Kryptowaluty News

Gdzie sprawdzać aktualne kursy kryptowalut?, Jak sprawdzić kurs najdokładniej?, Co kształtuje kurs kryptowalut?

Kursy kryptowalut – o czym powinieneś wiedzieć?

Kryptowaluty zyskują coraz większą popularność – korzystają z nich nie tylko osoby młode, ale również w średnim wieku, a nawet starsze. Nic dziwnego: waluty cyfrowe, takie jak Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Ethereum (ETH) czy EOS, mają do zaoferowania wiele korzyści. Umożliwiają błyskawiczne transfery pieniężne, są powszechnie dostępne, zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa.

Pozwalają też uniknąć kosztów związanych z prowadzeniem rachunku bankowego czy przewalutowaniem. Można nimi płacić za produkty i usługi, bez pośrednictwa jakiejkolwiek instytucji. Te oraz inne zalety decydują o atrakcyjności kryptowalut, które być może zastąpią kiedyś – jak przewidują eksperci – tradycyjne pieniądze.

Na ile jest to realny scenariusz, zastanawialiśmy się w innych artykułach. Poniżej skupimy się na Kursach kryptowalut: jak się kształtują, gdzie można to sprawdzić i na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnej waluty?.

Gdzie sprawdzać kursy kryptowalut?

Najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o kursach są giełdy. Jeśli chcesz być na bieżąco z kursami, masz dostęp do sieci, a przy tym nie musisz dbać o zbytnią dokładność, giełda internetowa z pewnością spełni Twoje oczekiwania. To najszybszy i najłatwiejszy sposób na sprawdzenie kursu, niezależnie od tego, czy chodzi o Bitcoina (BTC), Cardano (ADA), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Bitcoina SV (BSV), Bitcoina Cash (BCH), Crypto.com (CRO), OmiseGo (OMG), Monero (XMR), Binance Coin (BNB), Neocoin (NEO), Basic Attention Token (BAT), Stellar (XLM), Tezos (XTZ), Dash (DSH), Qtum czy o jakąkolwiek inną cyfrową walutę.
Cena kryptowaluty jest wypadkową wielu czynników, o których za chwilę powiemy trochę więcej. W zależności od ich wpływu może zwyżkować i spadać mniej lub bardziej przewidywalnie.

Rządzą tutaj podobne mechanizmy co w tradycyjnym obiegu pieniężnym. Tyle że w porównaniu do zwykłego pieniądza kryptowaluta jest bardziej podatna na Gwałtowne zmiany (z tego właśnie względu wielu przedsiębiorców ma sceptyczny stosunek do walut cyfrowych). Co ważne, cena nie na wszystkich giełdach musi być taka sama.

Kształtują ją między innymi indywidualne preferencje konsumentów. A ci, jak wiadomo, mogą reagować różnie w zależności od giełdy. Dlatego warto porównać ceny na co najmniej kilku giełdach.

Dzięki temu będziesz miał/a pełniejszy wgląd w bieżącą sytuację.

Dlaczego powinno się sprawdzać kursy kryptowalut?

Sprawdzanie aktualnych kursów jest rzeczą absolutnie konieczną przed wykonaniem wiążących operacji finansowych. Wystarczy wejść na giełdę, sprawdzić aktualny kurs i już wiesz, ile potrzebujesz pieniędzy, by się rozliczyć. Najstabilniejszą kryptowalutą jest (i raczej nie zanosi się na to, by sytuacja w najbliższej przyszłości miała ulec zmianie) Bitcoin (BTC) – najbardziej znana waluta cyfrowa na świecie.

Kurs BTC można sprawdzić na każdej giełdzie. W celu dokładniejszego sprawdzenia kursu warto jednak zasięgnąć informacji w innych źródłach. Na potrzeby lokalnych transakcji z kontrahentami pochodzącymi z tego samego kraju giełdy w zupełności wystarczą, ale w przypadku transferów między podmiotami Międzynarodowymi sprawa się już nieco komplikuje….

