Prowadzenie przedsiębiorstwa, działającego w branży chłodniczej, klimatyzacyjnej oraz sprężarkowej, to duża odpowiedzialność. Wykorzystywane w wielu urządzeniach chłodniczych, klimatyzacyjnych i pompach ciepła fluorowane gazy cieplarniane (F-gazy) mają bowiem wpływ na środowisko naturalne. Aby zapewnić bezpieczeństwo (pracownikom, środowisku oraz klientom) należy posiadać odpowiednie kwalifikacje, wiedzę i umiejętności. Poświadcza je certyfikat F-gaz, o którym opowiemy w naszym artykule.
Czym jest certyfikat F-gaz?
Certyfikat F-gaz to nic innego jak dokument potwierdzający kwalifikacje do pracy z F-gazami (czyli fluorowanymi gazami cieplarnianymi). Emisja takich gazów jest dokładnie kontrolowana przez organy państwowe, gdyż potencjalny wyciek miałby destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne. Wykorzystanie fluorowanych gazów cieplarnianych wymaga wiedzy, umiejętności i kwalifikacji poświadczonych oficjalnym certyfikatem.
Warto podkreślić, że zobligowane do posiadania certyfikatu są firmy, które zajmują się instalacją, serwisem, konserwacją, naprawą, demontażem oraz kontrolą szczelności urządzeń zawierających F-gazy. Taki dokument jest ważny 5 lat, a po upływie tego czasu należy go odnowić.
Jak uzyskać certyfikat F-gaz?
Na początek trzeba oczywiście zdobyć wiedzę oraz umiejętności. W tym celu należy odbyć f gazy kurs. Ogólnie rzecz biorąc, uzyskanie certyfikatu obejmuje kilka etapów:
- Szkolenie – przeprowadzony przez akredytowaną przez Urząd Dozoru Technicznego jednostkę szkoleniową kurs to pierwszy krok do zdobycia uprawnień.
- Egzamin – po odbyciu szkolenia kursanci przystępują do egzaminu. Sprawdzane są wiedza i umiejętności, związane z obsługą urządzeń zawierających F-gazy.
- Wniosek o certyfikat – pomyślne zdanie egzaminu uprawnia do złożenia wniosku o wydanie certyfikatu F-gaz do Urzędu Ochrony Środowiska. We wniosku należy zawrzeć takie informacje, jak: dane firmy i pracowników oraz wynik egzaminu.
- Otrzymanie certyfikatu – pozytywne rozpatrzenie wniosku kończy się wydaniem certyfikatu. Jak wspomnieliśmy, dokument ten oficjalnie potwierdza kwalifikacje do pracy z gazami fluorowanymi.
Jak wygląda kurs F-gazowy (do pracy z użyciem fluorowanych gazów cieplarnianych)?
Warto wiedzieć, że kurs może odbywać się przez Internet. Więcej informacji na temat szkolenia on-line znajdziesz tutaj: f-gazy-on-line.pl. Podczas takiego szkolenia kursanci mogą się poczuć jak na stacjonarnej lekcji. Wszystko dzięki nowatorskim rozwiązaniom (nowoczesna sala multimedialna, profesjonalne kamery, oświetlenie oraz nagłośnienie).
Możliwa jest interakcja z wykładowcą, zupełnie jak podczas tradycyjnych zajęć. Można zadawać pytania i na bieżąco uzyskiwać odpowiedzi na nurtujące kwestie. Kursy F-gaz są oczywiście prowadzone również stacjonarnie, na terenie całej Polski. Można więc wybrać dogodną formę szkolenia.
W czasie kursu dokładnie omawia się najważniejsze zagadnienia, takie jak: rodzaje F-gazów, wpływ na środowisko, przepisy prawa dotyczące gazów fluorowanych, metody pracy z urządzeniami, bezpieczeństwo pracy, kontrola szczelności i naprawa urządzeń zawierających F-gazy.