Pozycjonowanie

Szybkie ładowanie strony = wyższa pozycja w Google

Czy często zdarza Ci się opuszczać stronę jeszcze przed jej pełnym załadowaniem, bo działa strasznie wolno? Mi zdarza się to nagminnie. Niewiele osób jednak wie, że prędkość wczytywania strony jest również czynnikiem wpływającym na pozycje strony w Google.

Wydaje się to logiczne – skoro witryna działa wolno to jej użytkownicy spędzają na niej mniej czasu i częściej rezygnują z jej przeglądania. Dlaczego więc Google miałoby promować serwisy internetowe których działanie dalece odbiega od ideału i nie jest nikomu na rękę?

Przyspieszenie działania i optymalizacja naszej witryny opłaca się wszystkim:

  • Internautom, bo szybciej mogą dotrzeć do potrzebnych informacji i zapoznać się z ofertą (oszczędność czasu) oraz oszczędzają transfer w przypadku internetu mobilnego (oszczędność pieniędzy).
  • Google, bo roboty wyszukiwarek mogą szybciej przeskanować stronę i znaleźć nowe treści. W skali całego internetu, ułamek sekundy szybciej przy każdej stronie to ogromne kwoty oszczędności.
  • Właścicielowi strony, bo więcej internautów wejdzie na stronę trafiając na nią w Gogole (wpływ na pozycje) i więcej z nich zapozna się z ofertą.

szybko-ladujaca-sie-strona

Jak sprawdzić szybkość strony?

Aby sprawdzić prędkość wczytywania się naszej witryny nie wystarczy wpisanie jej adresu w okno przeglądarki i odliczanie ze stoperem w ręku. Istnieją narzędzia i metody pozwalające określić jak długo odwiedzający naszą stronę czekają na jej pełne załadowanie.

Pierwszym i najbardziej miarodajnym (moim zdaniem) narzędziem jest Google Analytics.
W zakładce Zachowanie > Szybkość witryny znajdują się informacje o czasie wczytywania się naszego serwisu realnym użytkownikom naszej witryny.

Drugim narzędziem, które chciałbym polecić w tej kwestii jest Pingdom Website Speed Test. Narzędzie to oprócz sprawdzenia czasu ładowania się naszej strony i informacji o tym które z plików (zdjęć, skryptów itd.) ładują się najdłużej pokaże nam informację jak czas wyczytywania się naszej strony ma się do innych stron internetowych.

Czytaj  Pozycjonowanie w 2016/2017

Ważna uwaga do narzędzia Pingdom – warto przed sprawdzeniem w ustawieniach wybrać lokalizację z której sprawdzana jest szybkość na Europę (Amsterdam, Netherlands). Zakładam oczywiście, że większość odwiedzających nasz serwis jest z Polski.

Zapewne na tym etapie wszyscy już wiemy – nasza strona mogłaby działać szybciej. Co więc zrobić, aby tak było?

Jak przyspieszyć działanie witryny?

I tutaj znowu z pomocą przychodzi nam narzędzie od Wielkiego Brata – tym razem o nazwie PageSpeed Insights.
Po podaniu adresu naszej strony dostaniemy ocenę optymalizacji pod kątem szybkości (w skali od 0 do 100) oraz sugestie co do elementów, które moglibyśmy poprawić, aby serwis działał szybciej.

Na podobnej zasadzie działa wtyczka do przeglądarki od Yahoo – YSlow. Po zainstalowaniu dodatku do przeglądarki mamy możliwość analizy dowolnej strony oraz uzyskania wskazówek.

Moim zdaniem warto zadbać o to, aby strona internetowa którą się zajmujemy i o którą dbamy działała jak błyskawica – nie tylko może wpłynąć to pozytywnie na nasze wyniki w wyszukiwarce, ale także sprawi, że korzystanie z naszej strony stanie się dla wszystkich przyjemne i „sprzedamy” więcej!

Polecane wpisy
Cel i dobór treści reklamy

Powracamy do tematu promocji internetowej. Znamy już większość mechanizmów jej działania, rodzaje, środki promocji, etc. W e-reklamie ważnym czynnikiem przy Czytaj dalej

Jak zwiększyć ruch na stronie

Jeśli posiadasz już swoją stronę internetową, dobrze by było, żeby inwestycja zaczęła się zwracać i przynosiła zyski. Strona w sieci Czytaj dalej

Social Search

Social search puka do drzwi co raz mocniej. W nadchodzącym czasie będzie to coś znacznie więcej niż klikanie w Google Czytaj dalej

Czym jest gra free-to-play?

Mianem gry free-to-play nazywamy potocznie takie gry, które są udostępnione za darmo, przy czym zwrot ten raczej używany jest w Czytaj dalej

Budowa zaplecza pozycjonerskiego

Jeśli chodzi o zaplecze pozycjonerskie, można wyróżnić wiele rodzajów stron internetowych, jakie się na nie składają. Otóż zaplecze to nie Czytaj dalej

Pozycjonowanie stron typu landing page

Zwykle macierzysta strona firmy skupia się na ogólnej prezentacji oferty. Jeśli zaś nadzwyczaj dobrze sprzedaje się tylko jeden produkt lub Czytaj dalej

Udostępnij wpis: