Zmiany w nowej ustawie o cudzoziemcach
Inne

Zmiany w nowej ustawie o cudzoziemcach

W zakresie regulacji przypisów dotyczących przebywania obcokrajowców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej kluczowym czynnikiem jest ustawa o cudzoziemcach. Jest to szczególnie doniosłe zagadnienie z uwagi na bardzo dynamiczną i szybko się zmieniającą sytuację migracyjną, a więc wzrost liczby cudzoziemców, którzy przybywają do Polski. Z punktu widzenia prawa, aktualizacja opisywanej ustawy była niezbędna. Dzięki nowym przepisom usprawnione mają być procesy administracyjne, a prawo ma być lepiej dostosowane do standardów Unii Europejskiej.

Wprowadzone zmiany zostaną odczute przez wszystkich przybywających do Polski i potrzebujących zezwoleń na pobyt czasowy, pracy lub ochrony międzynarodowej.

Zmiany w nowej ustawie o cudzoziemcach
Zmiany w nowej ustawie o cudzoziemcach

Prostsze procedury legalizacji pobytu cudzoziemców

Doniosłą kwestią związaną z tą ustawą, na którą należy zwrócić uwagę, jest wydłużenie z 2 do 3 lat okresu dotyczącego wydawania zezwoleń na pobyt czasowy. Istotne jest to, że cudzoziemiec wniosek o takie zezwolenie może złożyć w trakcie pobytu w czasie najbardziej dla siebie dogodnym. Zauważmy, że aktualnie jeśli ktoś stara się przedłużyć swój pobyt w Polsce, musi taki wniosek złożyć w czasie przynajmniej 45 dni przed utratą ważności wizy. Okres ten dotyczy także aktualnego zezwolenia na pobyt.

Istotną zmianą w ustawie o cudzoziemcach są same procedury związane z udzieleniem cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy. Zgodnie z nowymi przepisami proces będzie bardziej przystępny i efektywny, co jest kluczowe w sytuacji wzrastającego napływu obcokrajowców do naszego kraju. Uproszczenia te odnoszą się także do wydania cudzoziemcowi wizy krajowej. Dzięki temu proces rozpatrywania wniosków będzie przyspieszony.

Składanie wniosków zgodnie z nowelizacją dzięki lepszej organizacji, ma odciążyć administrację. Chodzi zarówno o osoby wjeżdżające na teren polski, jak również te już przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ma to także kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o proces przyznawania pobytu czasowego, ale też zatrudnienia, co jest istotne dla tych przybyszów, którzy chcą pracować w Polsce.

Czytaj  Organizacja imprez integracyjnych

Pobyt czasowy i ochrona cudzoziemców – nowe zasady 

Kolejną ważną kwestią jest sam status uchodźcy, ale także ochrona uzupełniająca. Tu także będą kluczowe zmiany w udzielaniu cudzoziemcom ochrony międzynarodowej. Zgodnie z nowelizacją, procedury będą bardziej przejrzyste, jeżeli ktoś będzie chciał ubiegać się o azyl w Polsce. Regulacja ta dotyczy także procesu wydawania pobytu rezydenta długoterminowego UE.

Kolejna zmiana to mechanizmy, które będą umożliwiały łatwiejszy dostęp dla cudzoziemców do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. To kwestia niezwykle paląca i konieczna czym prędzej do wdrożenia dla osób, które wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jeśli chodzi o te zmiany, to są one bardzo ściśle związane z przepisami, które obowiązują na terenie Unii Europejskiej. Dodatkowym celem jest tu zagwarantowanie spójności przepisów polskich z europejskimi normami w zakresie ochrony praw człowieka.

