Informatyka News

Program magazynowy – funkcje, korzyści i zastosowanie

Program magazynowy – funkcje, korzyści i zastosowanie

 

Po co przedsiębiorcy program magazynowy? Ułatwia on zorganizowanie wielu czynności operacyjnych związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa.

 

Z programów magazynowych korzystają przedsiębiorstwa działające w sektorze usług i handlu. Systemy informatyczne tego rodzaju umożliwiają ewidencję obrotu towarami oraz kontrolowanie płatności. Programy magazynowe ułatwiają wypełnianie obowiązków związanych z podatkiem VAT  poprzez tworzenie rejestrów VAT. Funkcjonalność programu magazynowego jest bardzo istotna. Niemniej równie ważne z perspektywy jego użytkownika jest prostota obsługi.

 

Programy magazynowe są przystosowane do potrzeb mikroprzedsiębiorstw, małych przedsiębiorstw oraz średnich przedsiębiorców. Mogą korzystać z nich także duże przedsiębiorstwa. Oprócz jednostanowiskowych wersji zaprojektowanych z myślą o przedsiębiorcach zatrudniających  kilku pracowników, albo działających samodzielnie na rynku produktów informatycznych są dostępne także wersje sieciowe. Mogą z nich korzystać pracownicy na wielu stanowiskach. Najbardziej zaawansowane sa programy konfigurowane do pracy w sieci rozległej. Programy magazynowe są dostosowywane do różnych systemów operacyjnych komputerów (np. Windows XP, Windows 10, Linux).

 

Podstawowe funkcje programów magazynowych

 

Programy magazynowe są przeznaczone do fakturowania i ewidencjonowania towarowego obrotu. Do podstawowych funkcji takich systemów informatycznych należą również prowadzenie kartotek magazynowych dla poszczególnych magazynów należących do spółki lub przedsiębiorstwa prowadzonego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

 

Korzystanie z programu magazynowego znacznie ułatwia prowadzenie działalności i jej kontrolowanie. Systemy informatyczne tego rodzaju umożliwiają wykonywanie przelewów bankowych, naliczanie odsetek za opóźnienie oraz kontrolowanie płatności odroczonych i sald – zarówno dłużników przedsiębiorstwa, jak i jego wierzycieli.

 

Programy magazynowe znacznie ułatwiają prowadzenie dokumentacji. A ich pomocą możliwe jest wystawianie dokumentów KP i KW oraz emisja dokumentów (paragonów, WZ, RW, PZ). Do ich podstawowych funkcji należy również zaliczyć:

  • automatyczne tworzenie rejestru kasowego
  • tworzenie rejestru sprzedaży i zakupów VAT
  • współpracowanie z drukarkami fiskalnymi
  • potwierdzenie przyjęcia i status napraw
Czytaj  Amazon – poradnik dla początkujących sprzedawców

Poza wyszczególnionymi wyżej funkcjami programy magazynowe pełnią także funkcję informacyjną. Dostarczają one przedsiębiorcy informacje na temat rentowności przedsiębiorstwa, osiąganym zysku, a nawet analizy obrotu towarowego.

 

Za pomocą dobrego programu magazynowego zrobisz inwentaryzację, łatwo znajdziesz potrzebne dane korzystając z opcji filtrowania, przygotujesz oferty i zamówienia, wydrukujesz różne rodzaje faktur w zależności od potrzeb i zakresu działalności przedsiębiorstwa.

 

Przed zakupem programu magazynowego warto pobrać i przetestować. Czasami można przetestować je zupełnie za darmo przez 3 miesiące (np.Program Magazynowy Alfa Em) – to wystarczająco długo, aby przekonać się, czy wybrany program spełnia oczekiwania przedsiębiorcy.

 

Korzyści ze stosowania programu magazynowego

 

Dobrze zaprojektowane programy magazynowe umożliwiają wydajne zarządzanie magazynem dostosowane do tempa pracy. Częściowo zautomatyzowane systemy informatyczne ograniczają ryzyko pomyłki, o którą bardzo łatwo. Wystarczy zainstalować program, uporządkować procedury, aby następnie zarządzać i kontrolować działania pracowników. Programy magazynowe sprzyjają rozwojowi przedsiębiorstwa. Dane są gromadzone i przechowywane w bezpiecznej bazie danych SQL.

 

Wykorzystywane w różnych branżach

 

Programy magazynowe są wykorzystywane nie tylko w branży handlowej, ale również w branży budowlanej. Umożliwiają prowadzenie magazynu sprzętu, konstrukcji i materiałów. Programy magazynowe produkcyjne ułatwiają prowadzenie magazynu surowców, półfabrykatów, gotowych produktów, opakowań, matyc i form. Z myślą o przedsiębiorstwach usługowych i handlowych powstały programy gospodarki magazynowej. Systemy informatyczne tego rodzaju są niezastąpione w branży logistyki. Umożliwiają ewidencjonowanie i rozliczanie poszczególnych ogniw łańcucha dostaw. Co ciekawe, z programów magazynowych korzystają także urzędy, archiwa i przedsiębiorstwa innych branż – większość firm kupuje materiały, towary i wyposażenie.

Polecane wpisy
Najlepsze zabiegi zdrowotne dla seniorów

Wraz z upływem lat organizm staje się słabszy oraz bardziej podatny na różne urazy i choroby. Jednak nawet seniorzy mogą Czytaj dalej

Jak wybrać tablet?

Tablet to mobilne urządzenie wielofunkcyjne, pozwalające nam na wykonywanie wielu czynności przy jednoczesnym zachowaniu niewielkiej wagi i dobrej wielkości wyświetlacza. Czytaj dalej

Nowy atak na Windows przez USB

Gdy połączone siły Ameryki i Izraela atakowały irańskie instalacje nuklearne, podstawową metodą infekcji wybranych komputerów był błąd typu 0day w Czytaj dalej

Gry internetowe multiplayer przyciągają miliony graczy

Świat gier dopiero co poznaje gry internetowe. Są z nami od dość krótkiego czasu, a mimo to zdobyły uznanie wśród Czytaj dalej

Szybsza praca programów i gier

Jeżeli zależy Ci na tym, aby konkretna aplikacja (program do obróbki grafiki czy też gra) działała szybciej ustaw dla niej Czytaj dalej

Jak zarabiać na lokatach? Jakie lokaty wybierać ?

Często można usłyszeć, że na lokatach się nie zarabia, że służą jedynie do ochrony pieniędzy przed inflacją - na przetrzymania Czytaj dalej

Ski Jumps – najlepsza gra sportowa o skokach narciarciarskich w przeglądarce

Ski Jump to popularna sportowa gra online, w której możesz wcielić się w życie skoczka narciarskiego. Stwórz własną postać i Czytaj dalej

Udostępnij wpis: