Pomiary oświetlenia - o czym mowa w praktyce?
Inne

Pomiary oświetlenia – o czym mowa w praktyce?

Pomiary oświetlenia to usługi, które są wykonane przez profesjonalne firmy dysponujące odpowiednim sprzętem. W praktyce mowa o takim, które posiada deklaracje kalibracji producenta, jak również jest regularne poddawane wzorcowaniu. Dzięki temu można mieć pewność, że pomiar natężenia oświetlenia będzie maksymalnie wiarygodny. Pomiary wykonane są w celu zapewnienia odpowiednich warunków oświetleniowych w wielu zakładach pracy, jak również obiektach użyteczności publicznej. Jak wyglądają i dlaczego są tak ważne? Sprawdźmy.

  1. Pomiary oświetlenia – na czym polegają?
  2. Pomiary natężenia oświetlenia – gdzie i kiedy należy je przeprowadzać?
Pomiary oświetlenia - o czym mowa w praktyce?
Pomiary oświetlenia – o czym mowa w praktyce?

Pomiary oświetlenia – na czym polegają?

Pomiary dotyczą różnego rodzaju oświetlenia. Najczęściej podlega im oświetlenie ogólne, stanowiskowe, jak również ewakuacyjne. Podczas wykonywania usługi mierzy się średnie natężenie oświetlenia, ale przez fachowców brane są również pod uwagę parametry dotyczące równomierności oświetlenia.

W pierwszej kolejności wyznaczany jest obszar, który ma zostać poddany analizie. Potem dochodzi do wyznaczenia przeliczenia ilości punktów pomiarowych – najczęściej jest to wartość uzależniona od powierzchni, która jest poddawana pomiarom. Następnie profesjonalista musi wykonać pomiary oświetlenia z użyciem głowicy pomiarowej, a wszystkie wyniki zapisywane są w sporządzonym protokole. Co ważne, dla każdego punktu oświetleniowego wyznaczona jest osobna rubryka. Dzięki temu można dokonać interpretacji wyników i porównać je z normami PN-EN. Następnie wydawane jest orzeczenie, które określa, czy instalacja wymaga przeprowadzenia naprawy czy też modernizacji.

Regularne przeprowadzanie pomiarów oświetlenia jest niezwykle ważne na drodze do zachowania bezpieczeństwa i komfortu użytkowania wielu obiektów. Warto mieć na uwadze to, że oświetlenie o właściwym natężeniu jest przyjemne dla ludzkiego wzroku i nie powoduje dyskomfortu nawet przy wielogodzinnym użytkowaniu. Jest to bardzo istotne np. na stanowiskach pracy w zakładach przemysłowych czy produkcyjnych.

Co ważne, praca w pomieszczeniach, gdzie występuje niskie natężenie światła może przyczyniać się do stopniowego pogorszenia się jakości widzenia. Co więcej – niedopilnowanie właściwego natężenia, jak również równomierności oświetlenia negatywnie wpływa na samopoczucie i może powodować rozdrażnienie. Trzeba także wspomnieć o niższej wydajności i precyzji podczas pracy. Pomiary przeprowadzane okresowo pozwalają zminimalizować ryzyko negatywnego oddziaływania światła na pracowników czy osoby odwiedzające np. szkoły, biura, urzędy czy szpitale.

Czytaj  Pożyczki z wpisami w bazach - Dampozyczke.pl

Pomiary natężenia oświetlenia – gdzie i kiedy należy je przeprowadzać?

Pomiary sztucznego oświetlenia zalecane są po zbudowaniu instalacji oświetleniowej. Należy także zaplanować je w momencie, gdy przechodzi ona modernizację. Bardzo ważne jest to, że powinny być one regularnie powtarzane z myślą o bezpieczeństwie codziennego użytkowania i zachowywaniu wysokiej wydajności.

W przypadku oświetlenia ogólnego w grę wchodzą pomiary wykonywane nie rzadziej niż co 5 lat. Zasada ta dotyczy również oświetlenia stanowiskowego. W przypadku oświetlenia awaryjnego natomiast eksperci zalecają przeprowadzanie pomiarów przynajmniej co 12 miesięcy. Powód? Pomimo że jest to rodzaj oświetlenia, które włącza się jedynie w sytuacji, gdy oświetlenie ogólne zawodzi, to gwarantuje ono bezpieczeństwo w momencie odcięcia zasilania podstawowego. Z tego względu konieczność okresowych pomiarów oświetlenia została przewidziana w Rozporządzeniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, obiektów budowlanych i terenów.

Co ważne, pomiary oświetlenia często przeprowadzane są w placówkach edukacyjnych i pedagogicznych, szpitalach, przychodniach zdrowia czy urzędach. Bardzo często przeprowadza się je w obiektach biurowych, magazynach, halach produkcyjnych i wszędzie tam, gdzie wymagane jest bezpieczeństwo i higiena pracy.

Polecane wpisy
Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu
Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu

Jazda pod wpływem alkoholu to poważne wykroczenie, które może prowadzić do surowych sankcji prawnych, w tym zatrzymania prawa jazdy. Dla Czytaj dalej

Mosiężny Sekstant: Niezbędny Element Dekoracji Marynistycznej
Mosiężny Sekstant: Niezbędny Element Dekoracji Marynistycznej

Mosiężny Sekstant: Marynistyczny Skarb w Twoim Domu Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, by przenieść ducha morskich przygód do swojego wnętrza? Czytaj dalej