Do jakich zadań nadają się pompki łopatkowe?
Inne

Do jakich zadań nadają się pompki łopatkowe?

Pompy łopatkowe to pompy wyporowe, które wykorzystują łopatki do przemieszczania płynu. Są wszechstronne i ze względu na swoją konstrukcję i możliwości mogą być stosowane w różnych branżach. Kiedy najczęściej stosowane są tego rodzaju pompy?

Do jakich zadań nadają się pompki łopatkowe?
Do jakich zadań nadają się pompki łopatkowe?

Pompa łopatkowa jest typem pompy wyporowej, która pozwala na tłoczenie różnego rodzaju materiałów, także lepkich, korozyjnych i abrazyjnych, które mają słabe właściwości smarujące. Są one wyposażone w wewnętrzny rotor z łopatkami, które powodują zasysanie medium do komory tłocznej, a następnie jego przemieszczenie. Dzięki symetrycznie rozmieszczonym łopatkom pozwalają one na przemieszczanie stałej ilości medium.

Układy hydrauliczne

Pompy łopatkowe są powszechnie stosowane w układach hydraulicznych w celu wytworzenia właściwego ciśnienia niezbędnego do obsługi różnych podzespołów, takich jak cylindry hydrauliczne, silniki i zawory sterujące.

Ze względu na swoje właściwości pompki łopatkowe są często stosowane w maszynach przemysłowych, sprzęcie budowlanym i innych układach hydraulicznych.

Motoryzacja

Pompy łopatkowe można znaleźć w niektórych zastosowaniach motoryzacyjnych, szczególnie w układach wspomagania kierownicy. Pomagają w uzyskaniu właściwego ciśnienia hydraulicznego potrzebnego do wspomagania układu kierowniczego.

Przesyłanie paliwa

Pompy łopatkowe nadają się do przesyłania paliw i innych niekorozyjnych cieczy. Często stosowane są w dystrybutorach paliw, gdzie wymagany jest niezawodny i stały przepływ paliwa.

Systemy smarowania

Tego typu pompy są również stosowane w układach smarowania do cyrkulacji oleju i smarowania różnych części maszyn i silników. Przykładowo można je znaleźć w maszynach przemysłowych i silnikach samochodowych.

Maszyny poligraficzne

Pompy łopatkowe są wykorzystywane w maszynach poligraficznych – drukarskich do dostarczania atramentu do płyt drukarskich.

Sprzęt do transportu materiałów

Pompy łopatkowe są stosowane w sprzęcie do transportu materiałów, takim jak wózki widłowe i podnośniki paletowe, w celu podnoszenia i przenoszenia ciężkich ładunków.

Czytaj  Szkolenie kadry i płace online

Przetwarzanie chemiczne

W niektórych przypadkach pompy łopatkowe mogą być odpowiednie do tłoczenia niekorozyjnych chemikaliów.

Układy chłodzące

Pompy łopatkowe są stosowane w układach chłodzenia w celu cyrkulacji płynu chłodzącego przez silniki i inne urządzenia wytwarzające ciepło w celu utrzymania optymalnej temperatury roboczej.

Wobec tego pompki łopatkowe są urządzeniami o bardzo szerokim zastosowaniu w różnych branżach. Duży wybór modeli umożliwia dostosowanie ich do konkretnego przeznaczenia pod wieloma względami!

Polecane wpisy
Kreatywne zastosowania papieru kserograficznego A4 poza drukowaniem
Kreatywne zastosowania papieru kserograficznego A4 poza drukowaniem

Zastanawiasz się jak można wykorzystać papier a4? Sprawdzi się nie tylko do drukowania, ale także wielu prac kreatywnych. [caption id="attachment_10149" Czytaj dalej

Zalety nauki języka obcego online

Ostatnie wydarzenia zmieniły funkcjonowanie wielu osób, wpłynęły na kształt pracy przedsiębiorstw, dużych korporacji i mniejszych działalności. Wiele zmieniło się także Czytaj dalej