ARPANET - sieć komputerowa
Baza wiedzy Informatyka

10 ciekawych informacji na temat informatyki

Oto 10 ciekawych informacji na temat informatyki:

10 ciekawych informacji na temat informatyki
10 ciekawych informacji na temat informatyki
  1. Początki informatyki sięgają XIX wieku, kiedy to Joseph Jacquard opracował tkacki mechanizm zasilany kartami perforowanymi, który uważany jest za jeden z pierwszych przykładów programowalnego urządzenia.
  2. Ada Lovelace, córka słynnego poetę Lorda Byrona, jest uważana za pierwszą programistkę w historii. W latach 40. XIX wieku napisała program dla maszyny różnicowej Charlesa Babbage’a.
  3. W 1958 roku powstał pierwszy język programowania, FORTRAN, stworzony przez IBM.
  4. W 1969 roku ARPANET, prekursor internetu, połączył trzy uniwersytety w Stanach Zjednoczonych: Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles, Stanford University i University of California w Santa Barbara.
  5. W 1971 roku powstał pierwszy mikroprocesor, Intel 4004, który był w stanie wykonywać około 60 tysięcy instrukcji na sekundę.
  6. W latach 70. XX wieku powstał pierwszy system operacyjny UNIX, który do dziś jest używany w wielu komputerach i urządzeniach.
  7. W 1984 roku Apple wydało pierwszy komputer Macintosh, który był jednym z pierwszych komputerów z graficznym interfejsem użytkownika.
  8. W latach 90. XX wieku powstał World Wide Web, dzięki któremu stało się możliwe łatwe udostępnianie i przeglądanie stron internetowych.
  9. W 2001 roku powstała Wikipedia, jedna z największych i najpopularniejszych encyklopedii internetowych, która jest pisana przez społeczność użytkowników.
  10. W ostatnich latach sztuczna inteligencja stała się jednym z najważniejszych trendów w dziedzinie informatyki, a maszynowe uczenie się stało kluczowym narzędziem w dziedzinach takich jak rozpoznawanie mowy, przetwarzanie języka naturalnego i rozpoznawanie obrazów.
image_pdfimage_print
Polecane wpisy
Jaki portfel kryptowalutowy wybrać?
Jaki portfel kryptowalutowy wybrać?

Wybór odpowiedniego portfela kryptowalutowego może być trudny, ponieważ istnieje wiele opcji i każdy portfel ma swoje zalety i wady. Poniżej Czytaj dalej

Zabezpieczamy Windows

Panuje dość powszechna opinia, że system Windows nie jest systemem bezpiecznym. Czy jest ona zgodna z prawdą i nadal aktualna? Czytaj dalej

Jakie błędy unikać przy stosowaniu pozycjonowania long tail?
Jakie błędy unikać przy stosowaniu pozycjonowania long tail?

Pozycjonowanie long tail to strategia SEO, która polega na dążeniu do pozycjonowania długiego ciągu słów kluczowych, zamiast starać się pozycjonować Czytaj dalej

Polecane kursy na DevOps

W branży IT wartościowe szkolenia są niezwykle istotne, aby można było rozwijać się w wybranym kierunku i stale podnosić umiejętności. Czytaj dalej

Co warto wiedzieć przed zakupem laptopa?

Na co zwrócić uwagę, przy wyborze właściwego laptopa biznesowego, laptopa do nauki i laptopa do rozrywki? Laptopy są wystarczająco kompaktowe, Czytaj dalej

Udostępnij wpis: