne, eksperci, programy TV, koledzy i guru z YouTube mogą promować najnowsze rady dotyczące następnego wielkiego sukcesu, nie ulegaj FOMO i nie inwestuj, nie rozumiejąc, jak to działa lub jakie są ryzyka. Przeprowadź własne badania i poświęć potrzebny czas, aby ocenić, czy inwestycja jest opłacalna, czy nie, i czy jest zgodna z Twoimi finansowymi celami życiowymi.

Myśl perspektywicznie

Zgodnie z informacjami platformy giełdowej Etoro, zdumiewające 80% krótkoterminowych inwestorów traci pieniądze w ciągu roku, z medianą straty na poziomie -36,30%! Nie jest zaskoczeniem, że ponad 75% wszystkich inwestorów krótkoterminowych rezygnuje w ciągu zaledwie dwóch lat.

Wszystkie tak zwane „wskazówki giełdowe”, które są oparte na różnorodnych „Algorytmach” i które obiecują generować wielokrotne zwroty, najlepiej jest odrzucić. Gdyby istniał magiczny system do krótkoterminowego inwestowania, który mógłby przynieść +1000% zysku w ciągu roku, z pewnością nie byłby dostępny za Rs. 200, a Warren Buffet, legendarny inwestor długoterminowy, nie byłby najbardziej prosperującym inwestorem na świecie.

Inwestowanie krótkoterminowe to nic innego jak hazard. Możesz zainwestować kilka dolarów i możesz mieć kilka razy z rzędu szczęście. Ale ostatecznie to „kasyno” zawsze wygrywa. Ten rodzaj inwestowania jest z natury pełen ryzyka. Rywalizujesz nie tylko z własnymi emocjami podczas inwestowania krótkoterminowego, ale także z funduszami hedgingowymi, inwestorami instytucjonalnymi, handlem wysokoczęstotliwościowym, algorytmami i po prostu przypadkowymi informacjami.

Możesz bardziej efektywnie dostosować swój styl inwestowania do czegoś, co przyniesie Ci korzyści w perspektywie długoterminowej, z lepszym stosunkiem ryzyka do zysku. Inwestowanie długoterminowe jest mniej ryzykowne, mniej stresujące i oferuje lepsze korzyści podatkowe. Ponadto, jest znacznie bardziej prawdopodobne, że zyskasz w ciągu kilku najbliższych lat niż w ciągu kilku najbliższych godzin czy dni. Jak głosi znane powiedzenie, chodzi o „czas spędzony na rynku”, a nie o „dobieranie odpowiedniego momentu na rynku”.

Wybierz swoją strategię inwestycyjną i trzymaj się jej

Nabywanie i zbywanie inwestycji w zgodzie z trendami to nie najlepszy sposób na budowanie solidnej przyszłości finansowej. Wahania rynkowe są nieuniknione. I jak widzieliśmy, wiele modnych inwestycji może doświadczyć dużych wahań. Widzieliśmy zarówno szczyty, jak i dołki. Takie inwestycje mogą początkowo przyciągać, ale gdy nowość przemija, niektórzy inwestorzy mogą zdecydować się przejść na coś innego lub zbiorowo zrealizować zyski. Może to spowodować znaczący spadek wartości akcji. Jak byś się czuł, gdyby twoja inwestycja straciła 20, 30, a nawet 50%?

Czytaj  Jak wybrać bindownicę do biura?

Jeśli nadal pragniesz łapać momentum i wzrost w sektorach zgodnych z trendami, sugerujemy, abyś wybrał strategię inwestycyjną zaprojektowaną do wykorzystania różnych krótkoterminowych możliwości dostępnych na giełdzie. Odpowiednia strategia powinna umożliwiać aktywne minimalizowanie strat, aby zapewnić zdrowe portfolio akcji.

Podsumowanie – czy FOMO ma wpływ na Twoje wyniki na giełdzie?

Chociaż FOMO może zawsze być elementem naszego życia, nie musi nim kierować. Użyj swojej największej siły woli, aby się od niego odseparować. Przypominaj sobie, co jest dla ciebie najlepsze i że nie wszystko, co widzisz lub słyszysz, jest prawdą. To, co dociera do twoich oczu, to tylko rzeczy, które ludzie chcą, abyś widział, a nie te, które musisz zobaczyć. Mów NIE FOMO. Trzymaj się swojego długoterminowego planu i nie podejmuj decyzji inwestycyjnych opartych na strachu przed opuszczeniem okazji.
Więcej ciekawych informacji oraz artykułów znajdziecie na stronie https://gielda-kryptowaluty.pl/

Polecane wpisy
Z psem po Gdańsku – gdzie udać się na udany spacer?
Z psem po Gdańsku - gdzie udać się na udany spacer?

Każdy, kto mieszka w Gdańsku albo zamierza się udać do tego miasta na krótszy lub dłuższy pobyt, doceni walory tego Czytaj dalej

Rozwiązania prawne dla frankowiczów
Rozwiązania prawne dla frankowiczów

Frankowicze, czyli osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w szwajcarskich frankach stanęły przed ogromnym wyzwaniem finansowym. Kiedy wartość franka wzrosła w Czytaj dalej