News

Kupujemy drukarkę – do domu i do firmy

Drukarkę można kupić w sklepie stacjonarnym, albo w serwisie aukcyjnym lub w sklepie online. Wybór ten ma ogromne znaczenie – zwłaszcza dla konsumentów. 

 

Oprócz kwestii prawnych związanych ze zwrotem drukarki i odzyskaniem ceny oraz innych możliwości, z których można skorzystać w ramach składania reklamacji, pojawiają się kwestie ekonomiczne. Standardem stało się już oferowanie urządzeń w sieci w nieco niższej cenie. Ma to z resztą uzasadnienie w kosztach prowadzenia sprzedaży.

 

Drukarka do domu – kupujesz jako konsument

 

Kupując drukarkę na domowy użytek występujesz w roli konsumenta. Jeżeli wybierasz zakupy online, to masz możliwość odesłania zamówionego urządzenia w ciągu 14 dni od jego otrzymania od kuriera lub listonosza. Nie musisz podawać powodu swojej decyzji – odsyłasz produkt w tym samym opakowaniu, w którym go otrzymałeś i załączasz pisemne oświadczenie o tym, że odstępujesz od umowy (wzory są dostępne w Internecie, czasami także na stronie internetowej sklepu).

 

Drukarka kupiona w sklepie stacjonarnym także może być zwrócona za jednoczesnym zwrotem ceny, ale tylko w przypadku, gdy jest wadliwa. Inne prawa, z których możesz skorzystać w razie wady towaru są następujące:

  • obniżenie ceny drukarki
  • wymiana drukarki na nową
  • naprawa drukarki na koszt sprzedawcy

Od kwestii prawnych przejdźmy do ekonomicznych – drukarki oferowane online (np. w sklepie internetowym, za pośrednictwem serwisu aukcyjnego) są zwykle tańsze. Ma to związek głównie z mniejszymi kosztami prowadzenia działalności. Internetowy sprzedawca biuro zwykle ma w mieszkaniu, a wynajmuje jedynie magazyn, żeby prawidłowo przechowywać towar.

 

Możesz zdecydować się na zakup drukarki na raty, jeżeli jest bardziej kosztowna, ale upewnij się, że to się opłaca. Zakup droższego urządzenia drukującego na użytek domowy jest korzystne wtedy, gdy koszty jego eksploatacji będą bardzo niskie ze względu na dostęp do wielu tanich zamienników. Ceny tuszów oryginalnych i ich zamienników możesz łatwo sprawdzić w wybranym sklepie internetowym, np. inkhouse.pl gdzie znaleźć można także tonery do drukarek laserowych.

Czytaj  Jak nauczyć dziecko programować - szkoła podstawowa

Drukarka do firmy – kupujesz jako przedsiębiorca

Jeżeli kupujesz drukarkę do firmy to nie możesz skorzystać z możliwości zwrotu towaru w ciągu 14 dni w przypadku zakupów online. Sprzedawca może się nie zorientuje, że ma do czynienia z przedsiębiorcą, ale jeżeli poprosisz o fakturę VAT to trudno będzie się nie zorientować. Możesz odliczyć wydatki na drukarkę i materiały eksploatacyjne od podatku VAT, który musisz wpłacić do urzędu skarbowego.

Poza tym, w przypadku zakupu kilku urządzeń drukujących i sprzętu komputerowego w ogóle, możesz skorzystać z opcji leasingu, jeżeli nie stać się na pokrycie wydatków związanych z zakupem. Wtedy co miesiąc płacisz ratę firmie leasingowej, a po upływie określonego czasu (np. 2 lat, 6 miesięcy), możesz wymienić sprzęt na nowy i znów płacić raty, albo wykupić dotychczas używany sprzęt za symboliczną złotówkę.

Kwestie ekonomii drukowania są takie same, jak w przypadku drukarki do domu. Jeżeli świadczysz usługi ksero wybierz drukarkę laserową i atramentową – laserowa sprawdzi się w przypadku drukowania tekstu, a atramentowa – grafiki. Świadcząc usługi ksero nie możesz pozwolić sobie na zamienniki, chyba że na początku działalności, gdy trzeba ograniczać koszty. Pamiętaj, że tylko oryginalne wkłady zagwarantują idealny wydruk.

Funkcjonalność – bez względu na zastosowanie

Kolejna kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie drukarki, to funkcjonalność. Obecnie już rzadko kupuje się urządzenia, które pozwalają wyłącznie na drukowanie. Zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy chętniej wybierają wielofunkcyjne drukarki, z których można korzystać także jak ze skanera i kserokopiarki. Poza tym, trzeba uwzględnić także gabaryty urządzenia i rodzaj wymaganych wkładów. Wymiary są zawsze podane w opisie urządzenia, czy to w sklepie stacjonarnym, czy online, ale niewielu kupujących to sprawdza. W przypadku atramentowych drukarek lepiej sprawdzić od razu, czy można kupić trójkolorowy kartridż, czy może są wymagane trzy oddzielne – wpływa to znacząco na koszty eksploatacji.

Czytaj  Hackowanie DDR3

Drukarka laserowa czy atramentowa?

Do domu poleca się drukarki laserowe, podobnie jak do biura. Zapewniają one większą precyzję wydruku treści tekstowych i nie ma ryzyka, że toner zaschnie z powodu nieużywania drukarki. Tonery są wkładami suchymi, a pigment jest wprasowywany w włókna papieru przy zastosowaniu wysokiej temperatury. Jeżeli chcesz drukować zdjęcia i inne graficzne materiały lepiej wybierz drukarkę atramentową, która wykorzystuje metodę mokrą. Płynny atrament zamknięty w tuszu wsiąka w papier. Zasada działania drukarki atramentowej jest więc nieco inna.

Tekst powstał przy współpracy z inkhouse.pl – sklepem z tuszami i tonerami do drukarek, a także producentem zamienników do drukarek w tym popularnych zamienników HP 301 jak i wielu innych, w tym do poluarnej drukarki laserowej HP LJ P1102.

Polecane wpisy
4 przeszkody w samodzielnej nauce języka angielskiego – co zrobić, by była ona skuteczniejsza?

Skuteczna nauka angielskiego jest dziś niezwykle ważna, będąc przepustką do sukcesów w życiu zawodowym i osobistym. Nie każdy wie jednak, Czytaj dalej

Top 10 ciekawostek na temat spania i naszych snów, o których mogłeś nie wiedzieć!

Sen jest naturalnym i niezbędnym procesem, który regeneruje nasz organizm i sprawia, że mamy energię do działania na co dzień. Czytaj dalej