Landing page, określana w języku polskim jako strona docelowa, to specjalnie przygotowania strona internetowa, której zadaniem jest przekonanie internauty, który na nią trafił do podjęcia konkretnego działania, np. zakupu produktu, zapisania się do newslettera, wypełnienie formularza czy wzięcia udziału w konkursie.
W odróżnieniu od typowej strony internetowej, która jest kierowana do szerokiego grona odbiorców (klientów, inwestorów, mediów, itp.), strona docelowa zorientowana jest tylko na jedną grupę docelową i jedną akcję.
Na landing page (LP) internauci trafiają najczęściej po kliknięciu w link lub baner reklamowy zamieszczony w innym serwisie, link sponsorowany Google AdWords, linki umieszczone w mailingach czy newsletterach. Landing page może być zarówno samodzielną stroną jak i elementem innej witryny – w tym przypadku – przygotowanym specjalnie na potrzeby konkretnej oferty i akcji marketingowej.
Zadaniem LP jest niejako automatyczne pozyskanie klienta, a więc spowodowanie, że odwiedzający tę stronę wykona założoną przez nas akcję (zamówi produkt, wypełni formularz, zapisze się na newsletter). Dobra landing page zatem to taka, która zapewnia wysoką konwersję, czyli zwiększenie liczby osób, które wypełnią założony cel marketingowy (np. rozpoczną zakupy, pobiorą ofertę handlową itp.). Cechą charakterystyczną takich stron jest to, że są pozbawione wszelkich odnośników rozpraszających uwagę odwiedzających i oddalających ich od realizacji celu. Jedynym działaniem, jakie może wykonać internauta jest właśnie ta pożądana akcja.
Zbudowanie skutecznej landing page wymaga dobrego pomysłu, czasu, a przede wszystkim specjalistycznej wiedzy z zakresu marketingu internetowego, w tym metod perswazji i zachowań konsumentów.
Aby landing page pomogła w konwersji jej struktura musi być prosta i czytelna. Musi również szybko się ładować i wyglądać świetnie na wszelkiego rodzaju urządzeniach, zarówno stacjonarnych jak i mobilnych. Poprawnie zaprojektowania LP powinna zatem ograniczyć się do niezbędnych elementów, których funkcją jest przekonanie odbiorców do wykonania pożądanej akcji. Dzięki temu nie rozprasza uwagi i pozwala skoncentrować się na tematyce strony.
Podsumowując, kluczowe elementy landing page to:
- czytelny nagłówek – nagłówek to pierwszy element, na który zwraca uwagę odwiedzający stronę, należy zadbać, aby był krótki i zachęcał go do przejścia do kolejnych elementów LP
- krótkie zwięzłe teksty przemawiające językiem korzyści – jeśli odwiedzający dowie się co zyska dzięki przedstawianej ofercie, dużo chętniej z niej skorzysta
- minimalistyczny design
- spójność z kreacją reklamową – należy dołożyć starań, aby kreacja i treść landing page wprost nawiązywała do tego, co użytkownik ma zakodowanie po zobaczeniu internetowej reklamy prowadzącej do landing page
- element skłaniający do wykonania akcji tzw. przycisk Call To Action, (np. Zamów) – przycisk powinien być umieszczony w widocznym miejscu, już na pierwszym ekranie, jeśli strona jest dłuższa, należy powtórzyć go na każdym następnym ekranie.
- brak klasycznego menu – jeśli to tylko możliwe należy usunąć menu, opcje menu mogą się pojawić w przypadku, jeśli jest ono niezbędne w osiągnięciu ustalonego celu landing page
- brak elementów, które w jakikolwiek sposób mogłyby odwrócić uwagę użytkownika
- zapewnienie odbiorcy, że jest bezpieczny – szczególnie istotne, jeśli celem strony jest pozyskanie danych kontaktowych, ponadto można na stronie umieścić referencje czy certyfikaty zwiększające wiarygodność
Zakładając landing page należy pamiętać o monitorowaniu jaki efekt przyniosła/przynosi reklama. Najprościej wykorzystać w tym celu narzędzie Google Analytics, które pozwala na analizę miejsc, z których trafiła do nas największa liczba odbiorców. Dzięki temu można zoptymalizować kanały docierania do klientów tak, by były jeszcze skuteczniejsze. Często o tym, czy stworzona przez nas strona docelowa jest skuteczna czy nie, decydują detale, dlatego dobrze jest przetestować klika wersji strony tego typu.