
Monitor do RTG – czym powinien się charakteryzować?
Monitor to fundament pracy radiologa. Ostatecznie to właśnie na nim wyświetlane są badania, które stanowią podstawę diagnostyki. Nie ulega więc wątpliwości, że sprzęt powinien być dobry. Co to jednak oznacza w praktyce?
Dobry monitor do RTG powinien zapewniać przede wszystkim doskonałe odwzorowanie obrazu. Wymaga to m.in. wysokiej rozdzielczości, odpowiedniej jasności, wysokiego kontrastu, równomierności podświetlenia, a także precyzji tonalnej. Poza tym podstawa to oczywiście zgodność z normami obrazowania cyfrowego DICOM Part 14.
Monitor do radiologii – minimalne parametry
Monitor do RTG musi spełniać pewne normy. Zostały one określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 18 lutego 2011 r. Zgodnie z zapisami podstawowe minimalne wymogi stawiane monitorom do radiologii to:
– zgodność ze standardami DICOM,
– minimalna rozdzielczość na poziomie 1 MP,
– przekątna ekranu minimalnie 45 cm,
– kontrast minimum 150:1,
– luminacja na poziomie minimalnie 200 cd/m².
Warto mieć też świadomość tego, że wymagania dotyczące monitora mogą być różne w zależności od stanowiska. Szczegółowe wytyczne zawarto w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 11 stycznia 2023 r. Dotyczą one stanowisk opisowych i przeglądowych do radiologii ogólnej, stanowisk opisowych i przeglądowych do mammografii, stanowisk opisowych i przeglądowych dla tomografii i angiografii, a także stanowisk do stomatologii.
Wybór monitora do RTG – najważniejsze kryteria
Oczywiście minimalne kryteria nie są najlepszym odniesieniem przy zakupie monitora do RTG. Obecnie dostępny na rynku sprzęt jest w stanie zaoferować specjalistom znacznie lepsze parametry techniczne. Na które warto zwrócić szczególną uwagę? Do najistotniejszych zalicza się przede wszystkim:
– zgodność ze standardem DICOM,
– wysoką rozdzielczość, najlepiej od 2 MP w górę,
– stabilną jasność, w przedziale 600-1000 cd/m²,
– wysoki kontrast, najlepiej od 1000:1,
– automatyczną kalibrację,
– ergonomię pracy.
Poza tym przy nowoczesnym sprzęcie można liczyć też na praktyczne funkcje dodatkowe. Szczególnie przydatne są te wpływające na poprawę obrazu czy skuteczność doboru optymalnych parametrów wyświetlania.
Jaki monitor do RTG będzie najlepszym wyborem?
Współczesny rynek monitorów medycznych jest w stanie zaoferować specjalistom z dziedziny radiologii urządzenia o naprawdę imponujących parametrach. Jeśli chodzi o te, które cieszą się w środowisku największym uznaniem, to na pewno zalicza się do nich sprzęt marki EIZO.
Dobrym przykładem jest tu chociażby monitor do RTG EIZO RadiForce RX660. Ze względu na bardzo wysoką rozdzielczość 6 MP, współczynnik kontrastu 1500:1 i jasność na poziomie 1000 cd/m² zapewnia doskonałej jakości obraz i perfekcyjne odwzorowanie detali. Dodatkowo jest też wyposażony w różnego rodzaju funkcje poprawiające jakość obrazu. Można wymienić wśród nich np. funkcję DUE gwarantującą równomierne podświetlenie, technologię Sharpness Recovery zapewniającą doskonałą ostrość nawet przy wysokiej jasności, czy też funkcję Hybrid Gamma PXL automatycznie dobierającą optymalne parametry wyświetlania dla obrazów monochromatycznych i kolorowych różnego typu. Monitor EIZO RadiForce RX660 w korzystnej cenie dostępny jest np. w ofercie e-sklepu Virgamo: https://sklep.virgamo.pl/monitory-medyczne/radiologia-ogolna.
Innym polecanym do RTG monitorem jest EIZO RadiForce RX270. W tym przypadku za doskonałej jakości obraz odpowiada rozdzielczość 2 MP, współczynnik kontrastu na poziomie 1800:1 i stabilna jasność 1000 cd/m². Monitor posiada też wspomniane już funkcje dodatkowe DUE, Sharpness Recovery i Hybrid Gamma PXL.
Marka EIZO proponuje poza tym zaawansowane monitory do mammografii. W tym zakresie szczególnie polecany jest np. model RadiForce RX560 czy też monitor RadiForce RX1270.
Dobry monitor to sprzęt kluczowy dla pracy każdego radiologa. Wpływa nie tylko na jej komfort i efektywność, ale przede wszystkim trafność stawianych diagnoz. Warto więc poświęcić trochę czasu na analizę najważniejszych parametrów i wybrać go w pełni świadomie.