Przepisy dostosowywane do standardów unijnych 

Kwestią priorytetową dla nowelizacji było także dorównanie standardom unijnym. Dzięki tym zmianom polskie przepisy, a więc nowa ustawa o cudzoziemcach będzie dostosowana do regulacji, które są normą w Unii Europejskiej. Zapisane w ustawie zmiany to przede wszystkim właśnie gwarancja skuteczniejszego funkcjonowania rynku pracy, jeżeli chodzi o legalizację zatrudnienia cudzoziemców, ale także, jak wspomnieliśmy, wydawanie zezwoleń na pobyt czasowy. Jako członek Unii Europejskiej, Polska jest zobowiązana do tego, aby przestrzegać regulacji wspólnotowych. Innymi słowy, chodzi także o dostosowanie się do wspólnotowego kodeksu wizowego.

Nowa ustawa reakcją na rosnącą emigrację

Należy wyraźnie zaznaczyć, że bardzo duży problem społeczny, jakim jest rosnąca emigracja wywołująca spore kontrowersje w polskim społeczeństwie, jest jakby nie patrzeć, związany z sytuacją ekonomiczną w Polsce i zapotrzebowaniem na pracowników. Szybsze i bardziej bezproblemowe uzyskanie zgody na pobyt czasowy, a także podjęcie zatrudnienia na terenie Polski może pomóc polskiej gospodarce. Nowe przepisy szybciej asymilujące wykwalifikowaną siłę roboczą, to remedium na problemy kadrowe coraz większej ilości firm funkcjonujących w wielu sektorach i branżach naszej rodzimej gospodarki. Nie bez znaczenia właśnie jest to, że nowe przepisy zgodnie z nowelizacją, obejmą także obywateli państw trzecich przebywających legalnie w Polsce. Dostęp do rynku pracy takie osoby będą mieć teraz o wiele szerszy.

Czytaj  Ile kosztuje wymiana zamka?

Nowa ustawa o cudzoziemcach – lepsze przepisy w praktyce 

Obowiązek zrozumienia przepisów nowej ustawy o cudzoziemcach spoczywa zarówno na tych ostatnich, jak również np. na polskich pracodawcach. Z punktu widzenia pracodawców niezwykle ważna jest świadomość tego, jakie konkretnie dokumenty są wymagane w przypadku udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy i jeśli chodzi o zatrudnienie. Kluczowe tu jest dla obydwu stron przestrzeganie wszystkich formalności.

To, na co muszą zwrócić szczególną uwagę pracodawcy, to warunki wjazdu, a także wszystkie inne warunki określone w zaktualizowanej ustawie. Należy także pamiętać o zagwarantowaniu zgodności, jeżeli chodzi o przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Niezbędne jest właściwe pouczenie cudzoziemca, ale również podanie adresu poczty elektronicznej. W ten sposób komunikacja z urzędami jest bardziej sprawna.

Należy też wspomnieć, że nowa ustawa o cudzoziemcach nakłada na nich obowiązek znajomości języka polskiego na poziomie przynajmniej A2, co będzie trzeba potwierdzić odpowiednim świadectwem lub certyfikatem językowym.

Udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia pozwala na pobyt rezydenta długoterminowego ue. Mówi o tym wszystkim kodeks postępowania administracyjnego. Udzielenie zezwolenia nie jest takie łatwe, ale wiele osób się o to stara i się im udaje, choćby w celu wykonywania pracy. Jeśli cudzoziemiec wyrazi pisemną zgodę może myśleć też o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych przez państwo.

Polecane wpisy
Jaki wybrać zegarek GPS dla dziecka?

Jaki wybrać zegarek GPS dla dziecka? Dzieci w wieku 3 lat wzwyż, wykazują pierwsze zainteresowanie zegarkami. To właśnie wtedy kierują Czytaj dalej

Kalkulator stali – kiedy nam jest potrzebny?
Kalkulator stali - kiedy nam jest potrzebny?

Tworząc wyroby ze stali musimy znać wiele parametrów potrzebnych do wytworzenia odpowiednich tworów. Bardzo ważna jest końcowa waga produktu, na Czytaj dalej