10 najciekawszych informacji na temat GSM
GSM

Standardy GSM

GSM (Global System for Mobile Communications) to standard komunikacji radiowej stosowany w sieciach telefonii komórkowej na całym świecie. Oto kilka standardów GSM:

  1. GSM 900 – to podstawowy standard GSM, który działa w paśmie 900 MHz. Standard ten oferuje niskie koszty transmisji i obsługuje głos, SMS i transmisję danych. W większości krajów ten standard jest już przestarzały i zastąpiony przez nowsze technologie.
  2. GSM 1800 – jest to standard działający w paśmie 1800 MHz, który umożliwia przesyłanie większej ilości danych z większą prędkością w porównaniu do standardu GSM 900. Standard ten jest obecnie również przestarzały i zastąpiony przez nowsze technologie.
  3. GSM 1900 – to standard działający w paśmie 1900 MHz, który jest stosowany głównie w Ameryce Północnej. Oferuje wysoką jakość połączeń i umożliwia przesyłanie danych.
  4. GPRS (General Packet Radio Service) – to standard pozwalający na przesyłanie danych w sieciach GSM. GPRS umożliwia przesyłanie danych z prędkością od 56 do 114 kbps, co jest znacznie szybsze niż w standardowym GSM. GPRS wykorzystuje pakietowy system transmisji danych, co oznacza, że dane są dzielone na małe pakiety, co zwiększa efektywność transmisji.
  5. EDGE (Enhanced Data rates for GSM Evolution) – to standard pozwalający na przesyłanie danych z prędkością do 384 kbps. EDGE wykorzystuje technologię modulacji fazowej, dzięki czemu można osiągnąć wyższą przepustowość danych niż w standardowym GSM.
  6. UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) – to standard pozwalający na przesyłanie danych z prędkością do 384 kbps, a nawet do 2 Mbps w niektórych przypadkach. UMTS oferuje szybszą transmisję danych i lepszą jakość połączeń głosowych niż standard GSM.
  7. LTE (Long-Term Evolution) – to standard pozwalający na przesyłanie danych z prędkością nawet do 100 Mbps. LTE oferuje jeszcze szybszą transmisję danych niż UMTS i umożliwia streaming wideo i muzyki bez buforowania.
  8. 5G – to najnowszy standard w sieciach telefonii komórkowej, który umożliwia przesyłanie danych z prędkością do kilku gigabitów na sekundę. 5G oferuje jeszcze szybszą transmisję danych niż LTE i umożliwia transmisję wideo w jakości 4K oraz korzystanie z technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości (VR).
Czytaj  Jak sprawdzić hasło do Wi-Fi w telefonie?
image_pdfimage_print
Polecane wpisy
Systemy operacyjne dla smartfonów, Android, IOS, Windows Phone, BlackBerry OS, KaiOS, Tizen

Systemy operacyjne dla smartfonów różnią się między sobą funkcjonalnością, interfejsem użytkownika oraz sposobem integracji z usługami i aplikacjami. Poniżej przedstawiam Czytaj dalej

Akcesoria GSM idealne na prezent

Obecnie prawie każda osoba korzysta ze smartfona. Z technologią coraz częściej zaznajamiają się także seniorzy, którzy wcześniej nie używali nowoczesnych Czytaj dalej

Pamięć podręczna – Kluczowa dla Wydajności Twojego Telefonu Komórkowego
Pamięć podręczna - Kluczowa dla Wydajności Twojego Telefonu Komórkowego

Pamięć podręczna to jeden z kluczowych elementów wpływających na wydajność telefonów komórkowych. Chociaż wielu użytkowników słyszało o pamięci podręcznej, nie Czytaj dalej

5 sposobów aby Twój Android był bezpieczny

W dzisiejszych czasach, kiedy większość rynku telefonów komórkowych przejmują smartfony, warto pomyśleć o bezpieczeństwie. Traktuj swój smartfon z Androidem jak Czytaj dalej

Bezpieczeństwo sieci GSM
Bezpieczeństwo sieci GSM

Bezpieczeństwo sieci GSM (Global System for Mobile Communications) jest niezwykle istotne ze względu na rosnące zagrożenia związane z cyberprzestępczością i Czytaj dalej

Światłowody, standardy, parametry, historia oraz zastosowanie

Światłowody to specjalne przewody, które umożliwiają przesyłanie informacji w postaci światła. Historia światłowodów sięga już początków XX wieku, jednakże pierwsze Czytaj dalej

Udostępnij wpis: