Baza wiedzy Informatyka News

Microsoft sprząta bałagan po łatce na Spectre

Usterka Spectre w procesorach Intela nie tylko wywołała niemały problem dla całej branży elektronicznej. Opracowana przez niego łatka programowa okazała się wadliwa. Ruszyła akcja jej wycofywania.

To już drugi raz w tym miesiącu, gdy Microsoft publikuje pilną aktualizację Windows poza harmonogramem (drugi wtorek miesiąca). Po raz kolejny ma to związek z wadliwą konstrukcją procesorów Intela, która potencjalnie umożliwia cyberprzestępcom kradzież danych. Ta pierwsza została opracowana wspólnie przez Microsoft i Intela dla systemów Windows 7 i nowszych. Teraz do Windows Update trafiła druga, która… usuwa pierwszą.

Dlaczego opracowano pilną aktualizację, która usuwa pilną aktualizację? Ponieważ Intel sam przyznał, że opracował ją w zbyt dużym pośpiechu. W efekcie jej zastosowania wybrane komputery mogą przestać działać stabilnie, uruchamiając się ponownie w sposób niekontrolowany. Nowa łatka została poprawiona przez Microsoft i rzekomo niweluje problemy, jakie powodowała ta pierwsza, właśnie usuwana.

Jak zainstalować stabilną wersję aktualizacji Windows niwelującą zawieszanie się komputera w wyniku usterki Intel Spectre?

Jeżeli nie jesteś pewien, co robisz, jak działa system operacyjny i o co w tym właściwie chodzi, najlepiej nie rób nic. Usługa Windows Update sama oceni, czy twój system wymaga aktualizacji i zastosuje ową aktualizację lub ją pominie z uwagi na brak konieczności jej stosowania. Niewykluczone jednak, że niektórzy z was posiadają nietypowe konfiguracje sprzętu i mają na tyle poważne problemy, że nie mogą czekać na to, aż zadziałają automatyczne usługi konserwujące system operacyjny.

W tym wypadku należy zacząć od odwiedzin ustawień modułu Windows Update. Należy kliknąć Menu Start, następnie Ustawienia, tam Aktualizacja i zabezpieczeniaWindows Update i Sprawdź aktualizacje. System wtedy raz jeszcze sprawdzi dostępność aktualizacji i, jeżeli jest jakaś potrzebna, doinstaluje ją.

Niewykluczone, że problemy są na tyle duże, że nawet i moduł Windows Update nie pomoże. W takim wypadku w powyższym oknie Windows Update należy kliknąć w Wyświetl historię zainstalowanych aktualizacji i sprawdzić, czy poprawka oznaczona jako KB4078130 jest zainstalowana. Jeżeli nie, można ją pobrać i zainstalować ręcznie z witryny Microsoftu.

Czytaj  Windows 12 kiedy premiera

Dodatkowo, jeżeli jesteś administratorem zarządzającym flotą komputerów z systemami Microsoftu, odwiedź witrynę poradnikową, która ułatwi automatyzację wdrażania właściwych aktualizacji. Ta witryna opisuje przypadek Windows, ta opisuje przypadek Windows Server.

Polecane wpisy
Ważne kody błędów w Windows 11
Ważne kody błędów w Windows 11

System operacyjny Windows 11, podobnie jak jego poprzednicy, generuje kody błędów, które mogą pomóc w zdiagnozowaniu i rozwiązaniu problemów. Niektóre Czytaj dalej

Jak zacząć oszczędzać? Kilka porad dla początkujących

Nie od dziś wiesz, jak duże znaczenie w życiu człowieka ma oszczędzanie. Złote myśli, powiedzonka takie jak: od zera do Czytaj dalej