News

Co to jest kod SWIFT?

Obecnie w coraz większym stopniu korzystamy z transakcji międzynarodowych. Najczęściej są to przelewy realizowane pomiędzy poszczególnymi kontami. Szczególnego znaczenia w tym przypadku nabiera czas realizacji tego rodzaju transakcji. W przypadku banków europejskich wykorzystywany jest w tym celu system informatyczny mający realizować tego rodzaju transakcje. W skrócie nazywany jest on SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication).

Jest to naprawdę organizacja o nazwie Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej, które założona została w poprzednim wieku, a dokładniej w 1973 roku. Instytucja ta jako stowarzyszenie zrzesza instytucje finansowe i zajmuje się utrzymaniem sieci telekomunikacyjnej, która w tym względzie ma za zadanie pośredniczyć w przekazywaniu informacji między instytucjami finansowymi.

Instytucja nie zajmuje się tylko pośredniczeniem w transakcjach między bankami. W ramach jej działalności znajdują się, także inne instytucje finansowe, jak domy maklerskie, giełdy, czy fundusze inwestycyjne. Generalnie system głównie zajmuje się transakcjami dokonywanymi na terenie Europy.

System komputerowy oparty jest na sieci SWIFT Net Link, która w skrócie określana jest jako SNL. Obecnie stowarzyszenie zrzesza ponad osiem tysięcy instytucji finansowych, a gdy było zakładane w Brukseli liczyło zaledwie dwieście trzydzieści dziewięć banków, co ukazuje skalę wzrostu znaczenie transakcji dokonywanych drogą elektroniczną. Obecnie siedziba instytucji znajduje się w belgijskiej miejscowości La Hulpe.

W Polsce instytucje finansowe należące do tego systemu wymiany informacji między instytucjami finansowymi posiadają swój numer SWIFT, który w Polsce określany jest mianem kodu, a składa się z ośmiu znaków i cyfr. Natomiast poza granicami Polski to, co w Polsce nazywamy kodem jest określane mianem BIC, co często może wprowadzać polskiego użytkownika w błąd. Generalnie każdy taki BIC jest charakterystyczny i niezmienny dla danej instytucji. Składa się on przeważnie z ośmiu znaków, ale może posiadać także jedenaście znaków, gdzie kolejne cyfry stanowią często dodatkowe oznakowanie konkretnego oddziału banku. Generalnie BIC jest stosowany w transakcjach bezgotówkowych międzynarodowych, ale stosowany bywa również w przypadku transakcji krajowych jakie denominowane są w euro, a wykonywane są w standardzie SEPA (Single Euro Payments Area)

Czytaj  Wzrost znaczenia ochrony danych osobowych
Polecane wpisy
Wprowadzenie Windows Subsystem for Linux (WSL)
Wprowadzenie Windows Subsystem for Linux (WSL)

Windows Subsystem for Linux (WSL) to funkcja wprowadzona przez Microsoft, która umożliwia uruchamianie systemu operacyjnego Linux wewnątrz systemu Windows 10. Czytaj dalej

Nvidia – potentat układów graficznych
Nvidia po cichu ulepsza karty GeForce

Nvidia Corporation to amerykańska firma specjalizująca się w produkcji układów graficznych i procesorów do systemów wbudowanych. Firma została założona w Czytaj dalej