Technologiczny świat wciąż nie zwalnia tempa. Pojawiają się nowe rozwiązania oraz bardziej wydajne sprzęty. Co takiego warto śledzić w 2021 roku? Sprawdzamy największe trendy w świecie technologii.
Nowy iPhone, a świat już czeka na następny
Mogłoby się wydawać, że dopiero co opadł szum po premierze dwunastej serii iPhone’a od Apple. Był to pierwszy smartfon ze stajni Apple, który obsługuje sieć 5G, a wersja dwunastki Pro Max miała największy ekran ze wszystkich dotychczasowych iPhone’ów. Nawet czip A14 Bionic z systemem Neural Engine był nowością, którą trudno póki co prześcignąć konkurencji. Tymczasem ani wyświetlacz OLED Super Retina, ani niesamowity tryb nocny w iPhonie 12 nie zatrzymały fanów technologii, którzy już wypatrują trzynastej odsłony kultowego iPhone’a. W związku z tym, że część użytkowników nadal dopiero poznaje możliwości dwunastki, niektórzy już zadają sobie pytanie, jak będzie wyglądało nowe dzieło Apple’a – iPhone 13 specyfikacja jest póki co nieoficjalna i owiana tajemnicą, jednak docierają do nas pewne przecieki z koncernu amerykańskiego giganta technologicznego. Apple ma pozostać przy przekątnej ekranu 6,1 cala w wersji standardowej. Większych rewolucji nie będzie w przypadku samego wykonania wyświetlacza. Inżynierowie są od lat zadowoleni z Super Retiny i najprawdopodobniej nie dojdzie na tym polu do większych rewolucji. Upgrade czeka jak zwykle czip (w iPhonie 13 ma to być A15 Bionic), chociaż niektóre plotki głoszą, że Apple planuje montować swoje procesory M1 Silicon we wszystkich swoich produktach – nie wiadomo jednak kiedy miałoby to nastąpić. Nowością ma być jeszcze szybsze indukcyjne ładowanie oraz skaner LiDAR w wersji podstawowej, zamiast Pro i Pro Max w 12.
Rozwój dysków zewnętrznych
Kolejnym trendem na rynku technologicznym, który warto śledzić są zmiany w segmencie dysków zewnętrznych. Tutaj przykład idzie z góry, czyli od dysków montowanych w komputerach. Coraz więcej urządzeń wyposażonych jest obecnie w dyski wykonane w technologii SSD, które wypierają powoli z rynku zasłużone jednostki HDD. Walorem nowej technologii jest przede wszystkim szybsze działanie, a także, co szczególnie ważne w przypadku dysków zewnętrznych, brak elementów ruchomych. To cecha, która jest bardzo pożądana przez użytkowników dysków zewnętrznych. Dysk SSD dużo trudniej uszkodzić mechanicznie. Upadek z wysokości lub chwilowe przygniecenie niewielką masą nie robią na tych urządzeniach większego wrażenia. Tymczasem dyski HDD dużo łatwiej ulegają awarii po upadku, ze względu na obecność części ruchomych. Wciąż jednak główną przeszkodą do tego, żeby użytkownicy zamienili dyski zewnętrzne HDD na SSD jest aspekt finansowy. Produkcja dysków SSD znacząco przewyższa koszty wyprodukowania urządzeń HDD, dlatego dziś w cenie dysku HDD o pojemności 2 TB, możemy zakupić co najwyżej dysk SSD w wielkości 256 GB. To ośmiokrotnie mniej miejsca na dysku, wobec czego w 2021 roku na rynku nadal dominować będzie starsza technologia.
Prężny rynek e-commerce
W kwestii samej sprzedaży sprzętu elektronicznego, od dłuższego czasu obserwujemy trend przenoszenia zakupów elektroniki do sieci. Jeszcze dwadzieścia lat temu przez internet kupowaliśmy przede wszystkim książki i bilety na koncerty, tymczasem dziś rynek e-commerce ma się znakomicie. Oczywiście spora w tym zasługa pandemii i obostrzeń, jednak wydaje się, że COVID-19 jedynie przyspieszył zmianę pokoleniową. Dziś rządzi sklep komputerowy internetowy, do którego klienci mają dostęp całą dobę, siedem dni w tygodniu.