ARPANET - sieć komputerowa
Baza wiedzy Informatyka

10 ciekawych informacji na temat informatyki

Oto 10 ciekawych informacji na temat informatyki:

10 ciekawych informacji na temat informatyki
10 ciekawych informacji na temat informatyki
  1. Początki informatyki sięgają XIX wieku, kiedy to Joseph Jacquard opracował tkacki mechanizm zasilany kartami perforowanymi, który uważany jest za jeden z pierwszych przykładów programowalnego urządzenia.
  2. Ada Lovelace, córka słynnego poetę Lorda Byrona, jest uważana za pierwszą programistkę w historii. W latach 40. XIX wieku napisała program dla maszyny różnicowej Charlesa Babbage’a.
  3. W 1958 roku powstał pierwszy język programowania, FORTRAN, stworzony przez IBM.
  4. W 1969 roku ARPANET, prekursor internetu, połączył trzy uniwersytety w Stanach Zjednoczonych: Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles, Stanford University i University of California w Santa Barbara.
  5. W 1971 roku powstał pierwszy mikroprocesor, Intel 4004, który był w stanie wykonywać około 60 tysięcy instrukcji na sekundę.
  6. W latach 70. XX wieku powstał pierwszy system operacyjny UNIX, który do dziś jest używany w wielu komputerach i urządzeniach.
  7. W 1984 roku Apple wydało pierwszy komputer Macintosh, który był jednym z pierwszych komputerów z graficznym interfejsem użytkownika.
  8. W latach 90. XX wieku powstał World Wide Web, dzięki któremu stało się możliwe łatwe udostępnianie i przeglądanie stron internetowych.
  9. W 2001 roku powstała Wikipedia, jedna z największych i najpopularniejszych encyklopedii internetowych, która jest pisana przez społeczność użytkowników.
  10. W ostatnich latach sztuczna inteligencja stała się jednym z najważniejszych trendów w dziedzinie informatyki, a maszynowe uczenie się stało kluczowym narzędziem w dziedzinach takich jak rozpoznawanie mowy, przetwarzanie języka naturalnego i rozpoznawanie obrazów.
Polecane wpisy
Technologiczne trendy 2021 – co warto śledzić?

Technologiczny świat wciąż nie zwalnia tempa. Pojawiają się nowe rozwiązania oraz bardziej wydajne sprzęty. Co takiego warto śledzić w 2021 Czytaj dalej