Snus to wyrób tytoniowy pochodzący ze Szwecji. Obecnie pod tym terminem znajdują się dwa rodzaje wyrobów – z tytoniem i bez tytoniu. Podstawowa różnica między snusem z tytoniem a snusem bez tytoniu polega na głównym składniku. Co zatem warto o nich wiedzieć?
Czym jest snus z tytoniem?
Tradycyjny snus zawiera tytoń. Tytoń jest przetwarzany, mielony i mieszany z solą i wodą. Następnie jest pasteryzowany, aby uzyskać wilgotny, bezdymny produkt przeznaczony do stosowania w jamie ustnej.
Taki snus zawierający tytoń dostarcza nikotyny, która wchłania się przez błony śluzowe jamy ustnej. Tradycyjny snus ma smak tytoniu, który nie odpowiada każdemu. Dostępne są także odmiany smakowe, które mogą zawierać dodatkowe środki aromatyzujące, takie jak mięta, cytrusy lub inne dodatki poprawiające smak.
Czym jest snus bez tytoniu?
Z kolei snus bez tytoniu wytwarzany jest z nikotyny oraz z włókien roślinnych, często z celulozy lub innych materiałów, jako substytut tytoniu. Nikotyna jest zwykle ekstrahowana i dodawana do produktu, dzięki czemu użytkownicy mogą doświadczyć jej działania bez używania tytoniu.
Taki snus jest również dostępny w różnych smakach, od miętowych i owocowych po bardziej tradycyjne smaki tytoniowe.
Takie używki często bywają określane jako woreczki nikotynowe, saszetki nikotynowe albo torebki nikotynowe, ponieważ zawierają one w składzie czystą nikotynę zamiast tytoniu. Oznacza to, że mają one również dodatkowe zalety, na przykład nie powodują one zabrudzenia zębów osadem.
Jak stosować snus?
Obydwa rodzaje snusu są przeznaczone do umieszczania w ustach. Należy zastosować je pomiędzy górną wargą a dziąsłem, co pozwala na wchłonięcie nikotyny przez błonę śluzową jamy ustnej.
Najczęściej snus umieszcza się w jamie ustnej na około 30 minut. W tym czasie można odczuć delikatne mrowienie w miejscu, w którym jest on używany. Oznacza to, że dochodzi w nim do wchłaniania nikotyny przez śluzówkę.
Snus – o czym muszą pamiętać jego użytkownicy
Chociaż snus jest ogólnie uważany za mniej szkodliwą alternatywę dla palenia, należy pamiętać, że skutki zdrowotne długotrwałego używania są nadal przedmiotem badań.
Osoby rozważające zażywanie snusu, z tytoniem lub bez, powinny zatem zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń dla zdrowia związanych ze stosowaniem nikotyny.
Podsumowując, snus jest dostępny w dwóch głównych wariantach, jako tytoniowy oraz beztytoniowy. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się ta druga opcja, jako dyskretna używka, która nie powoduje zabrudzeni zębów, a także dostępna w różnych przyjemnych smakach i aromatach.