Informatyka Windows 11

Windows 11 – wymagania

Windows 11 to kolejna ewolucja w środowisku Microsoftu. Po części to również rewolucja głównie pod względem wymagań sprzętowych. Te wymagania bynajmniej nie oznaczają, że kilkuletnie komputery nie poradzą sobie z zapewnieniem optymalnego doświadczenia. Windows 11 Microsoft stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo, a to według firmy zapewniają tylko urządzenia posiadające konkretne podzespoły.

Dziesiątka już w dniu swojej premiery w 2015 roku pokazała użytkownikom, że działa bardzo płynnie nawet na starszych maszynach i każda kolejna wiosenna oraz jesienna aktualizacja kontynuowała tę tendencję.

Wielu użytkowników, którzy do tej pory korzystali z Windows 10, chcąc przenieść się na Windows 11, w pierwszej kolejności będzie musiało kupić komputer, spełniający określone wymagania. Jakie?

Minimalne wymagania Windows 11

Oczywiście podstawowe wymagania sprzętowe Windows 11 są różne od tych, które były potrzebne do uruchomienia Windows 10. W końcu od wydania Dziesiątki mija już 6 lat, a to oznacza przynajmniej kilka generacji procesorów Intel Core i pojawienie się na rynku procesorów AMD Ryzen.

  • Procesor: 1 GHz lub szybszy, 2 rdzenie lub więcej, 64-bitowy procesor lub System on a Chip SoC z listy wspieranych modeli
  • RAM: 4 GB RAM (tylko 64-bit)
  • Pojemność dysku: 64 GB
  • Karta graficzna: Zgodna z DirectX 12, WDDM 2.x
  • Rozdzielczość ekranu: Minimum HD (720p), ekran powyżej 9”, 8 bitów na kanał koloru
  • Firmware systemu: Wsparcie dla UEFI i Secure Boot
  • Moduł TPM: Trusted Platform Module 2.0
  • Dostęp do internetu: Połączenie z Internetem oraz konto Microsoft są potrzebne do konfiguracji Windows 11 Home.

64-bitowy procesor, 4 GB pamięci RAM, matryca 720p i karta graficzna (nawet zintegrowana) zgodna z DirectX 12 to w 2021 wymagania spełniane nawet przez najtańsze urządzenia na rynku. Jednak najważniejsza informacja jest taka, że Windows 11 pracuje z procesorami Intel Core 8. generacji oraz AMD Ryzen 2000 Series i nowszymi. Dlaczego?

Czytaj  Standardy formatów plików PDF, JPEG, MP3, DOCX, XLS, PPT, TIFF, GIF, PNG, WAV, OGG, FLAC

Chodzi o moduł TPM w wersji 2.0, dostępny dopiero w tych jednostkach. Trusted Platform Module 2.0 to właśnie ten element, który w przypadku Windows 11 Microsoft uznał za kluczowy pod względem bezpieczeństwa. Dlatego TPM 2.0 jest tak ważny? O tym za chwilę.

Microsoft musiał zdecydować się na kilka wyjątków. Dotyczą one procesorów o charakterze bardziej serwerowym lub takich, które od lat klasyfikowane są w segmencie high-end, są bardzo drogie i zainstalowane w komputerach wykonujących naprawdę skomplikowane operacje. W odnośnikach dostępne są pełne listy procesorów AMD, Intel oraz Qualcomm.

Trusted Platform Module 2.0

Moduł TPM jest układem zintegrowanym z płytą główną komputera lub zaimplementowany bezpośrednio w procesorze. Trusted Platform Module jest pierwszą barierą ochronną komputera. Z początku był dostępny częściej w rozwiązaniach biznesowych, ale teraz dostępny jest praktycznie w każdym procesorze lub płycie głównej.

Zadaniem układu TPM jest przechowywanie klucza szyfrującego w swojej pamięci zamiast na dysku twardym komputera, zapewniającego dodatkową ochronę haseł lub certyfikatów, wykorzystywanych do logowania się do systemu. Działanie modułu jest proste. W trakcie rozruchu komputera przeprowadzana jest weryfikacja zgodności klucza przechowywanego w TPM z dyskiem, który jest zaszyfrowany. Jeżeli weryfikacja nie przejdzie poprawnie np. na skutek wymiany dysku i niepowiązania go z modułem TPM, dostęp do danych nie zostanie udzielony.

W przypadku Windows 11 Trusted Platform Module jest ściśle powiązany z ochroną dostępu przez funkcje BitLocker i logowanie do systemu za pośrednictwem Microsoft Account oraz Windows Hello. Microsoft chce, aby Windows 11 był najbezpieczniejszym systemem w historii i nie powinno to nikogo zaskakiwać. Żyjemy w dobie stałego dostępu do sieci, wymiany danych za pośrednictwem usług internetowych, sieciowej komunikacji oraz coraz nowszych i sprytniejszych metod hakerów na uzyskanie dostępu do tych danych. Traktowanie bezpieczeństwa jako kwestii nadrzędnej zaczęło się od Dziesiątki, bo to Windows 10 był pierwszym systemem kojarzonym jako platforma Internet of Things, czyli pozwalającej na synchronizację praktycznie wszystkich informacji zapisanych w systemie, co faktycznie jest niezwykle wygodne, ale może być też niebezpieczne.

Czytaj  Jak założyć własny sklep internetowy?

Windows Update sam poinformuje nas o możliwości aktualizacji systemu do Windows 11. Chociaż premiera nowego Windowsa zaplanowana jest na 5 października, należy pamiętać, że Microsoft preferuje dostarczanie aktualizacji falami. Oznacza to, że część użytkowników otrzyma powiadomienie o dostępności Windows 11 już w dniu premiery, kolejna część za tydzień, a jeszcze kolejna być może za 2 tygodnie. Brak informacji o dostępności Windows 11 już 5 października nie będzie oznaczał, że komputer nie nadaje się instalacji nowego systemu.

Możliwość zainstalowania Windows 11 można sprawdzić wcześniej. Wystarczy skorzystać z narzędzia Sprawdzanie kondycji komputera dostępnego na stronie Windows Insider Preview PC Health Check Application. Jedyny warunek to powiązanie konta Microsoft z programem Windows Insider.

Tak. Microsoft nie ma zamierza blokować instalacji Windows 11 na komputerach niespełniających podstawowych wymagań, ale jasno informuje, że będzie się to wiązało z pewnymi niedogodnościami. Firma podaje, że taka instalacja znacznie zwiększa ryzyko występowania błędów typu BSOD o ponad 50%. O 17% wzrasta ryzyko problemów z działaniem aplikacji firm trzecich oraz o ponad 40% w przypadku aplikacji Microsoftu (np. Poczta, Kalendarz, pakiet Office). Niewyjaśniona jest jeszcze kwestia aktualizacji, które mogą być w ogóle niedostarczane na takie urządzenia lub w bardzo ograniczonym zakresie.

Wciąż jednak możliwa jest instalacja Windows 11 za pośrednictwem Media Creation Tool, jak tylko zostaną opublikowane oficjalne obrazy ISO z nowym systemem.

Polecane wpisy
Elementy potrzebne do budowy sieci komputerowej w firmie

Budowa sieci komputerowej w firmie to poważna decyzja. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników i dopasować oferowane na rynku rozwiązania Czytaj dalej