Dlaczego gry wideo są złe dla dzieci?
Inne

Dlaczego gry wideo są złe dla dzieci?

Gry wideo są dziś ogromną częścią branży rozrywkowej, większą od branży filmowej i to kilkukrotnie większą. Wynika to z faktu, że gry wideo przestały być rozrywką dla dzieci, a stały się ogólnoświatowym sposobem na spędzanie wolnego czasu w przyjemny i ciekawy sposób. W związku z tym na rynku pojawia się wiele tytułów skierowanych bezpośrednio do dojrzałych graczy, co tworzy pewne zagrożenie dla najmłodszych fanów tej rozrywki. Nie dziwi więc fakt, że nie milkną głosy sprzeciwu wobec gier wideo i ich negatywnego wpływu na dzieci. Czy te głosy są jednak słuszne i coś należy w tej kwestii zrobić? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym, krótkim artykule.

Dlaczego gry wideo są złe dla dzieci?
Dlaczego gry wideo są złe dla dzieci?

Czy rodzice powinni bać się gier wideo?

Osoby wrażliwe, szczególne te opiekujące się dziećmi mogą być niejednokrotnie w szoku widząc obraz z gier wideo. Powody takiego zachowania mogą być różne, ale zwykle wynikają z jednego faktu, jakim jest to, że duża część gier wideo wiąże się z tematem pokonywania przeciwników, przez co ważnym elementem samego grania jest związana z tym przemoc. Jednak nie każda gra wiąże się z brutalnością. Gry, w których pojawia się temat realistycznie wyglądającej walki, krwi czy ogólnopojętej przemocy są skierowane do dojrzałych graczy, co jest zawsze wyraźnie zaznaczone. Rodzice powinni więc obawiać się niektórych gier i nie udostępniać ich dzieciom, podobnie jak ma to miejsce w przypadku filmów czy seriali. W tym celu rodzice mogą skorzystać z aplikacji do kontroli rodzicielskiej. Oprogramowanie może być również używane do namierzanie telefonu po imei online i wielu innych.

Dobre i złe strony gier wideo

Gry wideo, podobnie jak inne formy rozrywki mają swoje dobre i złe strony. Zanim więc wyrobisz sobie jakieś zdanie na ten temat postaraj się spojrzeć na obie strony tego zagadnienia. Do najważniejszych wad gier wideo można zaliczyć:

  • Wspominaną już wcześniej przemoc
  • Fakt, że granie w gry wideo wymaga czasu, który w przeciwnym wypadku mógłby być wykorzystane na naukę czy zacieśnianie więzów społecznych
  • Gry wideo mogą też mieć wpływ na zachowanie dziecka
Czytaj  Idealny materac do niewielkiej sypialni – jaki model wybrać?

Granie w gry wideo ma tej jednak jasne strony. Do najważniejszych zalet tej formy rozrywki możemy zaliczyć:

  • Trenowanie zdolności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów
  • Budowanie umiejętności szybkiego podejmowania decyzji i szybkiego analizowania
  • Rozrywka i sposób na odprężenie po trudnym dniu

Sposoby na monitorowanie czasu z telefonem w ręce

Gry wideo są w naszej opinii świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu w rozwijający i jednocześnie przyjemny sposób. Jednak podobnie jak inne rzeczy w życiu i w tym należy znaleźć umiar, ponieważ spędzanie zbyt wiele czasu w świecie gry może mieć przykre konsekwencje. Monitorowanie ile czasu dziecko spędza przed komputerem czy konsolą jest stosunkowo łatwe, ponieważ odbywa się w domu. Niestety w naszych czasach telefon komórkowy może z powodzeniem pełnić funkcję mobilnej konsoli, którą dużo trudniej kontrolować.

Na szczęści i na to jest sposób, którym jest aplikacja do kontroli rodzicielskiej mSpy. Pozwala ona nie tylko sprawdzić czas spędzony przed ekranem smartfona, ale też dokładnie określić, w jakie gry dziecko gra, z kim się kontaktuje i co pisze. Dzięki temu jako rodzic możesz dokładnie określić, co twoje dziecko robi na telefonie, kiedy nie ma go w domu.

Podsumowanie

Jak to często w życiu bywa nie ma jednoznacznej odpowiedzi na postawione w tytule pytanie. Wszystko bowiem zależy od konkretnej gry i ilości czasu przy niej spędzanego. Wartościowa gra przez niezbyt długi czas może być wręcz czymś dobrym dla dziecka, oczywiście pod warunkiem, że uda mu się zachować umiar.

Polecane wpisy
Bezpieczne kolorowanki dla dzieci – zabawa, kreatywność i edukacja
Bezpieczne kolorowanki dla dzieci - zabawa, kreatywność i edukacja

Kolorowanki to jedna z najpopularniejszych i najstarszych form rozrywki dla dzieci. Malowanie obrazków to nie tylko źródło radości, ale także Czytaj dalej