Jak sprawdzić kurs najdokładniej?

Giełdy pozwalają sprawdzać kursy kryptowalut na potrzeby Lokalnych operacji, kiedy to nie zachodzi potrzeba dokładnej znajomości kursu. W niektórych jednak przypadkach potrzebna jest większa precyzja w pomiarze. Na przykład transakcje między podmiotami działającymi na terenie dwóch różnych krajów wymagają uściślenia ceny.

Czytaj  Nowa metoda rozpoznawania twarzy, rozpoznaje nawet w ciemności

Wtedy najlepiej sprawdzić cenę na tzw. marketcap`ie (to skrót od wyrażenia Market Capitalization, oznaczającego kapitalizację rynkową; pojęcie to obejmuje wartość firmy lub akcji danego emitenta, wyliczaną na podstawie aktualnego kursu giełdowego). Jak już wspomnieliśmy – to Najdokładniejszy sposób na sprawdzenie kursu.

Miernikiem jest tutaj amerykański dolar (USD), pozwalający przeliczać Kryptowaluty na waluty tzw. fiducjarne (zwane również inflacyjnymi). Pozostaje więc przeliczyć USD na PLN.

Ceny kryptowalut – dlaczego są tak zmienne?

Rynek walut cyfrowych jest mniej stabilny niż tradycyjny system pieniężny. Dlatego inwestycje dokonywane w jego ramach opierają się w dużej mierze na spekulacjach. W różnego rodzaju zestawieniach, przedstawiających aktualne kursy kryptowalut, porządkuje się je na podstawie kapitulacji rynkowej, ponieważ jest to Najważniejszy i bezpośredni czynnik kształtujący ich wielkość.

Należy jednak pamiętać o tym, że cena kryptowaluty nie wskazuje na jej realną wartość.

Tę można ocenić, mnożąc ilość monet będących w obiegu przez aktualną cenę. Kapitalizacja rynkowa walut cyfrowych przydaje się w Ocenie ryzyka inwestycyjnego.

Należy jednak z naciskiem podkreślić, że nie da się jej precyzyjnie wyliczyć, ponieważ w obiegu mogą krążyć „monety”, do których użytkownik nie ma już dostępu. Rynek kryptowalutowy różni się od tradycyjnego obiegu pieniężnego również tym, że handel walutami trwa tutaj nieprzerwanie, 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Giełdy funkcjonują tylko w dni powszednie, w ściśle wyznaczonym przedziale czasowym.

Nic dziwnego: aby w ogóle działały, potrzebny jest instytucjonalny nadzór. System kryptowalutowy może działać bez przerwy dzięki technologii blockchain, o której pisaliśmy szczegółowo w innych artykułach. Przypomnijmy, że opiera się ona na zdecentralizowanej sieci, w której każdy użytkownik ma pełny wgląd we wszystkie transakcje, które zrealizowano dotychczas przy użyciu danej kryptowaluty.

Wyniki badań pokazują, że kursy podlegają największym wahaniom w weekendy – właśnie wtedy, gdy rynki walut tradycyjnych są „zamrożone”. Można tłumaczyć ten stan rzeczy tym, że dopiero w weekend wiele osób znajduje czas na spokojną analizę rynku, opracowanie strategii inwestycyjnej i podjęcie odpowiednich działań. Kursy kryptowalut podaje się najczęściej w dolarach amerykańskich (USD).

Można to zaobserwować na chyba wszystkich serwisach monitorujących aktualne ceny. Z takich stron warto korzystać chociażby dlatego, że wyposażone są w filtry, które pozwalają uporządkować ranking zgodnie z osobistymi preferencjami użytkownika. Co istotne, kursy mogą się od siebie różnić na poszczególnych giełdach.

Zależą bowiem w dużej mierze od obrotów generowanych przez daną platformę handlową. Kryptowaluta nie może mieć więc jednej ceny.

