Derinkuyu to jedna z największych atrakcji turystycznych tureckiej Kapadocji. Chociaż to podziemne miasto zostało odkryte stosunkowo niedawno – zaledwie przed 60 laty, zdążyło zdobyć ogromną popularność i każdego roku przyciąga tysiące zwiedzających.
Podziemne miasto Derinkuyu znajduje się w Kapadocji. Co musisz wiedzieć na temat podziemnego miasta Derinkuyu
Położone w sercu tureckiej Kapadocji Derinkuyu to jedno z najbardziej niezwykłych dzieł ludzkiego geniuszu. To podziemne miasto, które przykuwa uwagę turystów z całego świata, kryje w sobie fascynującą historię, architekturę i funkcjonalność. Budowla, która zapewniała schronienie nawet dla 20 tysięcy ludzi, stanowi prawdziwe arcydzieło inżynieryjne i strategiczne.
Historia Derinkuyu jako atrakcji turystycznej zaczęła się w 1963 roku, kiedy to jednego z mieszkańców regionu zaskoczyło odkrycie podziemnych labiryntów podczas remontu przydomowej piwnicy. To przypadkowe odkrycie rzucało światło na nieznane dotąd tajemnice, ukryte głęboko pod powierzchnią ziemi. Derinkuyu, chociaż dziś jest jednym z najważniejszych punktów w turystycznym szlaku Kapadocji, przez wiele dekad pozostawało więc zapomniane.
Derinkuyu – czego możesz spodziewać się w podziemnym mieście Derinkuyu?
Podziemne miasto Derinkuyu to prawdziwy majstersztyk inżynierii, który nawet z dzisiejszej perspektywy robi ogromne wrażenie. Jego budowę rozpoczęto już w czasach starożytnych, około VIII wieku p.n.e. Budowniczymi najprawdopodobniej byli Frygijczycy, chociaż opinie badaczy nie są w tej kwestii do końca zgodne. Kompleks składa się z kilku poziomów schodzących aż do 85 metrów pod powierzchnię ziemi.
Wnętrze Derinkuyu to labirynt korytarzy i pomieszczeń, które zadziwiają różnorodnością ich przeznaczenia. Stajnie dla zwierząt, wytwórnie wina, magazyny, kaplice, refektarze, szkoła, a nawet znajdujący się na najniższym poziomie kościół rozplanowany w kształcie krzyża… Wszystko to czekało na mieszkańców pod ziemią, gotowe do użycia w przypadku zagrożenia.
Podziemne miasto Derinkuyu – jedno z najciekawszych podziemnych miast. Czemu warto je odwiedzić?
Derinkuyu imponuje nie tylko architekturą, ale też absolutnym przystosowaniem do długotrwałego pobytu mieszkańców. System wentylacyjny, mierzący aż 55 metrów, służył do dostarczania zarówno powietrza, jak i wody, co miało kluczowe znaczenie w przypadku oblężenia.
Miasto było otoczone systemem zabezpieczeń, a jedynym wejściem było kamienne drzwi, które w razie potrzeby można było zamknąć, zabezpieczając mieszkańców przed potencjalnymi zagrożeniami. Dodatkowe zabezpieczenia na każdym piętrze czyniły Derinkuyu twierdzą zdolną do obrony przed wrogami nawet w najtrudniejszych warunkach.
Podziemne miasto – pomieszczenia mieszkalne wykute w miękkiej skale wulkanicznej
Dużą część kompleksu stanowią pomieszczenia mieszkalne, do których prowadzi rozbudowany system podziemnych ulic. W Derinkuyu znajdziemy jednak nie tylko pomieszczenia mieszkalne. Pierwsi chrześcijanie i inni lokatorzy tego kompleksu wykonali w nim również magazyny żywności i pomieszczenia służące dla celów kultowych. Wszystko to razem daje niezwykłą mieszankę i sprawia, że zwiedzanie Derinkuyu staje niezapomnianym doświadczeniem – bez względu na to, jak nietypowe atrakcje macie już w swoim turystycznym „portfolio”.
Pozostałe podziemne miasta. Gdzie możesz zapoznać się z innymi podziemnymi miastami?
Oprócz Derinkuyu, świat obfituje w inne fascynujące podziemne atrakcje turystyczne, które odkrywają przed odwiedzającymi tajemnice historii i inżynierii ludzkiej. Również w Kapadocji, nieopodal Derinkuyu, znajduje się kolejne imponujące podziemne miasto – Kaymaklı. To kompleks składający się z kilku poziomów, równie intrygujący jak Derinkuyu, z licznymi pomieszczeniami przeznaczonymi do różnych celów, od kaplic po stajnie. Poza Turcją podobne miejsca znajdziecie np. w Kambodży (Świątynia Ta Prohm), Japoni (Tunel Okamura w Osace), Francji (paryskie katakumby) czy w Polsce (kopalnie w Wieliczce, Bochni czy Chełmie).