Informatyka

Skąd brać obrazki na strony internetowe?

Osoby zajmujące się tworzeniem stron internetowych lub opiekujące się nimi dobrze znają temat, wręcz siedzą w tym. Często zdarza się tak, że aby urozmaicić tekst szukamy kolorowych fotografii ludzi, krajobrazów, pomników czy na przykład zabytków. Nie jest to proste, no chyba że zajmujemy się również robieniem zdjęć i bierzemy wszystko na własną rękę. Jeśli tak nie jest, dobrze znać kilka adresów stron, które posiadają bazę obrazów czyli wiedzieć, w którym miejscu Internetu szukać, by znaleźć coś ciekawego i o dobrej jakości.

#1. MorgueFile.com

Anglojęzyczny serwis zawierający obszerną bibliotekę zdjęć. Największym plusem jest nieodpłatny dostęp i rejestracja, która nie jest wymagana. Jest podzielony na kilka podkategorii takich jak : Summer, Happy, Business Photos, Unhappy. Dodatkowo przydatna okaże się wyszukiwarka, która odnajdzie szukaną przez nas pozycję. MorgueFile.com umożliwia dodawanie zdjęć przez Użytkowników, tak więc każdy może podzielić się swoją kolekcją.

Adres: www.morguefile.com
Licencja: Bezpłatne, nie wymaga rejestracji.

#2. Depositphotos.com

Przy profesjonalnym podejściu do sprawy polecam ten serwis, gdzie znajdziemy grafikę legalną. Do tego zdjęcia są bardzo dobrej jakości zarówno jeżeli chodzi o rozmiar, jak i wykonanie. Serwis jest dostępny również w języku polskim, co ułatwia poruszanie się i znalezienie szukanej pozycji. Wyszukiwarka umożliwia znalezienie po wpisaniu słowa klucz bądź pełnej frazy. Obrazki są podzielone na kategorie : Abstrakcja, Święta, Abstrakcja, Architektura, Biznes, Edukacja itp. Zaletą serwisu jest możliwość zamieszczania autorskich fotografii i zarabiania na nich prawdziwych pieniędzy.

Adres: Depositphotos.com, Depositphotos Blog
Licencja: Płatne, wymaga rejestracji (np. przez Facebook).

#3. FreeFoto.com

Mnóstwo zdjęć – te dwa słowa moim zdaniem najlepiej określają ten serwis. Konkretniej to ponad 130 tys. zdjęć, 183 sekcje i 3640 kategorii. Jak podają właściciele jest to największa kolekcja darmowych fotografii w całym Internecie (przy czym należy podać link zwrotny). Strona jest prosta w nawigacji, raczej ciężko się na niej zgubić – możemy pobrać zdjęcie za darmo ale ze znakiem wodnym, bądź kupić bez. Osoby prywatne mogą używać tych zdjęć na przykład do szkolnych projektów itp.

Czytaj  Rozwój technologii w grach: grafika, dźwięk, animacje

Adres: www.freefoto.com
Licencja: Creative Commons, wymaga podania adresu email.

#4. WebShots.com

Według tego co podają autorzy tej strony, odwiedza ją miesięcznie średnio 7.2 mln. osób, a udostępnionych jest ponad 694 mln. zdjęć (jako ciekawostkę mogę podać liczbę zdjęć z sierpnia 2008, było to 520 mln, więc zdjęć przybywa w szybkim tempie). Największym plusem jest brak pobierania opłat za pobrane zdjęcia, a aby ukończyć rejestrację wystarczy kilka prostych kroków. Na głównej stronie znajdziemy tak zwany obrazek dnia. Dodatkowo, można dodawać krótkie filmy, czego nie znajdziemy na innych tego typu stronach.

Adres: www.webshots.com
Licencja: Bezpłatne, wymaga rejestracji.

#5. SXC.hu

Serwis z którego korzystam od kiedy pamiętam, bardzo rozbudowana biblioteka zdjęć a ich jakość jest bez zarzutu. Na tą chwilę dostępnych jest prawie 400 tysięcy obrazków, w tym 352 dodane tylko w dniu dzisiejszym. Przy każdym zdjęciu zamieszczona jest informacja jaki typ licencji obowiązuje, chociaż z tego co widać to większość korzysta z tego samego. SXC umożliwia pobieranie i wrzucanie zdjęć a także chat, czyli rozmowy między użytkownikami a właścicielami zdjęć, chociaż żeby podać gdzie dane zdjęcie się umieści. Jest tu również podział na kategorie ( Computers, Food, People, Places ) oraz wyszukiwarka, która przy wynikach prezentuje również odpowiednie obrazki premium (płatne) – natomiast są tak dobrej jakości, że nie jeden pewnie z nich skorzysta.

Adres: www.sxc.hu
Licencja: Bezpłatne, wymaga rejestracji.

#6. Wikipedia

Aby skorzystać z zamieszczonych tam obrazów nie trzeba nikogo pytać o zgodę, natomiast należy dowiedzieć się, na jakiej licencji jest udostępniony materiał. Większość zasobów objętych jest licencją Creative Commons. Aby dowiedzieć się na jakiej licencji udostępniony jest dany obraz wystarczy w niego kliknąć, następnie pod poglądem znajdziesz zapis dotyczący licencji.

Czytaj  Windows 12 kiedy premiera

Adres: www.wikipedia.pl

#7. Google

Zasoby Google Images to zdjęcia, które zostały znalezione przez wyszukiwarkę na różnych, przypadkowych stronach internetowych. Na stronach Google nie znajdziemy informacji na temat licencji, więc należy dowiedzieć się na własną rękę, jak można je wykorzystać i czy w ogóle.

Adres: www.google.pl

Polecane wpisy
Jak usunąć konto Facebook

Jeśli z jakiegoś powodu chcesz usunąć konto z portalu Facebook możesz to zrobić, korzystając z tego linku tego linku. Zobaczysz Czytaj dalej

Jak działa myszka komputerowa, co to jest myszka komputerowa, rodzaje myszek komputerowych

Myszka komputerowa jest jednym z najważniejszych urządzeń wejściowych, używanych do interakcji z komputerem. Pierwsza myszka została wynaleziona w 1963 roku Czytaj dalej