Co więcej, różnice w kursach mogą być na tyle znaczne, że inwestorzy na jednej giełdzie kupują walutę po niższej cenie, a na innej sprzedają ją z zyskiem.

To kolejny powód, dla którego warto zaglądać do rozmaitych rankingów.
Serwisy, które pozwalają śledzić zbiorcze dane z różnych giełd, dają szansę porównania aktualnych kursów na różnych platformach. Dzięki temu użytkownik może wybrać Najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Co kształtuje kurs kryptowalut?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czynniki wpływające na aktualną cenę kryptowaluty są wielorakie i złożone. Mniej doświadczeni inwestorzy sugerują się w swoich wyborach jedynie cenami kryptowalut, co pociąga za sobą znaczne ryzyko, ponieważ – jak już powiedzieliśmy – kursy mogą podlegać daleko idącym zmianom w krótkim czasie.

Aby zmniejszyć ryzyko poniesienia strat, nie należy stawiać wszystkiego na jedną kartę. Inwestycję powinien poprzedzać Solidny research, obejmujący zarówno dostępne platformy handlowe, jak i kursy danej kryptowaluty. Ceny kryptowalut zwyżkują w okresach, gdy realizacja jakiegoś ważnego projektu biznesowego chyli się ku końcowi.

Mamy wtedy do czynienia z ich panicznym skupowaniem. To zjawisko najlepiej obrazuje kryptowaluta TRON (TRX) – Justin Sun w drodze rozmaitych działań marketingowych wpływa na kształtowanie się kursu TRX.

Czytaj  Jak zablokować numer PESEL

Obserwowanie takich zależności pozwala się wiele nauczyć.

Opinie Znanych i cenionych osób publicznych mają zauważalny wpływ na ruchy cenowe kryptowalut.
Ludzie pokładają w autorytetach zaufanie, sugerują się ich wypowiedziami. Dotyczy to nie tylko wielkich spraw inwestycyjnych, ale również prostych wyborów konsumenckich – produkt zachwalany przez znanego idola będzie się lepiej sprzedawać.

Niemały wpływ na kształtowanie się cen mają również media. Warto wiedzieć, że informacje serwowane przez najbardziej znane serwisy nie muszą się pokrywać w stu procentach z prawdą.

Media wyolbrzymiają niektóre procesy, innym odmawiają znaczenia – i kierują w ten sposób poczynaniami inwestorów, zwłaszcza tych początkujących, którzy nie nabrali jeszcze krytycyzmu wobec medialnych doniesień.

Kluczem do sukcesu jest tutaj zimna krew i Umiejętność selekcjonowania danych.

Innym czynnikiem mającym wpływ na kursy walut cyfrowych są tak zwane ruchy Smart Money. Tym anglojęzycznym określeniem nazywa się kapitał, któremu towarzyszy konkretna strategia ze strony inwestora, działania operacyjne, kontakty z wpływowymi osobami oraz inne formy pomocy dla start-upu.
Przeciwieństwem Smart Money jest Dumb Money, czyli kapitał pochodzący od inwestora niewykwalifikowanego. Nie jest żadną tajemnicą, że połowę obrotów na rynku walutowym generują inwestorzy instytucjonalni. To dość niewielka grupa, ale trzeba przyznać, że posiada olbrzymi kapitał.

Jej poczynania – czasami, wydawałoby się, sprzeczne z prognozami medialnymi – mają niezaprzeczalny wpływ na ruchy cenowe kryptowalut. Oczywiście to nie takie proste: wytypować wielkiego gracza, mającego profesjonalne wsparcie strategiczne. Mogą w tym pomóc informacje znajdujące się w dolnej części wykresu kryptowalutowego (określanej jako wolumen).
Tam właśnie zawierają się Najistotniejsze dane, dotyczące aktywności w określonym przedziale czasowym oraz miejsca lokalizacji kapitału. Dzięki wnikliwej obserwacji zmian widocznych na wolumenie można dostrzec ewentualne manipulacje cenowe. Warto pamiętać, by nie ufać zwyżkom, które nie znajdują potwierdzenia w wolumenie.

