Dermokosmetyki to produkty wykorzystywane w pielęgnacji skóry, zawierające w swoich formułach składniki aktywne często kojarzone z medycyną dermatologiczną. Termin ten jest dość powszechnie używany, choć przez wiele osób kojarzony z asortymentem aptecznym. Obecnie dermokosmetyki można znaleźć w dobrych drogeriach i sklepach internetowych, gdyż nie są lekami. Czym zatem różnią się od tradycyjnych kosmetyków?
1. Czym dermokosmetyki różnią się od kosmetyków?
2. Jak działają dermokosmetyki?
3. Najpopularniejsze składniki aktywne
Przeglądając asortymenty producentów, szybko zorientujesz się, że profesjonalne dermokosmetyki cechują się bardzo różnorodnym działaniem. Znajdziesz wśród nich zarówno preparaty do twarzy, jak i całego ciała, przystosowane do pielęgnacji skóry wrażliwej, skóry suchej czy tłustej i ze skłonnością do niedoskonałości.
Czym dermokosmetyki różnią się od kosmetyków?
Nieco upraszczając sprawę, możemy powiedzieć, że dermokosmetyki i kosmetyki różnią się przede wszystkim składem oraz zastosowaniem. Takie stwierdzenie wymaga jednak uściślenia. Rzecz w tym, że dermokosmetyki to produkty hipoalergiczne o właściwościach potwierdzonych badaniami, dlatego idealnie nadają się do codziennej pielęgnacji cer problematycznych. Nie tylko łagodzą podrażnienia i dobrze regenerują skórę, ale wykazują również dobre działanie w kontekście chorób dermatologicznych, takich jak atopowe zapalenie skóry czy trądzik.
Dermokosmetyki zwykle są pozbawione kompozycji zapachowych i sztucznych barwników, a jednocześnie zawierają solidną dawkę innowacyjnych składników aktywnych o udowodnionym działaniu.
Jak działają dermokosmetyki?
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, dermokosmetyki przeznaczone są do codziennej pielęgnacji skóry o szczególnych potrzebach: do mycia twarzy, nawilżania, odżywiania. Likwidują zmiany skórne i przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu. Dzięki wysokiej zawartości składników aktywnych działają mocniej niż typowe kosmetyki dostępne w drogeriach. Dodatkowo składniki formuł są w stanie przenikać głębiej, dlatego efekty pielęgnacji są zwykle lepsze.
Najpopularniejsze składniki aktywne
Kilkakrotnie wspomnieliśmy już, że swoje zastosowanie w specjalistycznej pielęgnacji dermokosmetyki zawdzięczają określonym składnikom. Jakie najczęściej są stosowane?
Krem, serum czy shot witaminowy zawiera witaminy i ich pochodne. Najczęściej stosowany jest retinol – pochodna witaminy A, bardzo skuteczna w leczeniu problemów skórnych, takich jak trądzik, uszkodzenia skóry spowodowane słońcem czy łuszczyca, oraz w wygładzaniu zmarszczek. W dermokosmetykach często występują również witamina E, witamina C oraz witaminy z grupy B. W formułach dermokosmetyków znajdziemy także jony metali, zwłaszcza cynku i selenu, peptydy, substancje nawilżające i wyciągi roślinne.