Jak wiemy, większość prac budowlanych i remontowych wiąże się nieodłącznie z powstawaniem różnego typu odpadów, między innymi tych w postaci gruzu, Ten rodzaj odpadów budowlanych nie może być ani wrzucony do pojemnika na odpady zmieszane – odpady komunalne, ani długotrwale gromadzone na działce. Najprostszym sposobem na legalny i bezpieczny wywóz śmieci jest skorzystanie z firmy oferującej wywóz gruzu. Czy można to zrobić w sposób ekonomiczny? Czy warto skorzystać z kontenera na odpady budowlane?
1. Wywóz gruzu zgodnie z prawem
2. Wywóz gruzu i odpadów budowlanych, czyli za co właściwie płacisz?
3. Od czego zależy cena wywozu gruzu?
Zamawiając usługę wywozu gruzu, zamawiający może mieć na myśli różnego rodzaju odpady. Powstałe podczas prac odpady budowlane można podzielić na kilka kategorii, między innymi na czysty gruz (beton, cegły, kamienie), gruz zmieszany (pozostałe materiały budowlane) i gruz zanieczyszczony (zawierający opakowania, tekstylia, folie malarskie itd.). Warto poinformować o tym firmy świadczące usługi wywozu gruzu.
Wywóz gruzu zgodnie z prawem
Na początku warto podkreślić, jak ważne jest nie tylko znalezienie taniego sposobu na pozbycie się gruzu, ale również prawidłowe usunięcie odpadów, z uwzględnieniem reguł ochrony środowiska i obowiązujących przepisów.
Gruz oraz odpady budowlane można bezpłatnie dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), które zlokalizowane są na obszarze każdej gminy. Ważne jest jednak zrozumienie, że nie wszystkie PSZOK-i przyjmują gruz we wszystkich jego formach i w nieograniczonej ilości. Często powinny to być niezanieczyszczone frakcje odpadów budowlanych oraz odpady wielkogabarytowe, takie jak stare meble. Wywóz śmieci przez zewnętrzną firmę wiąże się oczywiście z poniesieniem pewnych kosztów, jednak w ramach tej usługi klient otrzymuje znacznie więcej niż tylko wywóz gruzu.
Wywóz gruzu i odpadów budowlanych, czyli za co właściwie płacisz?
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, kontenery na gruz i odpady są wymagane przez prawo. Gruzu nie można pozostawiać na otwartym terenie ani wrzucać do standardowych pojemników na odpady komunalne. Kontener jest dostępny przez określony czas uzgodniony z firmą, która go dostarcza. Dzięki temu można korzystać z usług elastycznie i na bieżąco gromadzić kolejne transze odpadów remontowo-budowlanych. Dostarczenie kontenera pod wskazane miejsce odbywa się tak szybko, jak to możliwe, czasami nawet następnego dnia roboczego.
Następnie w ustalonym terminie kontener jest odbierany z całą jego zawartością. Klienci nie muszą się martwić o dalsze losy odpadów, ponieważ to firma zajmuje się ich odpowiednią i zgodną z przepisami utylizacją.
Od czego zależy cena wywozu gruzu?
Cena za wywóz gruzu może być uzależniona od różnych czynników, oto kilka z nich:
- Rozmiar kontenera
Kontenery na gruz występują w różnych wielkościach. Najmniejsze mają pojemność nieco powyżej 1 m3, co oznacza, że mieszczą około 20 worków na śmieci. Są idealne do mniejszych remontów, takich jak np. remont toalety. Natomiast większe projekty mogą wymagać kontenerów o większej pojemności. Na dużych placach budowy można zobaczyć kontenery o pojemności nawet 40 m3. Im większy kontener, tym wyższa cena za jego wynajem.
- Typ kontenera
Najtańsze kontenery to te przeznaczone na czysty gruz, ponieważ jego utylizacja jest najmniej czasochłonna. Jeśli więc trzeba pozbyć się głównie cegieł, betonu, ziemi lub niewielkich ilości ceramiki, kontener na czysty gruz będzie ekonomiczną opcją. Jednakże gruz zmieszany, zawierający inne materiały konstrukcyjne jak drewno, metal, płyty wiórowo-kartonowe lub dużą ilość ceramiki, oraz gruz zanieczyszczony chemikaliami budowlanymi, wymaga droższych kontenerów na odpady zmieszane.
Wynajem kontenerów powinien być starannie przemyślany. Trzeba dokładnie zastanowić się, jaki kontener będzie najlepiej dopasowany pod względem rozmiaru i rodzaju odpadów.