Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu
Inne

Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Jazda pod wpływem alkoholu to poważne wykroczenie, które może prowadzić do surowych sankcji prawnych, w tym zatrzymania prawa jazdy. Dla wielu kierowców jest to moment przełomowy, który zmusza do refleksji nad konsekwencjami swoich działań. W niniejszym artykule omówimy, co czeka kierowcę po zatrzymaniu prawa jazdy za alkohol, jakie kary są przewidziane za takie przewinienie oraz jakie kroki można podjąć, aby odzyskać prawo jazdy.
Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu
Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Zatrzymanie prawa jazdy po alkoholu — co czeka kierowcę?

Odzyskanie prawa jazdy po kierowaniu autem w stanie nietrzeźwości jest procesem wieloetapowym. W niektórych przypadkach wymaga nawet ukończenia kursu reedukacyjnego. Zdecydowanie najłagodniejszą karą, przewidzianą za jazdę po alkoholu, jest zatrzymanie dokumentu na 3 miesiące. Po upływie tego czasu należy spełnić określone warunki, aby odzyskać uprawnienia. Dotyczy to w szczególności pozytywnego wyniku egzaminu lekarskiego.

Badania lekarskie pozwalają ocenić zdolność do bezpiecznej jazdy. Ich zakres jest ustalany w trybie indywidualnym, niemniej w większości przypadków obejmują: badania krwi, testy na obecność substancji psychoaktywnych czy badania psychologiczne. Ich wyniki mają wpływ na decyzję organów ruchu drogowego w sprawie odzyskania uprawnień przez kierowcę.

Jakie kary przewidziane są za jazdę po alkoholu?

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości to przestępstwo regulowane przez Kodeks Karny. Jazda po alkoholu jest zagrożona karą grzywny, aresztu, a nawet ograniczenia lub pozbawienia wolności. W przypadku kierowców z mniejszą z wartością alkoholu w wydychanym powietrzu można zastosować następujące środki:

  • grzywna w wysokości co najmniej 2500 zł;
  • 30-dniowy areszt;
  • 15 punktów karnych;
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do trzech lat.

Kierowcy, u których wykryto większe stężenie alkoholu we krwi, muszą się liczyć z dużą surowszą karę, która obejmuje:

  • grzywnę w wysokości zależnie od dochodów kierowcy,
  • ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat dwóch,
  • zakaz prowadzenia pojazdów od lat 3 do 15,
  • 15 punktów karnych,
  • karę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.
Czytaj  Jak urządzić łazienkę w domu?

Wysokość kary jest także uzależniona od tego, czy kierujący dopuścił się w przeszłości podobnego czynu.

Odzyskiwanie prawa jazdy zabranego za alkohol — co możesz zrobić?

Wiesz już, z jakimi karami wiąże się prowadzenie auta pod wpływem substancji psychoaktywnych. Zatem jak odzyskać prawo jazdy zabrane za alkohol? Najskuteczniejszym sposobem jest ubieganie się o blokadę antyalkoholową. Aby móc skorzystać z tej możliwości, należy jednak spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest okres wykonywania zakazu — wniosek o nałożenie blokady można skierować do sądu dopiero po odbyciu połowy czasu, na jaki orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów. Ponadto sąd musi być pewny, że kierowca zrozumiał swój błąd i będzie stosował się do zasad bezpiecznej i trzeźwej jazdy. Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na pozytywny finał sprawy, z pewnością przyda Ci się adwokat. Jazda po alkoholu adwokat to specjalista, który zajmuje się takimi sprawami, ponieważ są one traktowane bardzo poważnie. Dlatego nie wystarczy wyrażenie skruchy i dobrej woli. W takim przypadku konieczne jest powierzenie sprawy adwokatowi, który zajmuje się prowadzeniem spraw karnych..

Polecane wpisy
Materac Futon – komfort snu dla każdego, naturalne materiały najwyższej jakości
Materac Futon - komfort snu dla każdego, naturalne materiały najwyższej jakości

Wybór dobrego materaca jest tak samo istotny, jak zakup wygodnego łóżka i pozostałego umeblowania sypialni. Materac Futon to produkt naturalny Czytaj dalej

Przyszłość systemów roll-up
Przyszłość systemów roll-up

Systemy roll-up stają się nie tylko praktycznym, ale i strategicznym wyborem dla firm w każdej branży. Zapewniając widoczność, wszechstronność i Czytaj dalej