Informatyka News

Kolokacja serwerów – czym jest i co warto o niej wiedzieć?

Outsourcing usług to wygodne rozwiązanie dla firm. Oznacza to, że poszczególne zadania, na przykład przechowywanie danych, zlecane jest przedsiębiorstwom z zewnątrz. Do pakietu takich usług często należy kolokacja serwerów. Czym jest i co warto o niej wiedzieć?

Czym jest kolokacja serwerów?

Kolokacja serwerów to usługa umożliwiająca korzystanie z konkretnych sprzętów lub przestrzeni innej, zewnętrznej firmy. Takie urządzenia są najczęściej kolokowane w szafach rack lub w przestrzeni U. Istnieje również możliwość, aby w powierzchni zarządzanej przez danego usługodawcę umieścić własne urządzenia. Dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Przede wszystkim dlatego, że pozwala to znacznie zredukować koszty prowadzenia własnej firmy. Kupno wydajnych i stabilnie działających serwerów oraz macierzy może być naprawdę dużym wyzwaniem finansowym. Na nakłady pieniężne sięgające często setek tysięcy złotych nie może sobie pozwolić każda firma, dlatego dobrym rozwiązaniem jest kolokacja serwerów. Taka outsourcingowa usługa umożliwia korzystanie z bezpiecznego przetwarzania danych bez konieczności zakupu drogiego sprzętu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze usługi kolokacji serwerów?

Ze względu na fakt, że kolokacja serwerów umożliwia przetwarzanie danych, powinno się skrupulatnie podejść do wyboru takiej usługi. Mogą ją oferować wyłącznie dostawcy, którzy posiadają odpowiednio dostosowaną bazę, zarówno jeżeli chodzi o najnowsze technologie, jak i systemy bezpieczeństwa. Taką bazą jest Data Center.

Data Center to przestrzeń, która jest specjalnie przystosowana do wymagań kolokacji serwerów. Najczęściej jest to budynek o wysokim standardzie bezpieczeństwa, znajdujący się w lokalizacji umożliwiającej szybki dojazd oraz gwarantującej stabilne i szybkie łącze – najczęściej poza granicami administracyjnymi dużych miast.

Kolokacja serwerów – na jaką firmę się zdecydować?

Kolokacja serwerów i zaawansowane technologicznie usługi Data Center to elementy, które znajdują się w pakiecie takich firm, jak Comarch i INEA. Czym się charakteryzują?

Czytaj  Dropbox nie synchronizuje się? Oto jak rozwiązać problem!

Comarch to dostawca usług takich, jak kolokacja serwerów. Oferowane przez niego usługi Data Center mogą być wybrane w modelu hostingowym oraz w chmurze. Korzystanie z ich rozwiązań zapewnia takie korzyści, jak wysoki poziom bezpieczeństwa i wydajności, zarządzanie całą infrastrukturą kolokacji serwerów przez specjalistów, a także wydajność procesowania danych i niższe koszty operacyjne.

Z kolei INEA dysponuje wysoce zaawansowanymi technologicznie usługami Data Center. Obiekt, w którym ulokowane są serwery, ma 1500 m2 powierzchni na trzech poziomach. Mieszczą się w nim kioski po 26 szaf – 48 U każda, a także system UPS w składzie N+1. To wszystko w układzie zabudowy w technologii zimnego korytarza. Jak wspomniano wcześniej, usługa kolokacji serwerów powinna być świadczona w bezpiecznym miejscu. Budynek, w którym oferowane są usługi INEA Data Center spełnia te warunki. Wszystkie urządzenia są otoczone całodobowym nadzorem Network Operations Center (24/7/365). Biorąc pod uwagę te kwestie, INEA wydaje się naprawdę dobrym wyborem.

Polecane wpisy
FORTRAN (FORmula TRANslation) to wysokopoziomowy język programowania
ARPANET - sieć komputerowa

FORTRAN (FORmula TRANslation) to wysokopoziomowy język programowania, który został opracowany przez IBM w latach 50. XX wieku dla potrzeb zastosowań Czytaj dalej

Naprawa rejestru Windows – Poradnik
Naprawa rejestru Windows - Poradnik

Naprawa rejestru Windows - Poradnik Rejestr Windows to rozległa baza danych, która zawiera krytyczne ustawienia dla systemu operacyjnego Windows. Modyfikacja Czytaj dalej