Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniach w Szwajcarii?
Finanse Inne

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniach w Szwajcarii?

Szwajcaria znana jest nie tylko z pięknych krajobrazów, czy wysokiego standardu życia. Przyjęło się mówić również, że szwajcarskie ubezpieczenia należą do tych najbardziej rozbudowanych systemów, które zapewniają solidną ochronę. Ubezpieczenia w Szwajcarii różnią się jednak nieco od ubezpieczeń w Polsce. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat ubezpieczeń w Szwajcarii, ich obowiązkowości i zależności wysokości składek.
Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniach w Szwajcarii?
Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniach w Szwajcarii?

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniach w Szwajcarii?

Ubezpieczenia w Szwajcarii dzielą się na kilka obszarów. Część z nich jest obowiązkowa dla każdego mieszkańca, pozostałe są możliwe do wykupienia jako dobrowolne polisy ubezpieczeniowe. Wielu obywateli decyduje się również na zakup dodatkowych ubezpieczeń, które zapewniają znacznie szerszy zakres ochrony niż ich podstawowe odpowiedniki. Różnorodność ofert ubezpieczeniowych jest jednak na tyle duża, że niekiedy ciężko podjąć odpowiednią decyzję. Oto kilka ubezpieczeń w Szwajcarii, które są obowiązkowe dla każdego mieszkańca (z pewnymi wyjątkami).

  • Ubezpieczenie zdrowotne – każdy mieszkaniec Szwajcarii musi mieć podstawowe ubezpieczenie zdrowotne. Osoby, które przyjeżdżają do Szwajcarii z zamiarem zamieszkania w kraju na stałe, również są zobowiązane do zakupu podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu 3 miesięcy od daty przyjazdu.
  • Ubezpieczenie emerytalne – obowiązkowe dla każdego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę, jak również dla osób samozatrudnionych. Również osoby bezrobotne mają obowiązek posiadania ubezpieczenia emerytalnego (składki pokrywane są z zasiłku przez urząd pracy).
  • Ubezpieczenie komunikacyjne (OC) – obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w Szwajcarii dla wszystkich właścicieli pojazdów.

Poza wyżej wymienionymi ubezpieczeniami są również ubezpieczenia, które są obowiązkowe, ale obejmują konkretną grupę osób. Są to np. pracownicy, którzy oprócz ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego pierwszego filaru, muszą dodatkowo posiadać jeszcze ubezpieczenia takie jak: ubezpieczenie od bezrobocia (ALV), ubezpieczenie emerytalne drugiego filaru dla pracowników zarabiających powyżej określonego progu (22 050 CHF rocznie w 2024), czy ubezpieczenie od wypadków w pracy (pokrywane przez pracodawcę). W niektórych kantonach może być też obowiązek płacenia ubezpieczenia na wypadek niezdolności do pracy z powodu choroby.

Czytaj  Badanie wody Warszawa — ile kosztuje w sanepidzie?

Jakie są ubezpieczenia w Szwajcarii?

System ubezpieczeń w Szwajcarii zapewnia mieszkańcom wysoki poziom ochrony. Choć składki są stosunkowo wysokie, w zamian otrzymują oni dostęp do jednych z najlepszych usług medycznych i socjalnych na świecie. Rozbudowany system filarowy w zakresie emerytur i zabezpieczeń społecznych gwarantuje stabilność finansową na różnych etapach życia.

Od czego zależy wysokość składek ubezpieczeń?

Wysokość składek ubezpieczeń różni się w zależności od rodzaju ubezpieczenia — inaczej przedstawia się np. sytuacja w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego, a inaczej w przypadku emerytalnego. W ubezpieczeniu zdrowotnym bowiem wysokość składek niezależna jest od dochodu, może jednak różnić się składka w zależności od: wieku ubezpieczonego (wyższe składki dla osób starszych), kantonu i regionu zamieszkania, czy też wysokości udziału własnego (franszyzy). Również dodatkowe polisy takie jak dodatkowe ubezpieczenie dentystyczne zwiększa oczywiście koszty, tym samym podnosząc wysokość składek. Ubezpieczenie emerytalne natomiast jest zależne od dochodów. W przeciwieństwie do ubezpieczenia zdrowotnego połowę składek opłaca pracodawca, a połowę pracownik.

Wysokość składek ubezpieczeń zależna jest również od dodatkowych opcji, jakie ubezpieczony chce dokupić do podstawowych ubezpieczeń. Wybór jednak dodatkowych polis jest dobrowolny i dużo zależy od preferencji i potrzeb danej osoby. Dodatkowe ubezpieczenia zwiększają koszty składek, jednak również pozwalają uzyskać szerszy zakres ochrony w różnych obszarach życia. Choć są całkowicie dobrowolne, są jednak często wybierane, aby zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń.

Polecane wpisy
Dlaczego warto migrować do Shopify?
Dlaczego warto migrować do Shopify?

W ostatnich latach rynek eCommerce w Polsce znacząco się zmienił. Tradycyjne platformy e-commerce o polskich korzeniach, takie jak Shoper, Shoplo, Czytaj dalej

Jak Wybrać Najlepsze Biuro Księgowe i Biuro Rachunkowe w 2023/2024 roku?
Jak Wybrać Najlepsze Biuro Księgowe i Biuro Rachunkowe w 2023/2024 roku?

Jak Wybrać Najlepsze Biuro Księgowe i Biuro Rachunkowe w 2023/2024 roku? Jak Wybrać Najlepsze Biuro Księgowe Czytaj dalej