Baza wiedzy

Wyłączenie listowania plików za pomocą .htaccess

Serwer WWW posiada zdefiniowane w swojej konfiguracji pliki od których rozpoczyna renderowanie strony. Najczęściej są to pliki o nazwie index.php, index.html. Jeżeli w oknie przeglądarki zostanie podany odnośnik do katalogu, w którym nie znajduje się taki plik indeksu to wylistowana zostanie zawartość tego katalogu w postaci listy katalogów i plików.

Nie jest to pożądane zachowanie we wszystkich przypadkach. Poniżej opisane zostały sposoby w jaki sposób można wyłączyć listowanie zawartości katalogu.

1. Najprostszym sposobem na wyłączenie listowania danego katalogu jest utworzenie w nim pliku index.html. Plik ten może być pusty. Chodzi oto, aby serwer WWW go rozpoznał i zwrócił pustą białą stronę zamiast listy katalogów i plików. Niestety sposób ten jest uciążliwy w przypadku dużej listy katalogów.

2. Drugim znacznie lepszym sposobem, jest zmiana lokalnej konfiguracji serwera Apache poprzez plik “.htaccess”:

a) Całkowite wyłączenie listowania plików dla wszystkich podkatalogów w danym katalogu – w tym celu do pliku “.htaccess” należy podać poniższą linijkę:

Options -Indexes

Spowoduje to całkowite wyłączenie listowanie plików i katalogów i zwracanie błędu “403 Forbidden”

b) Wyłączenie listowania określonych plików/katalogów – w pliku “.htaccess” należy dodać następującą linijkę:

IndexIgnore nazwa_pliku

Polecane wpisy
Ile można zarobić na IKE
Ile można zarobić na IKE

Potencjalne zyski na Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE) zależą od wielu czynników, takich jak wybrany profil inwestycyjny, stopień ryzyka, jakość zarządzania Czytaj dalej

Artykuły sponsorowane

Historia artykułów sponsorowanych sięga początków reklamy w prasie i mediach. Już w XIX wieku, firmy zaczęły zamieszczać reklamy w gazetach Czytaj dalej

Czytaj  Jak zainwestować 100 zł na giełdzie