Na czym polega wykorzystanie skanera 3D?
Łatwy dostęp do zaawansowanych technologii, czy nowoczesne urządzenia dają obecnie ogrom możliwości, o których jeszcze kilkanaście lat temu można było wyłącznie pomyśleć w kontekście planów na przyszłość. Jednym ze szczególnie docenianych rozwiązań jest możliwość wykorzystania skanera 3D.
– „Zadaniem skanera 3D jest analizowanie wybranego przez użytkownika obiektu wraz z jego otoczeniem. Dzięki temu możliwe jest zebranie wszelkich niezbędnych informacji dotyczących jego kształtu czy wielkości. Na podstawie takich parametrów w dalszych etapach możliwe jest stworzenie cyfrowego modelu. Uzyskanie wirtualnego modelu dla wybranych branży jest niezwykle istotne. Pomaga między innymi w projektowaniu, sprawdzaniu jakości, czy w inżynierii odwrotnej” – podkreśla specjalista z EC TEST Systems Sp. z o.o..
Jakie jest główne zastosowanie skanerów 3D?
Technologiczne oraz przemysłowe użycie skanerów 3D jest praktycznie nieograniczone. Jedynym wymogiem jest dopasowanie właściwego urządzenia do zapotrzebowania firmy, która go stosuje. Ręczne skanery 3D umożliwiają dokładne odwzorowanie każdego elementu, niezależnie od jego kształtu, a nawet rozmiaru. Zastosowanie skanerów 3D obejmuje między innymi takie obszary jak:
- medycyna,
- kontrola jakości,
- inżynieria odwrotna,
- archeologia.
Wykorzystanie skanera 3D w medycynie umożliwia wykonanie dokładnego skanu człowieka, bez narażania go na niebezpieczeństwo. Urządzenie to nie wytwarza szkodliwego promieniowania magnetycznego. Uzyskany za pomocą innowacyjnych rozwiązań skan człowieka może posłużyć między innymi do wykonania protezy wybranej części ciała. Może być także sporym ułatwieniem podczas różnych zabiegów.
Skanowanie elementów w technologii 3D to również szerokie możliwości w zakresie kontroli jakości. Zeskanowanie poszczególnych części – wyrobów gotowych lub półproduktów – pozwala na dokładne porównanie ustawień sprzętu z tymi, jakie są wymagane. W przypadku zaobserwowania niedoskonałości, możliwe jest skorygowanie parametrów urządzeń, a tym samym poprawę jakości wytwarzanych części.
Skanery 3D stosuje się w inżynierii odwrotnej. Ta dziedzina wykorzystuje pozyskany za pomocą nowoczesnych technologii skan 3D do jego wnikliwej analizy. Sprawdzają się także między innymi podczas badań archeologicznych oraz w muzeach. Technologia pozwala na dokładne odwzorowanie konkretnego obiektu, bez narażania go na uszkodzenia. Powstałe w ten sposób modele umożliwiają stworzenie wirtualnych zbiorów, które mogą trafić do szerszego grona odbiorców na całym świecie.