10 najciekawszych informacji na temat GSM
GSM

Standardy GSM

GSM (Global System for Mobile Communications) to standard komunikacji radiowej stosowany w sieciach telefonii komórkowej na całym świecie. Oto kilka standardów GSM:

  1. GSM 900 – to podstawowy standard GSM, który działa w paśmie 900 MHz. Standard ten oferuje niskie koszty transmisji i obsługuje głos, SMS i transmisję danych. W większości krajów ten standard jest już przestarzały i zastąpiony przez nowsze technologie.
  2. GSM 1800 – jest to standard działający w paśmie 1800 MHz, który umożliwia przesyłanie większej ilości danych z większą prędkością w porównaniu do standardu GSM 900. Standard ten jest obecnie również przestarzały i zastąpiony przez nowsze technologie.
  3. GSM 1900 – to standard działający w paśmie 1900 MHz, który jest stosowany głównie w Ameryce Północnej. Oferuje wysoką jakość połączeń i umożliwia przesyłanie danych.
  4. GPRS (General Packet Radio Service) – to standard pozwalający na przesyłanie danych w sieciach GSM. GPRS umożliwia przesyłanie danych z prędkością od 56 do 114 kbps, co jest znacznie szybsze niż w standardowym GSM. GPRS wykorzystuje pakietowy system transmisji danych, co oznacza, że dane są dzielone na małe pakiety, co zwiększa efektywność transmisji.
  5. EDGE (Enhanced Data rates for GSM Evolution) – to standard pozwalający na przesyłanie danych z prędkością do 384 kbps. EDGE wykorzystuje technologię modulacji fazowej, dzięki czemu można osiągnąć wyższą przepustowość danych niż w standardowym GSM.
  6. UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) – to standard pozwalający na przesyłanie danych z prędkością do 384 kbps, a nawet do 2 Mbps w niektórych przypadkach. UMTS oferuje szybszą transmisję danych i lepszą jakość połączeń głosowych niż standard GSM.
  7. LTE (Long-Term Evolution) – to standard pozwalający na przesyłanie danych z prędkością nawet do 100 Mbps. LTE oferuje jeszcze szybszą transmisję danych niż UMTS i umożliwia streaming wideo i muzyki bez buforowania.
  8. 5G – to najnowszy standard w sieciach telefonii komórkowej, który umożliwia przesyłanie danych z prędkością do kilku gigabitów na sekundę. 5G oferuje jeszcze szybszą transmisję danych niż LTE i umożliwia transmisję wideo w jakości 4K oraz korzystanie z technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości (VR).
Czytaj  5 sposobów aby Twój Android był bezpieczny
Polecane wpisy
Darmowe gry na telefon do pobrania za darmo bez logowania
Darmowe gry na telefon do pobrania za darmo bez logowania

Darmowe gry na telefon do pobrania bez logowania to kategoria aplikacji mobilnych, która cieszy się dużym uznaniem wśród użytkowników smartfonów. Czytaj dalej

Ewolucja sieci GSM do technologii 4G LTE i 5G
Ewolucja sieci GSM do technologii 4G LTE i 5G

Ewolucja sieci GSM (Global System for Mobile Communications) do technologii 4G LTE (Long-Term Evolution) i 5G (Fifth Generation) przyniosła znaczący Czytaj dalej