Baza wiedzy Informatyka News

Sieci komputerowe, Protokoły warstwy aplikacji, Metoda POST

Kolejny typ wiadomości to wiadomość POST, która służy do przesyłania danych na serwer. Kiedy storna internetowa zawiera np. formularz wysyłający dane na serwer, np. formularz rejestracji, to dane które w nim umieścimy wysyłane są właśnie za pomocą wiadomości POST.

Protokół HTTP mimo, że bardzo popularny, chyba najczęściej stosowany ze wszystkich protokołów warstwy aplikacji, nie jest bezpieczny. Metoda POST przesyła dane do serwera jawnym tekstem. Kiedy uda się przechwycić transmisję pomiędzy klientem, a serwerem, można odczytać informacje jakie chcemy przesłać na serwer.

Jest to bardzo niebezpieczne, dlatego obecnie większość stron WWW, na których istnieje możliwość przesłania na serwer jakieś informacji, czyli np. na tych stronach gdzie konieczne jest logowanie, stosowany jest już protokół HTTPS szyfrujący komunikację pomiędzy klientem a serwerem, działa on na porcie 443.

Pozostałe typy wiadomości, które mogą być wysyłane przez klienta do serwera WWW to:

Żądanie Opis
Delete Żądanie usunięcia zasobu z serwera
Head Żądanie zasobu od serwera w formie nagłówka
Link Żądanie ustanowienia relacji między istniejącymi zasobami
Options Żądanie od serwera identyfikacji obsługiwanych metod
Put Żądanie odebrania przez serwer od klienta pliku
Trace Żądanie zwrócenia przez serwer nagłówków wiadomości wysłanej od klienta
Polecane wpisy
Gdzie można przetestować Windows 12?
Gdzie można przetestować Windows 12?

Gdzie można przetestować Windows 12? Windows 12, najnowsza wersja popularnego systemu operacyjnego Microsoftu, wzbudza ogromne zainteresowanie zarówno wśród entuzjastów technologii, Czytaj dalej

Jak zabezpieczyć system Windows
Jak zabezpieczyć system Windows

W dzisiejszych czasach ochrona systemu operacyjnego Windows jest niezwykle istotna, ponieważ nasze urządzenia są stale narażone na ataki ze strony Czytaj dalej

Marek "Netbe" Lampart Inżynier informatyki Marek Lampart to doświadczony inżynier informatyki z ponad 25-letnim stażem w zawodzie. Specjalizuje się w systemach Windows i Linux, bezpieczeństwie IT, cyberbezpieczeństwie, administracji serwerami oraz diagnostyce i optymalizacji systemów. Na netbe.pl publikuje praktyczne poradniki, analizy i instrukcje krok po kroku, pomagając administratorom, specjalistom IT oraz zaawansowanym użytkownikom rozwiązywać realne problemy techniczne.