Informatyka News

Kolokacja serwerów – czym jest i co warto o niej wiedzieć?

Outsourcing usług to wygodne rozwiązanie dla firm. Oznacza to, że poszczególne zadania, na przykład przechowywanie danych, zlecane jest przedsiębiorstwom z zewnątrz. Do pakietu takich usług często należy kolokacja serwerów. Czym jest i co warto o niej wiedzieć?

Czym jest kolokacja serwerów?

Kolokacja serwerów to usługa umożliwiająca korzystanie z konkretnych sprzętów lub przestrzeni innej, zewnętrznej firmy. Takie urządzenia są najczęściej kolokowane w szafach rack lub w przestrzeni U. Istnieje również możliwość, aby w powierzchni zarządzanej przez danego usługodawcę umieścić własne urządzenia. Dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Przede wszystkim dlatego, że pozwala to znacznie zredukować koszty prowadzenia własnej firmy. Kupno wydajnych i stabilnie działających serwerów oraz macierzy może być naprawdę dużym wyzwaniem finansowym. Na nakłady pieniężne sięgające często setek tysięcy złotych nie może sobie pozwolić każda firma, dlatego dobrym rozwiązaniem jest kolokacja serwerów. Taka outsourcingowa usługa umożliwia korzystanie z bezpiecznego przetwarzania danych bez konieczności zakupu drogiego sprzętu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze usługi kolokacji serwerów?

Ze względu na fakt, że kolokacja serwerów umożliwia przetwarzanie danych, powinno się skrupulatnie podejść do wyboru takiej usługi. Mogą ją oferować wyłącznie dostawcy, którzy posiadają odpowiednio dostosowaną bazę, zarówno jeżeli chodzi o najnowsze technologie, jak i systemy bezpieczeństwa. Taką bazą jest Data Center.

Data Center to przestrzeń, która jest specjalnie przystosowana do wymagań kolokacji serwerów. Najczęściej jest to budynek o wysokim standardzie bezpieczeństwa, znajdujący się w lokalizacji umożliwiającej szybki dojazd oraz gwarantującej stabilne i szybkie łącze – najczęściej poza granicami administracyjnymi dużych miast.

Kolokacja serwerów – na jaką firmę się zdecydować?

Kolokacja serwerów i zaawansowane technologicznie usługi Data Center to elementy, które znajdują się w pakiecie takich firm, jak Comarch i INEA. Czym się charakteryzują?

Czytaj  Jak zarabiać w internecie – sprawdzone sposoby

Comarch to dostawca usług takich, jak kolokacja serwerów. Oferowane przez niego usługi Data Center mogą być wybrane w modelu hostingowym oraz w chmurze. Korzystanie z ich rozwiązań zapewnia takie korzyści, jak wysoki poziom bezpieczeństwa i wydajności, zarządzanie całą infrastrukturą kolokacji serwerów przez specjalistów, a także wydajność procesowania danych i niższe koszty operacyjne.

Z kolei INEA dysponuje wysoce zaawansowanymi technologicznie usługami Data Center. Obiekt, w którym ulokowane są serwery, ma 1500 m2 powierzchni na trzech poziomach. Mieszczą się w nim kioski po 26 szaf – 48 U każda, a także system UPS w składzie N+1. To wszystko w układzie zabudowy w technologii zimnego korytarza. Jak wspomniano wcześniej, usługa kolokacji serwerów powinna być świadczona w bezpiecznym miejscu. Budynek, w którym oferowane są usługi INEA Data Center spełnia te warunki. Wszystkie urządzenia są otoczone całodobowym nadzorem Network Operations Center (24/7/365). Biorąc pod uwagę te kwestie, INEA wydaje się naprawdę dobrym wyborem.

Polecane wpisy
Najlepsze zabiegi zdrowotne dla seniorów

Wraz z upływem lat organizm staje się słabszy oraz bardziej podatny na różne urazy i choroby. Jednak nawet seniorzy mogą Czytaj dalej

Czy da się wypozycjonować stronę za darmo?

Przy zerowym budżecie lepiej nie decydować się na promocję strony wyłącznie w katalogach. Darmowe często wymagają linku zwrotnego i jeśli Czytaj dalej

Zadania z matematyki – jak szybko je rozwiązać?

Rozwiązywanie zadań z matematyki to dla większości uczniów prawdziwa katorga. Na szczęście są sposoby, które umożliwiają znaczne skrócenie czasu wykonywania Czytaj dalej

Akcesoria GSM idealne na prezent

Obecnie prawie każda osoba korzysta ze smartfona. Z technologią coraz częściej zaznajamiają się także seniorzy, którzy wcześniej nie używali nowoczesnych Czytaj dalej

Windows 8.1 – sztuczki i wskazówki

Przedstawiam nową serię TOP 10, w pierwszej poradzie bohaterem jest system Windows 8. Najnowsze dzieło Microsoftu, które przyniosło wiele usprawnień, Czytaj dalej

Udostępnij wpis: