Inne

Wymagania wobec opiekunki pracującej w Niemczech

Myślisz o pracy w niemieckiej opiece i zastanawiasz się, czy masz potrzebne kwalifikacje? Dowiedz się, co należy do obowiązków opiekunki, a także jakie wymagania stawiają pracodawcy.

Gdzie szukać pracy w niemieckiej opiece?

Wbrew pozorom znalezienie idealnej oferty pracy w niemieckiej opiece wcale nie jest łatwe. Ogłoszenia widnieją na wielu internetowych portalach, a ich ilość sprawia, że poszukiwania znacznie przeciągają się w czasie. Warto wiedzieć, że nie wszystkie oferty, które widzisz, są godne uwagi. W sieci wciąż działa duża liczba oszustów, publikujących fałszywe ogłoszenia o zatrudnieniu opiekunki w Niemczech. Zwróć więc uwagę, czy dany pracodawca proponuje Ci umowę i jak reaguje na prośbę pokazania jej wzoru. Dokładnie wypytaj o warunki zatrudnienia oraz o stan zdrowia przyszłego podopiecznego. Jeżeli rozmówca wyraźnie unika odpowiedzi lub operuje ogólnymi frazami, lepiej będzie zrezygnować ze współpracy. Dla własnego bezpieczeństwa.

Specjaliści radzą, by korzystać jedynie ze źródeł, do jakich mamy zaufanie i nie odpowiadać na pierwsze lepsze ogłoszenie. Dobrym ruchem jest zwrócenie się o pomoc do renomowanej agencji opieki. Pośrednicy pomogą Ci znaleźć ofertę, która będzie doskonale pasować do Twoich oczekiwań i doświadczenia. Oprócz tego zapewni Ci wsparcie koordynatora i zorganizuje wyjazd do opieki w Niemczech. Zanim jednak zdecydujesz się na współpracę z daną firmą, sprawdź, czy działa legalnie. Powinna posiadać wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia oraz wszystkie wymagane prawnie certyfikaty.

Kryteria zatrudnienia opiekunki w Niemczech

Gdy zgłosisz się do wybranej agencji, ta z pewnością przedstawi Ci kilka ofert pracy w niemieckiej opiece. Mogą one różnić się wieloma aspektami, takimi jak wysokość wypłaty, charakter samej pracy czy wymagania ze strony rodziny i samego seniora. Dziś skupimy się na tych ostatnich. Co decyduje o zatrudnieniu opiekunki w Niemczech?

Znajomość języka

Rozwiejmy mity raz na zawsze – pracownik opieki w Niemczech powinien znać język niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Wielu ludzi twierdzi, że ta umiejętność nie jest potrzebna, by z sukcesem znaleźć pracę za zachodnią granicą. Opiekunki szukają więc szteli, na których podopieczni mówią po polsku. Przez pewien czas ten schemat się sprawdza, ale później zaczyna brakować ofert. Na dodatek w większości ogłoszeń o pracę znajomość języka jest wymagana. Opiekunka zatem nie tylko ma mniejszy wybór ofert, ale też niezbyt duże szanse na rozwój w branży i znajdowanie coraz to lepszych szteli. Warto więc jeszcze przed wyjazdem podszkolić swoje umiejętności językowe.

Czytaj  Modna biżuteria damska, czyli pomysł na atrakcyjny prezent

Doświadczenie w niemieckiej opiece

Posiadanie doświadczenia to kwestia, wokół której narosło sporo wątpliwości. W niektórych ogłoszeniach bowiem jest ono wymagane, w innych mile widziane, a w jeszcze innych niekonieczne. Wszystko zależy od konkretnego zlecenia i od tego, jakie obowiązki będzie musiała wykonywać opiekunka w Niemczech. Inaczej sprawa ma się w sytuacji, kiedy podopieczny potrzebuje jedynie towarzystwa, a inaczej, gdy wymaga pełnej, całodobowej opieki. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz pracę w branży, nie martw się. Wiele agencji oferuje bezpłatne kursy dla opiekunek, podczas których można nabyć podstawowe umiejętności.

Cechy i predyspozycje opiekunki

Doświadczenie i znajomość języka nie wystarczy, by z sukcesem podjąć pracę w opiece w Niemczech. Opiekunka powinna jeszcze posiadać pewne cechy charakteru. Niemieccy pracodawcy cenią sobie zwłaszcza cierpliwość, wyrozumiałość i asertywność, a także komunikatywność i pogodę ducha. Niezbędna będzie również empatia oraz uczciwość i zaradność.

Czujesz, że praca w opiece w Niemczech jest dla Ciebie? Zajrzyj na SenioPort i przejrzyj najnowsze oferty: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka

 

Polecane wpisy
Prosty program do fakturowania
Prosty program do fakturowania

W dzisiejszych czasach, efektywne zarządzanie finansami firmy to kluczowy element sukcesu. W związku z tym nowoczesne narzędzia do generowania faktur Czytaj dalej

Lustra na wymiar – idealny wybór do każdego wnętrza
Lustra na wymiar – idealny wybór do każdego wnętrza

Lustro to bardzo ważny element wyposażenia wielu domów i mieszkań. Pomaga wykonać codzienne zabiegi pielęgnacyjne, pozwala sprawdzić, jak wyglądamy, a Czytaj dalej