Mężczyźni, mimo odczuwanego dyskomfortu lub bólu, znacznie rzadziej decydują się odwiedzić lekarza. Niekiedy jednak odwlekanie wizyty u urologa może generować w przyszłości znacznie poważniejsze zdrowotne problemy. Kiedy należy zgłosić się do specjalisty? Dlaczego badanie prostaty jest tak ważne? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.
Prostata – czym jest i dlaczego należy ją regularnie badać?
Prostata, nazywana potocznie również sterczem lub gruczołem krokowym zalicza się do gruczołów umiejscowionych w męskim układzie moczowo-płciowym. Odpowiada on za wiele procesów, w tym między innymi produkcję nasienia. Chociaż posiada go każdy mężczyzna, najczęściej dolegliwości związane z prostatą zaczynają odczuwać panowie po 50. roku życia – jest to bezpośrednio związane ze zmianami hormonalnymi, na skutek których dochodzi do łagodnego przerostu tego gruczołu. Warto pamiętać, że prostata jest wysoce narażona na zmiany złośliwe, co potwierdzają bieżące statystyki odnoszące się do diagnozowania u mężczyzn raka prostaty. Regularnie odwiedzając lekarza urologa i wykonując badanie prostaty, można jednak szybko wykryć istniejącą zmianę, niezwłocznie podejmując konieczne dalsze kroki w celu leczenia. Kiedy problem zostanie wykryty zbyt późno, może okazać się, że szanse na wyleczenie będą minimalne.
Urolog Warszawa – kiedy zgłosić się do specjalisty?
Kiedy odwiedzić centrum medyczne, w którym przyjmuje urolog Warszawa? Przede wszystkim zawsze, gdy pojawią się objawy prostaty wpływające na komfort życia. Zaliczają się do nich między innymi choroby układu moczowo-płciowego, naglące parcie na pęcherz i nietrzymanie moczu oraz bóle i poczucie wciąż pełnego pęcherza po oddaniu moczu. Do lekarza należy zgłosić się jednak nie tylko w chwili, kiedy zacznie odczuwać się konkretne objawy. Niezwykle istotna jest też profilaktyka, czyli regularne wykonywanie badań.
Warto zacząć kontrolować prostatę już po 20. roku życia, robiąc badania co 3 lata aby mieć pewność, że wymiary prostaty są prawidłowe i nie doszło do jej przerostu. Obowiązkowo powinni wykonywać je natomiast częściej mężczyźni po 50. roku życia, zgłaszając się na usg jądra, PSA badanie prostaty oraz usg gruczołu krokowego. Konsultacja urologiczna prowadzona jest przez specjalistę zajmującego się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego.
Lekarz urolog zajmuje się również pacjentami cierpiącymi na choroby nerek, które również mogą stanowić podłoże problemów podczas oddawania moczu, co można zdiagnozować wykonując między innymi usg układu moczowego. Warto kompleksowo zadbać o swoje zdrowie i sprawdzić, gdzie przyjmuje urolog Warszawa prywatnie – umawiając się na wizytę można zapobiec wielu poważniejszym dolegliwościom, a także cieszyć się doskonałym zdrowiem niezależnie od wieku.