Kryptowaluty

5 zalet i 5 wad Bitcoina

Kryptowaluta jest opisywana jako waluta alternatywna, cyfrowa bądź wirtualna. Jest walutą zdecentralizowaną, czyli nie podlega regulacji żadnej instytucji, w tym bankom i rządom państw. Twórcy danej kryptowaluty z góry decydują, jaka ma być jej ilość w obiegu. Nie będzie można jej dodrukowywać tak jak w przypadku pieniądza. Jest to cecha podobna do metali szlachetnych – są wartościowe, ponieważ jest ich określona liczba.

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin jest najpopularniejszą kryptowalutą na świecie. Został stworzony przez anonimowego twórcę Satoshi Nakamoto w 2009 roku w celu umożliwienia płatności z różnych stron świata bez udziału pośredników. W obecnym czasie jest wykorzystywany bardziej jako forma inwestycji aniżeli środek płatniczy. Wydobytych zostało już 17,8 mln Bitcoinów. Może jeszcze zostać wydobytych tylko 3,2 mln Bitcoinów, ponieważ możliwa ilość w obiegu została określona przez twórców na poziomie 21 mln.

Zalety Bitcoina

1. PopularnośćBitcoin jest znany na całym świecie. Coraz więcej sklepów internetowych na świecie umożliwia płatność za zakupy za pomocą kryptowaluty.

2. DostępnośćBitcoin jest dostępny w każdym miejscu, w którym użytkownicy mają dostęp do Internetu lub telefonii komórkowej. Dzięki temu możemy płacić za produkty i usługi na całym świecie bez konieczności wymieniania waluty na obowiązującą w danym kraju.

3. Brak prowizji – Płacąc krypotowalutą, przede wszystkim omijamy banki i pośredników, a dzięki temu nie ponosimy kosztów prowizji i obsługi kont bankowych. System Bitcoin opiera się na P2P (peer – to – peer), czyli bez pośredników.

4. Anonimowość – Bitcoinem możemy przede wszystkim płacić za transakcje, w których chcemy być anonimowi.

5. Brak inflacjiBitcoin został stworzony na zasadzie tzw. Mechanizmu obronnego przed inflacją poprzez ustalenie maksymalnej liczby Bitcoinów i braku możliwości jej zwiększenia.

Czytaj  Co to jest kryptowaluta? Informator na temat kryptowalut

Wady Bitcoina

1. Ryzyko – Posiadanie Bitcoina przede wszystkim związane jest z ryzykiem finansowym. Należy zauważyć, że kurs waluty zmienia się w czasie. W tym przypadku na transakcji kupna bitcoina w celu przetrzymania i jego sprzedaży możemy dużo zyskać, jak i wiele stracić. Największą wartość Bitcoina odnotowaliśmy w grudniu 2017 roku, gdzie wartość jednego Bitcoina była na poziomie 13.800 USD, natomiast największy spadek odnotowaliśmy w styczniu 2019 – wartość jednego Bitcoina wynosiła 3.501 USD. W sierpniu 2019 odnotowujemy wartość 10.442 USD. Tak jak w przypadku innych instrumentów finansowym musimy pamiętać o tym, aby kupić Bitcoina przy spadku wartości, a sprzedać przy wzroście jego wartości.

2. Brak kontroli – Bitcoiny nie są w żaden sposób regulowane przez instytucje finansowe i państwowe oraz nie posiadają banku centralnego.

3. Bańka spekulacyjna – Wielu krytyków Bitcoina uważa, że jego kursy są napędzane poprzez entuzjazm internautów i nie określa prawdziwej wartości waluty.

4. Anonimowość – Ta cecha jest zarówno zaletą, jak i wadą kryptowaluty. Kryptowaluty mogą być wykorzystywane przez przestępców w celu finansowania nielegalnych interesów.

5. Nieodwracalność transakcji – jeżeli zdarzy się nam zlecić przelew na błędny adres, to transakcja nie zostanie zwrócona. Nie mamy także żadnych podstaw do żądania zwrotu Bitcoina.

Polecane wpisy
Kryptowaluty dla początkujących

Z kryptowalutami jest trochę jak z duchami. Jedni w nie wierzą, inni nie. Nie zmienia to faktu, że w ostatnich Czytaj dalej

Który portfel Bitcoin wybrać?

Z jednej strony decentralizacja sieci Bitcoina ma zapewniać bezpieczeństwo posiadanych kryptowalutowych środków, z drugiej w 2019 roku oszuści oraz hakerzy Czytaj dalej

Czy Bitcoin jest anonimowy? Fakty i mity o prywatności Bitcoin

Najpopularniejszej kryptowalucie świata często zarzuca się, że przez swą anonimowość jest ona rewelacyjnym narzędziem dla przestępców. Wynika to między innymi Czytaj dalej

Co to są kryptowaluty?

Kryptowaluty, których na świecie istnieje już kilkaset, wzbudzają zainteresowanie zarówno pod względem idei wolności i niezależności, które ze sobą niosą, Czytaj dalej

Co to jest kryptowaluta? Informator na temat kryptowalut

By pokazać jak działa kryptowaluta, rozpoczniemy od odpowiedzi na pytanie czym w ogóle ona jest, a następnie podzielimy temat na Czytaj dalej

Rodzaje i zasady funkcjonowania kryptowalut

Pod pojęciem kryptowaluty (waluty kryptograficznej, wirtualnej monety, cyfrowej waluty) rozumie się rozproszony system księgowy, który bazuje na kryptografii. Przechowuje on Czytaj dalej

Bitcoin – wirtualna waluta używana przy transakcjach elektronicznych

Wzloty i upadki kursu Bitcoina to jeden z głównych tematów w światowej prasie gospodarczej. Dlaczego ten internetowy twór tak bardzo Czytaj dalej

Udostępnij wpis: