Baza wiedzy Informatyka

Protokół HTTP

Kiedy uruchamiamy przeglądarkę internetową lub komunikator czy też program do wymiany plików, aplikacje te tworzą interfejs komunikacyjny pomiędzy siecią komputerową a użytkownikiem. Oczywiście sama aplikacja, sam program komputerowy nie wystarczą do sprawnej komunikacji, bo do tego potrzebne są jeszcze wspomniane protokoły komunikacyjne, ale te są w tych programach zaimplementowane. Przykładowy protokół warstwy aplikacji, chyba jeden z najpopularniejszych czyli HTTP jest zaimplementowany w przeglądarce internetowej, podobnie jest ze wszystkimi komunikatorami oraz innymi programami wykorzystującymi komunikację sieciową, również one zaimplementowane mają odpowiednie protokoły.

Kiedy wpiszemy w przeglądarce adres strony internetowej, tak zwany adres URL (z ang. Uniform Resource Locator) to po wciśnięciu klawisza Enter, nasza przeglądarka nawiązuje połączenie z serwerem, na który dana strona jest przechowywana i żąda od niego określonego zasobu – najczęściej pliku zawierającego treść strony. Jeśli serwer posiada żądany zasób, przesyła jego zawartość do przeglądarki, ta interpretuje kod HTML, w którym strona została napisana i wyświetla użytkownikowi jej zawartość. Widać to na zmieszczonej poniżej grafice.

 

Oczywiście tak to wygląd w telegraficznym skrócie. W rzeczywistości proces ten jest nieco bardziej złożony. Weźmy sobie przykładowy adres internetowy:

http://www.alamakota.pl/tomijerry.html

Po jego wpisaniu i zatwierdzeniu, najpierw przeglądarka sprawdza rodzaj protokołu, następnie nazwę domeny internetowej, a na końcu dopiero brana jest pod uwagę nazwa konkretnego pliku. Później nasza przeglądarka odwołuje się do serwera DNS, w celu zamiany nazwy mnemonicznej, czyli alamakota.pl na adres IP serwera, na którym ta strona jest przechowywana.

Znając już ten adres przeglądarka wysyła żądanie do serwera o udostępnienie pliku tomijerry.html znajdującego się w domenie alamakota.pl. Jeśli serwer dany zasób posiada w odpowiedzi przesyła stosowny komunikat wraz z zawartością żądanego pliku. Zawartość tego pliku, czyli kod HTML jest przez przeglądarkę interpretowany i wyświetlany jako strona WWW.

Czytaj  Jak wyłączyć zaporę Windows 11

Protokół HTTP standardowo działa na porcie 80 i definiuje kilka podstawowych rodzajów wiadomości czyli żądań, za pomocą których klient komunikuje się z serwerem WWW, do najważniejszych z nich należą żądania: GET oraz POST.

Polecane wpisy
Jak wybrać monitor do komputera?
Jak wybrać monitor do komputera?

Jak wybrać monitor do komputera? Monitor to jeden z najważniejszych komponentów komputera, który odpowiada za wyświetlanie obrazu. Odpowiednio dobrany monitor Czytaj dalej

Jak zainstalować Windows
Jak zainstalować Windows

Windows to najpopularniejszy system operacyjny na świecie. Jest używany przez miliony użytkowników na całym świecie, w tym w domach, szkołach Czytaj dalej