News Uroda Zdrowie

Olej parafinowy – jakie ma właściwości?

Paraffinum

Każdy z nas na co dzień używa różnych kosmetyków. Jeżeli chodzi o kosmetyki do pielęgnacji skóry, to jednym ze składników, który znajdziemy niemalże w każdym kosmetyku jest paraffinum liquidum – olej parafinowy. Oprócz kosmetyków ciekła parafina jest również częstym składnikiem leków. Parafina ciekła zmniejsza kruchość kosmetyków, znajdziemy ją między innymi w różnego rodzaju olejkach do kąpieli, sztyftach jak i szminkach.

Czym jest olej parafinowy?

Paraffinum czyli olej parafinowany nie jest w przeciwieństwie do olejów roślinnych mieszaniną kwasów tłuszczowych. Olej mineralny jest mieszaniną wyższych węglowodorów. Nazwa wprowadza nas trochę w błąd. Zanim paraffinum będzie można użyć w kosmetykach, to zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej musi być ona oczyszczone. Parafina rozpuszcza się np. w benzynie, w wodzie jej nie rozpuścimy.

Działanie oleju mineralnego w kosmetykach

Często można spotkać zarzut, że parafina nie pozwala oddychać skórze powodując zatykanie porów. Jednak nie jest to prawda, ciekła parafina różni się w działaniu od czystej parafiny. Płynna parafina w procesie tworzenie kosmetyków, nie jest samodzielnym składnikiem, a jedynie dodatkiem. Często jest to baza wyjściowa dla kosmetyków.

Działanie parafiny w kosmetykach jest dość dobrze znane i opisane. Parafina ciekła tworzy cienką warstwę na powierzchni skóry, która izoluj i zapobiega utracie wody ze skóry. Drugim znanym działaniem parafiny jest zabezpieczenie skóry przed podrażnieniami. Zabezpiecza i łagodzi kontakty z alergenami. W wielu wypadkach pomaga w walce ze świądem skóry. Specyfika tego składnika powoduje, że jest ona często wykorzystywanym składnikiem w kremach, które stosowane są w leczeniu atopowego zapalenia skóry i egzemą. Wszelkie badanie pokazują, że działanie uczulające samej parafiny występuje niezmiennie rzadko. Dlatego uznawana jest z produkt, który jest przyjazny alergikom.

Czy parafina ciekła jest bezpieczna?

Parafina ciekła jest dobrze poznanym i bezpiecznym składnikiem kosmetyków. Na dowód tego warto zauważyć, że jest również stosowana w lekarstwach. Ogranicza wchłanianie wody, chroni błonę śluzową jelit. Właściwości olejów mineralnych dobrze poznane prze naukę. Wiadomo że parafina jest nietoksyczna zarówno w przypadku działania miejscowego jak i ogólnoustrojowego. Skład parafiny powoduje, że jest ona neutralna dla naszej skóry. Dlatego często znajduje się w lekarstwach dermatologicznych.

Czytaj  LTE rośnie w siłę.

Jak widać parafina ma bardzo szerokie zastosowanie i jest niezwykle przydatnym olejem mineralnym dla naszych potrzeb. Warto korzystać z jej dobrodziejstwa.

 

Polecane wpisy
Gene editing
Gene editing

Edycja genów - potencjał i wyzwania Edycja genów to technologia, która umożliwia modyfikowanie DNA. Może to być wykorzystywane do korygowania Czytaj dalej

Pozycjonowanie międzynarodowe szansą na rozwój firmy

Ekspansja terytorialna firmy na rynki międzynarodowe nie jest łatwa, ale warta zachodu - przeprowadzona dobrze i w przemyślany sposób może Czytaj dalej