„Zdrowy” wzrost ceny zakłada podwyższone obroty w okresie bezpośrednio poprzedzającym skok.

Gdzie śledzić notowania kryptowalut?

Jedną z najbardziej znanych platform, na których można śledzić kursy kryptowalut, jest CoinMarketCap. Działa ona podobnie jak inne serwisy tego typu. Po lewej stronie znajduje się nazwa kryptowaluty, sąsiadująca ze skrótami, np. BTC (Bitcoin), ETH (Ethereum), ETC (Ethereum Classic), XRP (Ripple), LTC (Litecoin), XLM (Stellar), CRO (Crypto. com), ZEC (Zcash), XTZ (Tezos), BAT (Basic Attention Token), OMG (OmiseGo), XMR (Monero), BSV (Bitcoin SV), BNB (Binance Coin), NEO (Neocoin), DSH (Dash), ZRX (0x), BCH (Bitcoin Cash), EOS czy Qtum. Po prawej stronie można sprawdzić wartość wszystkich monet będących w obiegu (kapitalizacja), a także aktualną cenę kryptowaluty.
Ceny są uśredniane na podstawie cen agregowanych z innych giełd. Kolejnym istotnym elementem na stronie jest wolumen (przedstawiający obrót z ostatniej doby).
W sąsiedniej kolumnie można sprawdzić procentową zmianę kursu, która miała miejsce w ciągu ostatnich 24 godzin, a na końcu znajduje się informacja na temat ilości monet będących w obiegu.

Całość zamyka wykres liniowy.

Rynek kryptowalut: notowania, prognozy, różnice

Kursy walut cyfrowych można śledzić w czasie rzeczywistym. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, nie da się dokładnie przewidzieć, czy cena będzie rosła, czy malała (i o ile). Z drugiej strony ruchy cenowe nie są wynikiem czystego przypadku, lecz wypadkową rozmaitych zjawisk Ekonomiczno-finansowych.

Wiedza na temat mechanizmów rządzących rynkami finansowymi wiele ułatwia.

Aby zminimalizować ryzyko inwestycyjne, należy cały czas trzymać rękę na pulsie. Wykresy przedstawiające wzrost i spadek kursów są nieocenioną pomocą dla inwestora, który waha się między wieloma różnymi możliwościami.
Pozwalają dokonać wyboru na podstawie solidnych danych. Dzięki Rzetelnym serwisom informacyjnym można być na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się na rynku kryptowalutowym.

Czytaj  Konkurencja dla ChatGPT

Pump and dump, czyli jak wykresy mogą kłamać?

Na początkujących inwestorów czyha wiele zasadzek. Jedną z nich jest zjawisko określane jako Pump and dump, polegające na sztucznym „pompowaniu” ceny przez tzw. naganiaczy, która szybko później wraca do wartości bazowej.

Nowi użytkownicy często dają się na to nabrać.

Inwestują masę pieniędzy w projekty skazane de facto na porażkę, ponieważ po szybkim wzroście następuje równie szybki spadek.

Co jeśli giełda upadnie?

Rynek walut cyfrowych nie jest tak stabilny jak tradycyjne rynki finansowe. To wciąż jeszcze dziewiczy teren, jakkolwiek coraz więcej osób korzysta z kryptowalutowych systemów płatności. Dla porównania: Forex jest obwarowany wieloma regulacjami, zapobiegającymi destabilizacji, a licencjonowani brokerzy są w posiadaniu funduszy gwarancyjnych.

Do tego dochodzi jeszcze nadzór odpowiednich instytucji. Na rynku kryptowalut czegoś takiego nie ma.

Strzeż się piramid finansowych!

Piramidy finansowe są prawdziwą plagą na rynkach kryptowalut. Dlatego zaleca się traderom zachować szczególną ostrożność przy inwestowaniu w projekty, które łudzą obietnicą niebotycznych stop zwrotu z inwestycji.

Zdecydowana większość takich projektów powstaje dla szybkiego zarobku i działa na zasadzie Piramidy finansowej: nowi inwestorzy spłacają poprzednich i dopóki wciąż inwestują kolejni, biznes się kręci.

Aplikacje do monitorowania kursów – 24h na dobę, 7 dni w tygodniu!

Kursy walut cyfrowych można też śledzić dzięki aplikacjom mobilnym, takim jak CoinStats czy Blockfolio. Znacznie ułatwiają one życie. Pozwalają być na bieżąco z aktualnymi kursami kryptowalut, monitorują ruchy cenowe w czasie rzeczywistym.

Stanowią nieocenioną pomoc dla wszystkich użytkowników Bitcoina (BTC), EOS czy innych walut cyfrowych. Dzięki nim możesz ocenić, ile wart jest Twój portfel w chwili obecnej (przeliczając na USD, PLN czy jakąkolwiek inną walutę). Aplikacja Coinstats działa i na smartfonach z Androidem, i na iOS.

Ma Bogaty wachlarz funkcji. Po jej włączeniu naszym oczom ukazuje się ranking kryptowalut, uporządkowany na podstawie kryterium kapitalizacji rynkowej. Obok każdej kryptowaluty znajduje się wartość procentowa zmian zaszłych w czasie ostatnich 24 godzin, jak również aktualna cena.

Jeśli np. nie używasz Bitcoina (BTC), Neocoina (NEO), Cardano (ADA) ani innych walut plasujących się w ścisłej czołówce, możesz ustawić aplikację tak, by wyświetlała wyłącznie kurs wybranych przez Ciebie kryptowalut (zakładka Favorites). W sąsiedniej zakładce mieszczą się statystyki giełd, a także informacje na temat zmian rynkowych, które zaszły w ciągu minionych 24 godzin (bez problemu można też sprawdzić, co się zdarzyło przez ostatnich 7 dni).

Ceny wyświetlane są domyślnie w dolarach amerykańskich (USD). Można jednak tę opcję zmienić, klikając na przycisk USD w prawnym górnym rogu.

Oczywiście nie brakuje tu polskich złotówek (PLN).

Jeśli chcesz wyszukać cenę konkretnej kryptowaluty, klikasz w lupę (lewy górny róg) i wpisujesz w polu wyszukiwania jej nazwę lub skrót.

W zakładce CoinStats Portfolio ręcznie dodajesz kryptowalutę, z której korzystasz, ilość posiadanych jednostek oraz cenę, za którą je kupiłeś. Na podstawie tych danych aplikacja oblicza procentową wartość zysku lub straty z twoich inwestycji, a także równowartość dolarów (USD) i Bitcoinów (BTC).

Dla osób często inwestujących lepszym rozwiązaniem będzie jednak funkcja Automatycznego połączenia portfela CoinStats z kontem giełdowym lub portfelem zewnętrznym. Dzięki niej nie trzeba ręcznie aktualizować stanu portfela.

By skorzystać z tego udogodnienia, wystarczy stworzyć klucz API na koncie giełdowym i zeskanować smartfonem kod QR. Aplikacja uzyska dostęp do konta i twoich danych.
Każdy kolejny zakup lub każda kolejna sprzedaż będzie rejestrowany/a w aplikacji (za pośrednictwem kanału informacyjnego API).

Polecane wpisy
Sztuka handlu na Allegro

Sprzedaż w sklepach Internetowych to obecnie jeden z ważniejszych obszarów działalności większości przedsiębiorstw. Coraz więcej ludzi docenia i wybiera szybkie Czytaj dalej

Największe dziury w Linux
Największe dziury w Linux

Oto kilka znanych podatności w systemie Linux: Największe dziury w Linux Shellshock (CVE-2014-6271): To była podatność, Czytaj dalej